Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Polska z najszybciej starzejącym się społeczeństwa w Unii Europejskiej

43
Podziel się:

W ciągu ostatniej dekady Polska odnotowała najwyższy wzrost udziału osób starszych w populacji spośród wszystkich krajów UE. Dane Eurostatu wskazują, że w latach 2014-2024 udział osób w wieku 65+ wzrósł w Polsce o 5,6 punktu procentowego, co przekracza średnią unijną wynoszącą 2,9 pp.

Polska z najszybciej starzejącym się społeczeństwa w Unii Europejskiej
Przybywa osób w wieku senioralnym (East News, ZOFIA BAZAK)

Analiza danych przeprowadzona przez Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na podstawie danych Eurostatu, pokazuje alarmujący trend. Jak podaje ekspert, "w ciągu ostatnich 10 lat udział osób w wieku 65+ wzrósł w najszybciej (+5,6 pkt. proc.) ze wszystkich krajów UE". To zjawisko ma poważne konsekwencje dla struktury demograficznej kraju.

Polska i Czechy odnotowały również największy wzrost współczynnika obciążenia demograficznego, który zwiększył się o 13,3 punktu procentowego. Współczynnik ten określa stosunek liczby osób w wieku nieprodukcyjnym (0-19 lat i 65 lat lub starszych) do liczby osób w wieku produkcyjnym (20-64 lata). Andrzej Kubisiak zauważa, że "choć w tym zakresie nadal jesteśmy (68,3%) poniżej średniego wyniku dla UE (71,1%), to dynamika zmian powinna być sygnałem ostrzegawczym na przyszłość".

Za Polską, pod względem wzrostu liczby seniorów, plasują się Słowacja, Chorwacja i Słowenia, gdzie wzrost wyniósł odpowiednio 4,9, 4,5 i 4,3 punktu procentowego. Zjawisko starzenia się społeczeństwa widoczne jest w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NetZero Energy w Poznaniu. Rozmowa z Hanną Bogucką

Konsekwencje dla polityki społecznej i gospodarki

Rosnący udział osób starszych w populacji stawia przed Polską poważne wyzwania w zakresie polityki społecznej i ekonomicznej. System emerytalny będzie musiał sprostać zwiększonym obciążeniom finansowym. Konieczne będzie także rozwijanie usług opiekuńczych i medycznych dostosowanych do potrzeb starzejącego się społeczeństwa.

W przypadku utrzymania się obecnych trendów, Polska może stanąć przed problemem niedoboru siły roboczej, co może hamować rozwój gospodarczy kraju. Zmiany demograficzne wpłyną również na strukturę konsumpcji i inwestycji, co będzie wymagało dostosowania strategii biznesowych i polityki państwa.

