Notowania

wiadomości
28.03.2019 11:18

Zmiany w zarządzie PZU. Trójka Polaków zastąpiła Brytyjczyka

Prezes PZU Paweł Surówka pozostał na swoim stanowisku, ale nie obyło się bez zmian. Rada nadzorcza zrezygnowała z usług współtwórcy powodzenia rynkowego Link4.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Paweł Surówka będzie prezesem PZU przez kolejną kadencję (Fot: East News)

Rosnące zyski grupy PZU, która w ubiegłym roku zebrała rekordową składkę ubezpieczeniową 23,5 mld zł i po pięciu latach przerwy znowu zarobiła ponad 3 mld zł na czysto, nie skłoniły właścicieli, czyli głównie Skarbu Państwa, do dużych zmian w zarządzie. Te jednak nastąpiły.

Prezesem wciąż będzie Paweł Surówka. Ze swoim stanowiskiem pożegna się jednak Brytyjczyk Roger Hodgkiss.

Hodgkiss jako prezes Link4 w 2015 roku został wybrany do grona 15. najlepszych menadżerów branży finansowej przez "Gazetę Finansową". Jego działania docenił też wtedy miesięcznik "Home & Market", plasując go w pierwszej 25. menadżerów za wieloletnią poprawę wyników sprzedażowych i finansowych.

Zobacz też: Przyszłość PZU

W zarządzie Link4 był od 2009 roku, kiedy spółkę przejęła międzynarodowa grupa RSA. Wtedy internetowy ubezpieczyciel przyśpieszył rozwój. Od września 2014 roku Link4 przejął PZU. Dwa lata później prezesurę w Link4 Hodgkiss zamienił na wiceprezesurę w PZU. Ta skończyła się w czwartek 27 marca.

Rada nadzorcza ustaliła wtedy skład zarządu na nową kadencję do 2022 roku. W jej składzie nie ma już Hodgkissa. Swoje obowiązki pełnić będzie jeszcze do walnego zgromadzenia PZU, na którym dojdzie do skwitowania wyników za 2018 rok i formalnego przekazania władzy nowemu składowi zarządu.

Był jednym z najlepiej zarabiających członków zarządu PZU. W 2018 roku dostał ponad 881 tys. zł, a rok wcześniej aż 1,8 mln zł, czyli nawet więcej niż prezes Surówka (1,2 mln zł).

- Jestem mu osobiście wdzięczny nie tylko za jego profesjonalizm, ale także za dobrą energię, którą wniósł do naszego zespołu - podziękował Hodgkissowi prezes PZU, Paweł Surówka.

Polacy za Brytyjczyka

W składzie zarządu znajdą się dwie nowe w PZU osoby. Będą to Adam Brzozowski i Elżbieta Häuser-Schöneich. Dodatkowo z stanowiska dyrektora na członka zarządu awansował Marcin Eckert.

- Elżbieta Häuser-Schöneich wnosi do Zarządu PZU wieloletnie doświadczenie menedżerskie, głębokie zrozumienie sprzedaży na rynku ubezpieczeniowym oraz znajomość innych rynków, a także obszaru sprzedaży direct. Adam Brzozowski posiada bogate doświadczenie międzynarodowe zdobyte na rynku azjatyckim - jednym z najbardziej dziś rozwiniętych pod względem digitalizacji produktów, które wnosi do zarządu wraz z wiedzą o ubezpieczeniach i technologii, którą pozyskał wdrażając innowacyjne rozwiązania dla największych światowych ubezpieczycieli- powiedział Paweł Surówka.

- Awans Marcina Eckerta z roli dyrektora na członka zarządu gwarantuje dalsze wzmacnianie standardów korporacyjnych oraz nadzoru właścicielskiego w grupie PZU - wskazał Paweł Surówka. - Jego wiedza i doświadczenie umożliwiają sprawne zarządzanie grupą PZU, we wciąż zmieniającym się otoczeniu prawnym i regulacyjnym - dodał.

Zarząd składać się będzie z siedmiu osób. Poza prezesem Pawłem Surówką będą tam członkowie zarządu: Tomasz Kulik, Maciej Rapkiewicz, Małgorzata Sadurska, Marcin Eckert, Adam Brzozowski, Elżbieta Häuser-Schöneich.

W przypadku Adama Brzozowskiego i Elżbiety Häuser-Schöneich powołanie następuje z dniem następującym po dniu odbycia walnego zgromadzenia PZU, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2018, na okres wspólnej kadencji rozpoczynającej się z chwilą powołania prezesa zarządu PZU SA i obejmującej trzy pełne lata obrotowe 2020-2022, zaznaczono w informacji.

W przypadku pozostałych osób powołanie następuje z dniem 28 marca 2019 roku na okres wspólnej kadencji rozpoczynającej się z chwilą powołania prezesa zarządu PZU i obejmującej trzy pełne lata obrotowe 2020-2022.

Elżbieta Hauser-Schoneich ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w międzynarodowych instytucjach działających w branży ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej i FMCG. Przed objęciem stanowiska w zarządzie PZU pełniła m.in. funkcję członka zarządu T-Mobile, a w latach 2008-2015 była wiceprezesem Avivy. W latach 2002-2005 jako członek założyciel i członek zarządu Link4 odpowiadała za rozwój biznesu i marketing firmy.

Doświadczenie Adama Brzozowskiego obejmuje pracę dla międzynarodowych korporacji, firm doradczych i środowiska start-upów. Pracował m.in. w firmie Octo Telematics specjalizującej się w technologii i analityce danych. Od 2016 roku był liderem pionu InsurTech w regionie Azji i Pacyfiku w EY. Wdrażał też strategie cyfrowe oraz cyfrowe produkty ubezpieczeniowe we współpracy z Allianz i Zurich Insurance.

Marcin Eckert jest radcą prawnym z ponad dwudziestoletnią praktyką. Pracował w międzynarodowej firmie doradczej EY oraz w kancelariach TGC Corporate Laywers i Bird&Bird. Zajmował się doradztwem podmiotom gospodarczym, w tym w zakresie podatków. Od 2017 roku pełnił funkcję dyrektora zarządzającego ds. korporacyjnych grupy PZU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, giełda na żywo, pzu, zmiany w zarządzie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2019

Mlaskacz NaczelnyPZU skończy jak stadnina w Janowie PIS wydoi z kasy i doprowadzi do ruiny

28-03-2019

krak3004kolejne pisowskie niemoty obsadzają spółki skarbu państwa, obrzydliwi ludzie ,obrzydliwe praktyki

28-03-2019

zagłoba sum...i dla rownowagi "zatrudniono" syna wolfgangowej.

Rozwiń komentarze (12)