Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiana czasu jednak pozostanie? Większość państw UE chce nadal przestawiać zegarki

75
Podziel się:

Koniec zmiany czasu – tego chce opinia publiczna w Europie. Jednak nie w smak to krajom członkowskim Unii Europejskiej. Na razie projekt jest zamrożony, ale Komisja Europejska już zapowiada dalsze negocjacje.

Zmiana czasu nadal będzie obowiązywać w UE.
Zmiana czasu nadal będzie obowiązywać w UE. (iStock.com)
bEEHTimZ

Państwa unijne (w tym Polska) nie mają ochoty sankcjonować zniesienia zmiany czasu prawem – podaje PAP. Chociaż projekt ma poparcie Parlamentu Europejskiego, to na razie pozostanie zamrożony.

Za zniesieniem zmiany czasu tylko garstka

– Państwa członkowskie mają obawy, jak miałoby to wyglądać, jak przebiegałyby różne strefy czasowe. Jest zbyt wcześnie, by przyjąć jakieś stanowisko – wskazuje PAP unijny dyplomata zaznajomiony z pracami. W Radzie UE tylko garstka stolic chce zrezygnować ze zmiany czasu.

Teoretycznie temat rezygnacji ze zmiany czasu pod obrady ministrów transportu mogliby wnieść w grudniu Finowie, którzy pełnią prezydenturę w UE. Jednak, jak twierdzi źródło PAP, "nie zanosi się na to".

bEEHTinb
Zobacz także: Zobacz także: Koniec ze zmianą czasu. "To nie ma ekonomicznego sensu"

KE chce skończyć ze zmianą czasu

Komisja Europejska nadal chce debatować nad tym pomysłem. Rzecznik KE Enrico Brivio podkreślił, że "dyskusje pomiędzy państwami członkowskimi się toczą". Od nich zależy przyszłość całej koncepcji. Rzecznik przypomniał również, że pomysł skończenia ze zmianą czasu ma aprobatę Parlamentu Europejskiego.

bEEHTinh

Propozycja KE zakłada, że wszelkie zmiany, które niosłyby za sobą nowe przepisy, koordynowałyby między sobą sąsiadujące kraje. Miałoby to zapewnić odpowiednie funkcjonowanie rynków wewnętrznych. Jednak innego zdania są stolice państw członkowskich – w ich ocenie bardzo skomplikowanym byłaby zmiana systemu czasowego, który funkcjonował od dziesięcioleci.

Projekt zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie został przedstawiony we wrześniu 2018 roku. Był to efekt podpisanej przez 4,6 mln osób internetowej ankiety w tej sprawie. Większość badanych opowiedziała się przeciwko przestawianiu zegarków dwa razy w roku.

Póki co, nadal będziemy je przestawiać. Najbliższa zmiana czasu czeka Polaków w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Przestawimy zegarki z godz. 3:00 na 2:00.

bEEHTini

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEHTinC
KOMENTARZE
(75)
Bodé
11 miesięcy temu
Problem od lat nierozwiązywalny przez UE - a taka Rosja potrafiła.
Nikos
11 miesięcy temu
Cała nadzieja w RFN - Niemcy rozdają karty...
Munio
2 lata temu
Nikt normalny nie lubi rano wstawać po ciemku. Przecież wszystko zależy od tego, o której się wstaje i o której kładzie spać.
bEEHTinD
Mk
2 lata temu
Dlaczego upierać się przy czymś, co nie przynosi żadnych korzyści.
Emma
2 lata temu
a przy zmianach czasu strefy znikają? komu to potrzebne? są chyba tylko po to by w okresie zimowym zużywać jeszcze więcej prądu.
...
Następna strona