Demografia staje się jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki w nadchodzących dekadach. Konieczne będzie wdrożenie kompleksowych rozwiązań uwzględniających zarówno politykę prorodzinną, jak i migracyjną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Janina
3 tyg. temu
Wynagrodzenia 10 proc w gore a emeryci dostali tylko 5 proc. Kilka mcy mowili o zastosowaniu 50 proc realnego wzrostu plac , I gdzie to jest ? Nasze emerytury traca na sile nabywczej
Sebastian G.
4 tyg. temu
A więc wodę możemy zamrozić i ją transportować z Jowisza na Ziemię ,czy tak?
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
glodny emeryt
4 tyg. temu
Mam 77 lat. Pracuje od 1 wrzesnia 1965 r. do dzisiaj, poniewaz moja emerytura wynosi 2850 zl netto. Nie jestem obciążeniem dla budzetu. Musze pracować bo za 2850 zl nie moge utrzymac tego na co tyle lat pracowałem. śmieszny zasilek pielęgnacyjny w wys. 350 zl nie wystarcza nawet na zaplombowanie 1 zęba. odbyłem tez 2 letnia darmowa służbę wojskowa i w związku z tym straciłem na wysokości mojej emerytury. Pisałem w tej sprawie do pani minister, ale podobno nie ma ustawy dajace jakies gratyfikacje za kilkuletnia sluzbe wojskowa. Podobno pojawilo sie takie cos dla tych co odbywali sluzbe wojskowa po 1990 r.
Mike
3 tyg. temu
Trzeba było stwarzać warunki młodym 20-30lat temu teraz by były owoce a tak już po ptakach
Robert
4 tyg. temu
Może by tak napisać o różnym stażu pracy przy minimalnej emeryturze oraz różnym wieku przechodzenia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn. O różnych systemach emerytalnych obowiązujących w Polsce – KRUS, ZUS oraz SYSTEM EMERYTUR BUDŻETOWYCH. O przywilejach, gdzie jedni mają możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na STAŻ PRACY (np.: służby mundurowe, pracownicy oświaty czy też górnicy), a drugim tego przywileju się odmawia twierdząc, że byłoby to zabójstwo dla całego systemu, każąc im jednocześnie pracować 45, a czasem i nawet 50 lat. O różnych sposobach wyliczania emerytury, gdzie są grupy, których wyliczanie emerytury jest powiązane z ostatnim wynagrodzeniem, czyli nie wkładają nic do systemu, a mają bardzo wysokie emerytury wypłacane im przez wiele lat (np. sędziowie czy prokuratorzy), a drugim mimo zgromadzonego kapitału i to czasami bardzo pokaźnego, każe się pracować coraz dłużej wmawiając im, że to dla ich dobra, aby mieli jeszcze większe emerytury. Dodatkowo kapitał i to czasami niemały, bo sięgający nawet 40% w porównaniu do wysokości zgromadzonego kapitału emerytalnego, a zgromadzony z Nieewidencjonowanej Składki Rentowej, która znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w momencie przejścia na emeryturę (chociaż nie ma żadnej podstawy prawnej dla takiego działania). Mamy jeszcze brak dziedziczenia składki emerytalnej i rentowej po zmarłym małżonku, gdzie niejednokrotnie drugi z małżonków z powodu śmierci tego pierwszego stawiany jest w bardzo złej sytuacji ekonomicznej. No i jeszcze zostaje ta nieszczęsna tablica dożycia z której korzysta ZUS wyliczając nam emerytury, a która dyskryminuje mężczyzn, bo stosuje ten sam przelicznik tak dla kobiet jak i mężczyzn. Powoduje to, wydłużenie mężczyznom przelicznika średnio o 30 miesięcy, co znacząco zaniża im emerytury. Dużo tego jak na jeden system emerytalno-rentowy, a i tak nie wymieniłem wszystkiego. Dlatego potrzebna jest społeczna debata nad zmianą całego systemu emerytalno-rentowego. Potrzebny na dzień dzisiejszy jest taki system emerytalny (bez tych ZUSów, KRUSów i Emerytur Budżetowych), który byłby sprawiedliwy dla wszystkich i nie dyskryminował nikogo (Konstytucja Art.32 i Art 33), abyśmy już nie musieli słuchać o pracy do 70-go, a może nawet do 80-go roku życia. Aby człowiek na tej zasłużonej emeryturze mógł faktycznie wypocząć, a nie rozglądać się za dodatkowym zajęciem, aby móc godnie przeżyć te swoje ostatnie dni.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (43)
jeszczetroche
3 tyg. temu
Już za późno, czas minął, urzędnicy wygrali. To jest już ich świat. Kula nepotyzmu toczy się w przepaść.
Noemi
3 tyg. temu
Jestem bardzo zadowolona z nauki na kierunku Technik administracji w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Program jest dobrze dopasowany do wymagań rynku, a zawód ten zapewnia świetne zarobki.
Edward
3 tyg. temu
Bo u nas nie ma imigrantów z licznymi rodzinami.
PAŃSTWOWIEC
3 tyg. temu
NO CÓŻ !! RODZINY "LEKARZY" I "INŻYNIERÓW" Z PONTONÓW "POMOGĄ " WYGODNYM EUROPEJCZYKOM /W TYM POLSCE/ SKOKOWO ZWIĘKSZYĆ LICZBĘ URODZIN !! TYLKO TRZYMAJMY SIĘ ZA PORTFELE !! ZASIŁKI , SOCJAL, SŁUŻBA ZROWIA /A JAKŻE !!/ + BEZPIECZEŃSTWO !! "OLALIŚCIE" REFERENDUM ???!!!
Prawda
3 tyg. temu
KOnieczne jest podwyższenie wieku emerytalnego policjantom i innnym mundurowym, w tym straży granicznej itd. 45latek w dzisiejszych czasach to nadal sprawny i czujący się młodo człowiek. 55latek jak najbardziej może nadal pracować, zwłaszcza jak pracuje w policyjnym laboratorium lub za biurkiem. Od podwyższenia wieku mundurowym rząd powinnien zacząć!
...
Następna strona