Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Zmiany w przetargach. Krajowa Izba Odwoławcza wraca do pracy

0
Podziel się:

Od poniedziałku wznowi działanie Krajowa Izba Odwoławcza. Terminy postępowań zostały odmrożone.

Zmiany w przetargach. Krajowa Izba Odwoławcza wraca do pracy
(PAP)

KIO zacznie rozpatrywać pierwsze sprawy już w poniedziałek. Ma zostać zachowany reżim sanitarny - liczba osób przebywających na sali będzie ograniczona.

– To dobra wiadomość dla zamawiających. Wiele przetargów nie zostało rozstrzygniętych, bo doszło do wniesienia odwołań. A od połowy marca z powodu pandemii KIO nie rozstrzyga – mówi "Rzeczpospolitej" Konrad Różowicz z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. – Oznacza to również, że proponowane zmiany w zasadach funkcjonowania KIO nie są aż tak bardzo potrzebne. Dlatego z nich zrezygnowano. Dotyczyły one rozstrzygania zza biurka na podstawie tylko dokumentów. Sentencja wyroku miała być publikowana w internecie.

To, że KIO wraca do pracy nie oznacza jednak, że w procedurach przetargowych nie będzie zmian. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Zobacz także: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

Zmiany mają obniżyć koszty udziału w przetargach.

W projekcie ustawy znalazł się też zakaz potrącania kar umownych zastrzeżonych na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania umowy z wynagrodzenia wykonawcy lub z innych jego wierzytelności oraz zakaz zaspokojenia tych kar z zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Taki zakaz, zgodnie z projektem ustawy, ma obowiązywać do czasu zakończenia kryzysu wywołanego pandemią.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)