Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zmiany w bonifikatach. Sejm przyjął nowelizację ustawy o przekształceniach użytkowania wieczystego we własność

6
Podziel się:

Rządowa bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność nie będzie mogła być niższa niż ta przyjęta przez lokalny samorząd. Posłowie byli w tej sprawie niemal jednomyślni.

W sumie około 1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę.
W sumie około 1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Senacka poprawka została przyjęta głosami 411 posłów, tylko jeden się wstrzymał – informuje PAP. Zmiana w wysokości bonifikat jest korzystna dla osób, które zdecydują się na przekształcenie nieruchomości zlokalizowanej na gruntach należących do Skarbu Państwa we własność. Zrównuje ona bonifikaty państwowe z ustalonymi przez lokalny samorząd.

Przez 20 lat nowi właściciele powinni ponosić tzw. opłatę przekształceniową równą opłacie za użytkowanie wieczyste. Za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w pierwszym roku przysługują jednak dopłaty. Do tej pory na gruntach Skarbu Państwa ustawowo bonifikata wynosiła 60 proc., ale samorządy, mając możliwość wprowadzenia własnych ulg, ich poziom ustanawiały nawet na 90 proc.

Zobacz także: Znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie

W myśl nowych przepisów rządowe bonifikaty nie będą mogły być niższe niż przyjęte przez lokalny samorząd.

Nowelizacja dotyczy również zasad dotyczących udzielania bonifikat na przekształcenie gruntów pod garażami i miejscami postojowymi. Teraz samorządy w sposób jednoznaczny będą mogły ich udzielać – informuje PAP. To samo będzie również dotyczyć gruntów Skarbu Państwa. Takie bonifikaty będą wynikały wprost z ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Teraz Polska
4 lata temu
no i co Platformersi? jest na rządowych bonifikata jak na samorządowych, niedługo już żadnych argumentów nie będziecie mieli, łykajcie dalej Gazetę wybiórczą i oglądajcie tv48, a Polski nie będzie. Chociaż 70 % społeczeństwa przejrzało na oczy, jeszcze was z samorządów usunąć i będzie porządek
miki
4 lata temu
a co z sytuacją ( Częstochowa ) gdzie miasto nie przyznaje żadnej bonifikaty?!!!! nawet takiej jak na gruntach Skarbu Państwa...
Ja
4 lata temu
Wreszcie. Ludzie kupowali mieszkania za straszne pieniądze, ale nie mieli prawa własności gruntu pod blokiem i całe życie płacili za coś, co już raz kupili, ale głupi komunistyczny przepis nie pozwalał na prawo własności.
ZK590
4 lata temu
Na peryferiach Krakowa na 35 ar działce z 200 mieszkaniami za 61 metrowe mieszkanie i 14m2 miejsca postojowego z 60% bonifikatą zapłacę 8 tys. Wycena była w październiku 2018 roku. Urzędnicy pożyją jakiś czas na bogato.
Paulus
4 lata temu
Łatwo rozdawać nie swoje pieniądze. Ciekawy jestem czy gdyby chodziło o prywatny grunt posła czy radnego to też z taką ochotą udzielałby bonifikat? Przecież te opłaty są przeznaczane na realizację celów publicznych, z których korzystają nie tylko byli użytkownicy wieczyści.