Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zmiany w ordynacji podatkowej. Oto co chce zrobić rząd

10
Podziel się:

Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE oraz wskutek wyroku TK będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu - przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który w piątek trafił do konsultacji i został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Zmiany w ordynacji podatkowej. Oto co chce zrobić rząd
Po wyroku TSUE rząd szykuje zmiany w Ordynacji podatkowej (PAP, Leszek Szymański)

W piątek do konsultacji został skierowany projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nowelizacja ma na celu implementację wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Projekt został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Opinie można nadsyłać do 30 czerwca br.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie

TSUE zakwestionował polskie przepisy, dotyczące oprocentowania nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia Trybunału. Przepisy te obecnie mówią, że gdy wniosek o zwrot nadpłaty podatku powstałej w wyniku orzeczenia Trybunału został złożony po upływie 30 dni od opublikowania tego orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, oprocentowanie nadpłaty jest ograniczone 30. dnia od tej publikacji. W przypadku, gdy nadpłata powstała po upływie 30-tego dnia, nadpłata nie jest oprocentowana.

W projekcie proponuje się, aby oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE przysługiwało za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu (zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych lub dnia złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych), niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty względem publikacji orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - czytamy w informacji dotyczącej projektowanej ustawy.

Zmiana ws. zachowania terminu przy wnoszeniu pism

Dodano w niej, że podobną regułę dotyczącą oprocentowania należy przyjąć "w odniesieniu do nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego".

"Zasada równoważności bowiem wymaga, aby całość uregulowań dotyczących danego środka prawnego znajdowała zastosowanie jednakowo do środków prawnych opartych na naruszeniu prawa unijnego oraz tych opartych na naruszeniu prawa wewnętrznego" -wskazano.

W projekcie znajduje się także zmiana w Ordynacji podatkowej, na mocy której domniemanie zachowania terminu przy wnoszeniu pism do organów podatkowych zostanie rozszerzone. Będzie ono teraz obejmować pisma nadane do organów podatkowych "u dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe i dowolnego podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej," oraz otrzymane "przez dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Kjjjjjjjjjjjk...
4 tyg. temu
Taka prawda co piszą inni tyle w temacie
Gość
4 tyg. temu
Przecież to Tusk głosił, że wie jak spowodować, aby paliwo było po 5,19 złotych. Jego działania są opisane nawet w wierszach: - Umiem piec ze śniegu placki. Mam do tego obok, w lasku, Piec własnego wynalazku. Kto dostarczy kupę śniegu I dorzuci mi do tego Połeć sadła lub słoniny, Ten w niespełna pół godziny Prosto z pieca na śniadanie Placków tłustych niesłychanie Pełny taki wór dostanie ...... A tymczasem lis po chwili Ciągnął dalej: - Moi mili, Nie namawiam, ale radzę: Jeśli dziś otrzymam władzę, Daję słowo, że zasadzę W ciągu pięciu dni na piasku Drzewa mego wynalazku. Już nie szyszki, nie żołędzie, Ale rosnąć na nich będzie Schab wędzony i pieczony, Boczki, szynki, salcesony, Mortadela i serdelki, Mięs przeróżnych wybór wielki, Nawet prosię w galarecie, Jeśli tylko zapragniecie.
Oczy
4 tyg. temu
Jeśli ktokolwiek chce wzrostu gozpaderczego innowacji. Obniżyć koszty prowadzenia działalności o 50% i Energi o50%. My sami sobie damy radę. A tak 50% usług i handlu jest poza systemem. I dlatego skupili się na walce z kasą. Nic nie kupisz za gotówkę i myślą że to będzie rozwiązanie. Ale nie będzie damy sobie radę mimo to.
Zibi
4 tyg. temu
Elektorat PiS ciagle swoje,to że były zamrożone ceny na żywność, gaz,energię, to znaczny że rząd dopłacal resztę, a skąd rząd bierze kasę na dopłatę, ano właśnie z naszych podatków, bo rząd nie ma wlasnych pieniędzy chyba że prezes NBP dodrukuje,i tak się rodzi inflacja, na kreskę nie można żyć caly czas bo zbankrutujesz.
Rebeka
4 tyg. temu
Brzmienie tej ustawy pozwala przypuszczać, że rząd przymierza się do zlikwidowania poczty polskiej. Po co nam polską poczta, skoro obok jest niemiecka.