Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Zmiana w ZUS. Trzeba będzie podać kod wykonywanego zawodu

15
Podziel się:

Od 16 maja w dokumentach zgłoszeniowych do ubezpieczeń należy wykazywać kod wykonywanego zawodu. Po co? Jak zapewnia szefowa Zakładu chodzi o statystykę. - Pozwoli nam to oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska.

Zmiana w ZUS. Trzeba będzie podać kod wykonywanego zawodu
zakład ubezpieczeń społecznych ZUS ubezpieczenia (money.pl, Rafał Parczewski)

Od 16 maja 2021 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie danych przekazywanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń. W formularzach zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA dojdzie kolejna rubryka, w której trzeba będzie przekazać informacje o wykonywanym zawodzie.

- Pragnę uspokoić przedsiębiorców, że dane będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych - zapewnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Pozyskiwanie informacji o zawodzie ubezpieczonego to ważny instrument tworzenia lepszych polityk publicznych, w tym polityki rynku pracy, edukacyjnej czy zdrowotnej. Pozwoli między innymi oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach - tłumaczy Uścińska. - Umożliwi także m.in. analizę rozkładu dochodowego i terytorialnego danych zawodów. Na brak tych danych od dawna wskazywał Główny Urząd Statystyczny - dodaje.

Zobacz także: Emerytury wzrosną przez wzrost liczby zgonów? Prezes ZUS wyjaśnia

Kod wykonywanego zawodu musi być zgodny z klasyfikacją zawodów określoną przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, dodaje PAP.

Programy Płatnik oraz aplikacja ePłatnik od 16 maja 2021 r. będą dostosowane do nowych wzorów dokumentów.

Jak pisaliśmy w money.pl, po wejściu z życie nowych przepisów ZUS-owi łatwiej będzie wyłapać wszelkie odstępstwa od normy i anomalie w systemie. Chociażby to, ile osób wykonujących dany zawód u danego pracodawcy, zapadło na schorzenia zawodowe. Pracodawcy jednak krytycznie podchodzą do nowych obowiązków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Malina
3 lata temu
Idiotyczny obowiązek, osobny kod dla posadzkarza, parkieciarza, cykliniarza, a co jeśli ktoś wykonuje wszystkie te prace, kładzie podłogi, parkiet a potem je cyklinuje i lakieruje, to jaki kod ??? Podobnie osobny kod dla murarza, osobny dla murarza-tynkarza. Często potocznie zwany murarz wykonuje wiele innych prac budowlanych. A murarz tynkarz występuje w podgrupie "robotnicy budowlani stanu surowego i pokrewni z kodem 711204 oraz w podgrupie " Robotnicy budowlani robót wykończeniowych i pokrewni" jako kod 712303 dla tynkarza.Jeśli taka osoba jest zatrudniona przym pracach nad stanem surowym budynku i przy jego wykończeniu, to jak właściwie ja zgłosić i przyporządkować właściwy kod. Nic tylko mieszać i mieszać w tym polskim kotle i kręcić się wokół własnej osi udając, że się ciężko pracuje, po to aby innym komplikować życie
Uuuuu
3 lata temu
Bzdura-to że ktoś nie wykonuje niebezpiecznej pracy,np: gornik,hutnik,to nie znaczy,że jego praca nie wplywa negatywnie na stan zdrowia,jego organizmu. BZDURA!!!!
gosia
3 lata temu
Bzdura, gdyby to obowiązywało od początku ZUS to zgodzę się , ale od 16 maja 2021 roku, a co z tymi co pracują wcześniej ? Wystarczy tylko dodać rubrykę w zaświadczeniu do L-4 co dana osoba wykonuje. Wciskanie głupot ludziom to już podstawa .
fitra
3 lata temu
Kolejny bezsensowny obowiązek żeby przedsiębiorca nie miał za lekko w Bolandzie
jan
3 lata temu
Rzygać się chce od tego ciągłego dokładania pracodawcom obowiązków.