Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koniec użytkowania wieczystego. Te miasta oferują największe bonifikaty

7
Podziel się:

Wrocław, Gdańsk, Warszawa to miasta, w których bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność znacznie przekraczają te rządowe.

1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę.
1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę. (123RF)

Wraz z 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe znika, zastępuje je prawo własności tych gruntów.

W sumie 1,7 mln Polaków czekało na tę ustawę. Na jej mocy spółdzielnie staną się właścicielami użytkowanych dotąd gruntów. Ale trzeba będzie za to zapłacić.

Przez 20 lat nowi właściciele powinni ponosić tzw. opłatę przekształceniową równą opłacie za użytkowanie wieczyste.

Zobacz także: Zobacz także: Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Jak informowaliśmy w money.pl, właśnie ta zasada wywołała falę podwyżek – Skarb Państwa i samorządy tylko do końca roku mogły niemal dowolnie kształtować jej wysokość. Od 2019 r. stawkę mogą jedynie "aktualizować" raz na trzy lata zgodnie z tym, jak drożeć będą grunty na wolnym rynku.

Za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w pierwszym roku przysługują jednak dopłaty. Na gruntach Skarbu Państwa ustawowo bonifikata wynisi 60 proc., ale samorządy mają możliwość wprowadzenia własnych ulg.

Jak sprawdziła Polska Agencja Prasowa, najwyższe ulgi wprowadziła stolica. W Warszawie wynosi ona 98 proc. W drugiej kolejności jest Gdańsk. Tam Rady Miasta ustanowiła 95-procentową bonifikatę. Trzecim mistastem o najwyższym progu jest Wrocław z 90-proc. progiem.

Ale jak zaznacza PAP, są miasta, w których ulg nie ma. Żadnego rabatu nie przewidziano na przykład w Koszalinie - miasto potrzebuje środków na inwestycje. Najczęściej jednak samorządy przegłosowują 60 proc. bonifikaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
4666
5 lata temu
przy następnych wyborach zapamiętamy
wert
5 lata temu
w PRL 27 lat funkcjonował w kapitaliżmie już30 i jeszcze płacić trzeba 20 lat relikt czego ?
Doswiadczony
5 lata temu
A potem podatek od nieruchomości podnoszony co rok.Wychodzi na jedno.
KAMA
5 lata temu
I znów podział na gorszych i lepszych. Powinno być równo dla wszystkich użytkowników.
ZK590
5 lata temu
Jedni są biedni i stać ich tylko na 2% opłaty a inni mogą płacić 40% i to przy makabrycznie wysoko przeszacowaniu wartości gruntu w 2018 roku. Kraków.