Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Zmiana klimatu staje się faktem. Oto skutki

0
Podziel się:

Jakie są skutki zmiany klimatu? Przede wszystkim częstsze burze, wichury i susze oraz inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Pośrednio zaś przekłada się to na gigantyczne straty finansowe.

Globalne ocieplenie i zmiany klimatu to największe wyzwania, przed którymi stają obecne pokolenia
Globalne ocieplenie i zmiany klimatu to największe wyzwania, przed którymi stają obecne pokolenia (Pixabay)

Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi współczesna ludzkość. A w zasadzie powstrzymanie tych zmian, wywołanych globalnym ociepleniem.

Globalne ocieplenie w praktyce to wzrost średniej temperatury na Ziemi. Według WWF od czasów rewolucji przemysłowej z końca XVIII wieku na świecie jest cieplej o ponad 1 stopień Celsjusza.

Dotąd prognozowano, że nawet ocieplenie o 2 stopnie nie będzie oznaczało katastrofy. Ale najnowsze badania naukowców pokazują, że taki wzrost może znacząco wpłynąć na życie nas wszystkich.

Według tych przewidywań już w 2030 roku wzrost temperatury może sięgnąć 1,5 stopnia Celsjusza, a w 2045 - 2 stopni. ONZ mówi nawet, że mamy ostatnie kilkanaście lat na reakcję i zmianę niekorzystnego trendu.

Zmiana klimatu. Co oznacza?

Najbardziej powszechnymi konsekwencjami będą przede wszystkim zmiany pogodowe. Nawet w umiarkowanych strefach klimatycznych będziemy mieli do czynienia z częstszymi:

  • burzami,
  • powodziami,
  • wichurami,
  • suszami,
  • upałami,
  • pożarami lasów.

Jak walczyć ze zmianą klimatu?

Podstawowym elementem, który niekorzystnie wpływa na naszą planetę jest emisja gazów cieplarnianych. Mowa tu na przykład o spalaniu węgla, ropy czy gazu. Dopiero gdy takie procesy w gospodarce się zaczęły, to dało się zauważyć spustoszenie środowiska naturalnego.

"Jeśli nie chcemy żyć w świecie znanym nam z filmów katastroficznych, a w świecie w którym wychowaliśmy się my i nasi przodkowie, musimy niezwłocznie wyeliminować antropogeniczną emisję gazów cieplarnianych, czyli zaprzestać używania paliw kopalnych do połowy obecnego stulecia" - apeluje WWF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)