Notowania

podatki
29.05.2019 21:20

Zmiany w podatkach. Dymisja Czerwińskiej to niższy PIT

Bezpośrednie skutki odejścia ze stanowiska minister finansów odczują wszyscy. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", po odejściu Czerwińskiej pewne są: obniżenie podatku do 17 proc. dla wszystkich i rozszerzenie prawa do "PIT zero dla młodych" także na umowy o dzieło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 20.02.2019. 77. posiedzenie Sejmu. Debata nad wnioskiem o wyrazeniu wotum nieufnosci wobec ministra sprawiedliwosci Zbigniewa Ziobry.Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 20.02.2019. 77. posiedzenie Sejmu. Debata nad wnioskiem o wyrazeniu wotum nieufnosci wobec ministra sprawiedliwosci Zbigniewa Ziobry. N/z minister finansow Teresa Czerwinska, premier Mateusz Morawiecki.

– Zmiany w podatkach zostaną zrealizowane w wersji zapowiedzianej pierwotnie przez premiera Morawieckiego – twierdzi cytowany przez gazetę szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Jacek Sasin. A to oznacza, że wariant zmian zaproponowany w połowie kwietnia przez Czerwińską idzie do kosza.

Nawet w okrojonej wersji proponowanej przez Teresę Czerwińską wszystkie zmiany w PIT oznaczają ubytek w przyszłorocznych dochodach budżetu na poziomie 10 mld zł. W wersji zaproponowanej przez premiera uszczerbek w finansach publicznych będzie o kilka miliardów wyższy.

Minister Czerwińska n apoczatku kwietnia przedstawiła założenia do projektu PIT dla młodych, który jest częścią tzw. Piątki Kaczyńskiego. Zerowy podatek zapłacą osoby do 26. roku życia. Warunkiem jest jednak praca na etacie. Oznacza to, że ktoś, kto ma umowę o dzieło lub umowę zlecenie, będzie musiał zapłacić pełen podatek.

Minister Czerwińska wprowadziła też limit związany wysokością dochodów. Ulga ograniczona będzie kwotą 42 764 zł rocznie. Maksymalnie jest to więc 3563,67 zł miesięcznie. Wówczas rocznie taki młody podatnik zaoszczędzi na podatku 2986.

Tzw. piątka Kaczyńskiego ma kosztować 40 mld zł
Reforma podatkowa Czerwińskiej do kosza. Premier przywraca swoje zmiany

Premier Morawiecki ma jednak inny plan i zmienia założenia minister finansów. Jak mówił już w wywiadzie dla WP, zerowa stawka dla młodych ma być dla wszystkich niezależnie od formy zatrudnienia. Kwota limitu zarobków to pierwszy próg podatkowy. Morawiecki obiecuje też niższe podatki - dla wszystkich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2019

TomekZróbcie w końcu uczciwą kwotę wolną od podatku na poziomie 30k zł rocznie a nie rozdawajcie bezmyślnie kasy. Płaca powinna być za PRACĘ. Zasiłki, … Czytaj całość

29-05-2019

MisiopiratZnieść wszystkie podatki, pensje dla bezrobotnych 3000 zł i 1000+ dla wszystkich. Byle do wyborów a potem zmiana konstytucji, Pan Prezes dożywotnim … Czytaj całość

29-05-2019

Polakjeden minister co tam był rozsądny idzie w odstawkę...nie będzie hamulców dla Leń plus, pijak plus i kibol plus

Rozwiń komentarze (13)