Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zmiany w gospodarce leśnej. Rząd przyjął projekt ustawy

216
Podziel się:

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ochronie przyrody i o lasach. Nowe przepisy dotyczą dobrych praktyk, do jakich mają się stosować właściciele lasów. Chodzi m.in. o zakaz całkowitej wycinki drzew rosnących w bezpośredniej bliskości rzek i jezior, oraz zapewnienie ochrony chronionym gatunkom zwierząt.

Zmiany w gospodarce leśnej. Rząd przyjął projekt ustawy
Zmiany w gospodarce leśnej. Rząd przyjął projekt ustawy (Adobe Stock, Adobe)

Zmianę w przepisach, którą przyjął we wtorek rząd, wymusza decyzja Komisji Europejskiej, zgodnie z którą polskie prawo narusza dyrektywę siedliskową i ptasią.

Projekt zakłada dodanie do ustawy o ochronie przyrody artykułu, zobowiązującego właścicieli lasów do stosowania wymagań dobrej praktyki na etapie przygotowywania, jak i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.

Dodany ma też być przepis, dzięki któremu właściwy minister będzie mógł określić wymagania dobrej praktyki w drodze rozporządzenia.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”

Ochrona zwierząt i ptaków

Według ministerstwa klimatu nowe rozwiązania merytoryczne dotyczące dobrych praktyk zakładają przede wszystkim rozdzielenie kodeksu na zbiór zasad na etapie przygotowawczym i na etapie realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.

Właściciele lasów mają zostać objęci obowiązkiem przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania na powierzchni. Doprecyzowany ma zostać sposób oznakowania miejsc występowania gatunków chronionych.

W nowych przepisach pojawi się także wskazanie, że działania z zakresu gospodarki leśnej nie mogą powodować umyślnego zabijania zwierząt i niszczenia okazów gatunków, wymienianych w odpowiednich załącznikach do dyrektyw.

Ograniczenia wycinki

Projektowane przepisy wprowadzają też ograniczenie wycinki drzew w lasach. Po zmianach nie będzie można prowadzić całkowitej wycinki na terenach znajdujących się co najmniej 25 m od źródeł, rzek, jezior, torfowisk i źródlisk oraz fakultatywnie w miejscach pamięci narodowej i kultu religijnego nie stosuje się cięć zupełnych.

Nowe przepisy mają też określić średni poziom ilości martwych drzew na 1 ha powierzchni leśnej oraz zasady pozostawiania drzewostanów do naturalnego obumarcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(216)
Jowisz
rok temu
Mieszkam w miejscowości Sokolniki Las. Do niedawna była to spokojne, leśne płuca Łodzi. Przepisy ograniczały powierzchnię zabudowy do 25% pow. działki. Dzisiaj nie przestrzega się tego i wycina się prawie wszystkie drzewa. Mam tego przykład na sąsiedniej działce. Wybudował się sąsiad wycinając drzewa, a tuż obok na drugiej działce, też wycinając drzewa założył hodowlę psów rasy rottweiler. Dniem i nocą ujadanie psów, bo nocą żerują leśne zwierzęta. Nie rozumiem, dlaczego wybiera się leśną lokalizację wycinając las i otrzymuje zgodę na prowadzenie hodowli tak uciążliwej dla sąsiadów. Może uwzględnią to nowe przepisy.
Zibi
rok temu
Przykre jest to , że ludzie piszą takie pierdoły . Nie mają żadnej wiedzy. Sterowani są telewizja i pierdoła mi w artykułach w internecie . Nędznych pisarzy którzy wabią nagłòwkami. A sami nawet nie mają wiarygodnej wiedzy. trzeba wiedzieć że w Polsce bez przerwy przybywa lasów a to co się wycina bo już jest stare wycina się sądzi się nowe pokolenie to tak jak z ludzmi. Jest to obowiązek jest na to max 5lat . W lasach z tego co obserwuje już w drugim roku sądzą .Zawsze pozyskiwali się drewno . Bo to wspaniały materiał do wszystkiego . Drugi aspekt polityczny uni europejskiej wcale nie chodzi o bogactwo w Polsce . Raczej o interes swój chcą ograniczyć pozyskanie po to żeby sami mogli wycinać i sprzedawać swoje drewno. Czy wiedzie ilu ludzi pracuje w tartakach. Ile tartaków jest w Polsce . A jeszcze do czego jest wykorzystywane drewno. Ja się bardzo tym
Justa
rok temu
Bardzo dobrze zwierzęta też muszą gdzieś żyć jak my. My mamy domy a one domy tracą przez ludzi bo pieniądz zawładnął im kieszenie egoiści nie ludzie. Bardzo dobrze jestem za a potem ludzie mają pretensje że ,zwierzęta są na mieście nie dziwię się ,skoro człowiek im zabiera schronienie to teraz się ,niech nikt nie dziwi
greta
rok temu
Lubię czytać komentarze znafców którzy ubolewają nad wyciętym drzewem ale więźbę dachową i meble chcą mieć drewniane i nijak nie potrafią zrezygnować z podcierania papierem toaletowym. Im człowiek z większego miasta i im więcej siedzi w necie tym większy imbecyl.
Elizka
rok temu
Ale głupie komentarze. Nie wycinać lasów ale każdy chce mieć papier toaletowy ,drewniane podłogi i drewniane meble a nie z wiórów. Nawet pani Kinga Rusin fotografuje się na drewnianej ławeczce przed drewnianym domem
...
Następna strona