Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Zmiana w prawie. Nie wszyscy muszą zakładać w sklepach jednorazowe rękawiczki

170
Podziel się:

Od poniedziałku część klientów nie musi zakładać jednorazowych rękawiczek w czasie zakupów. Zwolniono z tego obowiązku osoby cierpiące na zaburzenia rozwoju czy niepełnosprawne intelektualnie, ale też tych, którzy mają z założeniem rękawiczek problem.

W poniedziałek zaczęły obowiązywać poluzowane restrykcje dotyczące zakładania rękawiczek
W poniedziałek zaczęły obowiązywać poluzowane restrykcje dotyczące zakładania rękawiczek (Getty Images)

W niedzielę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., które ustanawiało określone ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Luzuje ona obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych podczas zakupów w sklepach, na straganach lub targowiskach – informuje serwis "Wiadomości Handlowe".

Od poniedziałku 27 kwietnia jednorazowych rękawiczek nie muszą zakładać osoby, które "nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim" lub osoby "mające trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek".

Co ważne, nie muszą nosić przy sobie stosownego orzeczenia ani zaświadczenia lekarskiego.

Ponadto poszerzono katalog osób, które będąc w pracy mogą zakrywać usta i nos przy pomocy przyłbicy (a nie np. maseczki). Dotychczas pozwolono na to osobom wykonującym czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych. Teraz do tej listy dochodzą urzędy administracji publicznej lub jednostki organizacyjnej wykonującej zadania publiczne.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki. "Czekanie spędza nam sen z powiek"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(170)
hiena
2 lata temu
A zimą kto im zakłada rękawiczki ?
zvc
2 lata temu
No cóż...czy głosowanie na PIS może być argumentem przemawiającym za zwolnieniem z nakładania rękawiczek?
stary zgred
2 lata temu
maske noszę pod brodą a rękawiczek nigdy nie stosowałem i wyobraźcie sobie że jestem zdrowy cud nagły a niespodziewany
Bezpartyjny
2 lata temu
Jak ogłoszą ludziom, że woda w publicznej toalecie usuwa zmarszczki to ciemny lud zacznie wsadzać głowę do muszli klozetowej bo przecież rząd w tv tak powiedział. Obserwuję to i się śmieję jak nisko społeczeństwo może jeszcze upaść.
durny przepis
2 lata temu
co znaczy nie muszą? to jaki sens ma zakładanie rękawiczek przez jednych i nie zakładanie przez drugich.Jak nie potrafią niech siedzą w domu.Nie życzę sobie żeby ktoś macał kapustę gołą ręką i potem ja odłożył a ja mam ją kupić biorąc przez rękawiczkę.
...
Następna strona