Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zmiany w windykacji. Miliony Polaków będą musiały zapłacić podatek

264
Podziel się:

Zakaz polubownej windykacji przedawnionych wierzytelności może spowodować, że klienci firm windykacyjnych, którym zostanie umorzone zobowiązanie, zapłacą grube miliardy podatków - pisze czwartkowy "Puls Biznesu". Dłużnicy otrzymają od firm windykacyjnych roczną informację PIT i będą musieli natychmiast zapłacić podatek od całej wartości umorzonej wierzytelności.

Zmiany w windykacji. Miliony Polaków będą musiały zapłacić podatek
W grudniu do ministerstw sprawiedliwości i finansów wpłynęła interpelacja poselska, alarmująca o skutkach ubocznych zakazu polubownej windykacji (Adobe Stock)

Jak wskazuje "PB", w grudniu ubiegłego roku do ministerstw sprawiedliwości i finansów wpłynęła interpelacja poselska, alarmująca o skutkach ubocznych szykowanej ustawy windykacyjnej. Odczuje je kilka milionów dłużników, którzy będą musieli zapłacić podatek od umorzonych zobowiązań - podkreśla gazeta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Długi Polaków rosną. "Nie mamy dobrych wieści. Będzie gorzej"

W projekcie ustawy zawarty został zakaz polubownej windykacji wierzytelności, których z powodu przedawnienia wierzyciele nie mogą dochodzić przed sądem. Autor interpelacji, poseł Kukiz 15 Jarosław Sachajko podkreśla, że w związku z tym istnieje wysokie ryzyko, że wierzytelności te staną się bezwartościowe i niemożliwe do wyegzekwowania, a tym samym firmy windykacyjne (będące zazwyczaj wierzycielami wtórnymi) prawdopodobnie masowo je umorzą.

Dłużnicy otrzymają od firm windykacyjnych roczną informację PIT i będą musieli zapłacić podatek dochodowy od wartości umorzonych długów wraz z odsetkami - pisze "Puls Biznesu".

"Zapłata podatku nie do udźwignięcia"

"W konsekwencji dłużnik, zamiast uiszczać dobrowolnie comiesięcznie niewielkie kwoty wynikające z ustalonego z windykatorem planu spłaty [często rozpisanego na lata, bez kosztów i odsetek - red.], zmuszony będzie do natychmiastowej zapłaty podatku dochodowego od całej wartości umorzonej wierzytelności. Wielu dłużników jest w bardzo słabej kondycji finansowej, więc konieczność uiszczenia takiej jednorazowej spłaty może być dla nich nie do udźwignięcia" – czytamy w interpelacji.

W uzasadnieniu do projektu ustawy windykacyjnej Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że łączna wartość przedawnionych wierzytelności w portfelach firm windykacyjnych może wynosić 130 mld zł. Przychody z innych źródeł (a takim jest umorzenie przedawnionych wierzytelności) są rozliczane na zasadach ogólnych, co oznacza 17 proc. podatku. Łączna wartość zobowiązań podatkowych z tytułu ich umorzenia wyniosłaby więc ponad 20 mld zł - wylicza gazeta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(264)
Radek
2 dni temu
Mnie windykował kaczmarski inkasso, niestety popadłem w niezłe długi... Zdziwiłem się, bo wspólpraca była w porządku, a obawiałem się, bo to jednak windykator
rudy
2 miesiące temu
dla mnie temat windykacji to masakra, wpadłem w długi ale nie miałem wyjścia i musiałem wziąć pożyczkę. no i tak się stało, że teraz kruk mnie windykuje ale oni w sumie najbardziej spoko z tego wszystkiego sa
dfgdfg
3 miesiące temu
beda sprawy w sadach bo kwoty beda wymyslane przez windykacje a to potrwa nastepne 10 lat, powodzenia
RINGO64
3 miesiące temu
DOBRY ARTYKÓŁ
wqerqwerqwer
3 miesiące temu
Mam przedawniony dlug i bardzo mnie to cieszy bo dopuscili do przedawnienia przez pazernosc wiec teraz zaplace podatek i bedzie po dlugu. Inaczej w nieskonczonosc mozna sie bawic i liczyc zlodziejskie odsetki od odsetek przez piec razy sprzedany dlug ch wie komu i po co.
...
Następna strona