Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Zmiany w RPP coraz bliżej. Sejmowa komisja poparła kandydatów PiS

19
Podziel się:

Prof. Elżbieta Ostrowska i poseł Wiesław Janczyk są już blisko zdobycia miejsc w Radzie Polityki Pieniężnej. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych udzieliła im poparcia. Mają zastąpić dwóch członków RPP wskazanych przez Sejm - Grażynę Ancyparowicz i Eryka Łona, których kadencje wygasają 9 lutego. O ich być albo nie być w RPP posłowie zdecydują jeszcze w styczniu.

Zmiany w RPP coraz bliżej. Sejmowa komisja poparła kandydatów PiS
Oto kandydaci na członków RPP. Od lewej: prof. Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Rekomendację prof. Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk uzyskali w środę na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Wcześniej musieli jednak odpowiedzieć na szereg pytań, w tym m.in. o ich stosunek do przyjęcia euro w Polsce.

Dla mnie jest istotne, aby nasz kraj funkcjonował w Unii Europejskiej i wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów, nie tylko w punktu widzenia gospodarczego, ale także z punktu widzenia obywatela, choćby w kwestii turystyki czy kosztów transakcyjnych - powiedziała prof. Elżbieta Ostrowska.

Nie podjęła się jednak prognozowania, kiedy - i czy w ogóle - będzie możliwe przyjęcie wspólnej waluty nad Wisłą. Wiesław Janczyk natomiast zwrócił uwagę, że Polska nie spełnia kryteriów zawartych w traktacie z Maastricht, które warunkują przyjęcie euro.

Zobacz także: Inflacja bije rekordy. Wina RPP i Glapińskiego? Kuczyński: Ekonomia to sztuka. Artystów poznaje się po latach
Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że w ramach rozpoczynającej się kadencji RPP kryteria z Maastricht mogłyby zostać spełnione, ale korzyści z posiadania własnej waluty są nie do przecenienia - powiedział Wiesław Janczyk.

Skąd wzięła się inflacja w Polsce?

Kandydaci na członków Rady Polityki Pieniężnej usłyszeli też pytania o przyczyny inflacji w Polsce. Ich odpowiedzi również nieco się różniły.

Jedna strona uważa, że przyczyną inflacji jest wzrost cen energii, mocno inflacjogenny, druga sądzi, że przyczyną inflacji w dużym stopniu są czynniki wewnętrzne. Ja odpowiedziałabym tak, że RPP w swoich decyzjach o stopach musi pamiętać o gospodarce i o tym, jak gospodarka zareaguje ostatecznie na decyzje. To trudno przewidzieć, podkreślam dynamiczność sytuacji, choćby to, jak zaskoczyła nas pandemia i jak pandemia wpłynęła na decyzje RPP - powiedziała Elżbieta Ostrowska.

Wiesław Janczyk mówił z kolei o dużym znaczeniu kwestii bezrobocia w polityce pieniężnej. - Czym innym jest inflacja, a czym innym sytuacja, w której 2 mln ludzi przychodzi do domu bez wypłaty - stwierdził. - Wiodące kraje na świecie do zasad polityki pieniężnej włączają kwestie zatrudnienia i bezrobocia. To, że tego nie zapisaliśmy w konstytucji, nie zwalnia nas z tego, abyśmy kątem oka widzieli tę kwestię - ocenił.

Kim są Elżbieta Ostrowska i Wiesław Janczyk?

Elżbieta Ostrowska - jak wynika z druków sejmowych - jest obecnie zatrudniona na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Zarządzania, Katedra Bankowości i Finansów.

W 1983 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a dziesięć lat później doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W 2002 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych, "na podstawie dorobku naukowego i monografii pt. Ryzyko inwestycyjne. Identyfikacja i metody oceny".

Wiesław Janczyk, poseł PiS, obecnie pełni funkcję przewodniczącego sejmowej komisji finansów. W latach 2016-2018 był sekretarzem stanu w resorcie finansów, a także przewodniczącym Komisji Nadzoru Audytowego.

Ich kandydatury posłowie mają przegłosować na posiedzeniu Sejmu przypadającym na 26-27 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
mama o'majtka
4 miesiące temu
Wszystko fanie, tylko dlaczego pominięto mamusię o'majtka? Przeciez to gieniusz ekonomiczny, która z pensji sprzątaczki potrafi odłożyć 4,5 miliona zł na zakup nieruchomości. To jej się należy takie stanowisko
nnmm
4 miesiące temu
Filolog a ta druga to co to ?????????????????? Nam wszystko jedno , za 10 lat ten naród wymrze a ci co przeżyją uciekną na służbę ............ na zachodzie !!!!!!!!!!!!!!!!
htr
4 miesiące temu
Brawo. Rządzący robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja prawie 9%, lokaty na 1%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Lars
4 miesiące temu
pisowskiego kolesiostwa i złodziejstwa ciąg dalszy ...
Poznaniak
4 miesiące temu
Czyli fachowiec i polityk PIS gadający bzdury zatwierdzone na Nowogrodzkiej, który pensje posła ok. 12.000 PLN chce zamienić na pensję członka RPP ok. 35.000 PLN.