Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyniki PZU. Rekordowa składka i zysk najwyższy od 5 lat

Największy polski ubezpieczyciel w ubiegłym roku zarobił na czysto ponad 3 mld zł. Sprzedał ubezpieczenia za rekordowe 23,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Paweł Surówka stoi na czele zarządu PZU. (Fot: PZU)

Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) opublikował raport roczny, w którym podsumował wyniki. Może się pochwalić 3 mld 213 mln zł zysku netto przypadającego na posiadaczy akcji PZU. To o prawie 320 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Władze ubezpieczyciela zwracają uwagę, że porównywalność wyników rok do roku zaburza przejęcie udziałów banku Pekao w czerwcu 2017 roku. W wynikach PZU uwzględniono 3 mld 47 mln zł wypracowanych przez Pekao wobec 1 mld 749 mln zł rok wcześniej.

Na dobre wyniki złożył się wzrost składek brutto. Do tego PZU odnotował wyższą rentowność w segmencie ubezpieczeń masowych, głównie w efekcie wzrostu wyniku portfela ubezpieczeń pozakomunikacyjnych w związku z niższym poziomem szkód powodowanych zjawiskami atmosferycznymi.

PZU stawia na telematykę. Obniży koszty ubezpieczenia samochodu

W grupie PZU jest też Alior Bank, który miał również pozytywny wkład w wyniki ubezpieczyciela. Mowa m.in. o lepszych wynikach sprzedaży kredytów.

PZU sprzedał w 2018 roku ubezpieczenia za 23 mld 470 mln zł. To o 623 mln zł lepszy wynik niż rok wcześniej. Wzrost składki przypisanej dotyczył głównie ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta masowego i korporacyjnego oraz wynikał z zawarcia kilku umów o wysokiej wartości jednostkowej i wyższej sprzedaży w spółkach zagranicznych.

- 2018 rok był bardzo dobrym rokiem dla PZU i kamieniem milowym z punktu widzenia realizacji naszej strategii. Pobiliśmy nie tylko własne rekordy wyniku netto i sprzedaży, ale zrealizowaliśmy również wszystkie istotne cele - komentuje wyniki Paweł Surówka, prezes PZU.

- Ponadprzeciętny zwrot z kapitału to głównie zasługa stabilnej i lojalnej bazy klientów, wysokiej efektywności operacyjnej, atrakcyjnej i konkurencyjnej oferty, dzięki którym jesteśmy w stanie utrzymywać wysoką i powtarzalną rentowność podstawowego biznesu ubezpieczeniowego - podkreśla prezes.

Koszty administracyjne na poziomie grupy co prawda wzrosły, ale był to wynik przejęcia akcji Banku Pekao. Wyłączając działalność bankową, koszty grupy spadły o blisko 1 proc. rok do roku, co jest dobrym rezultatem zwłaszcza w zestawieniu ze wzrostem skali biznesu oraz presją na wynagrodzenia odczuwalną we wszystkich sektorach gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pzu, wyniki, ubezpieczenia, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2019

TojaNAJWYŻSZY ZYSK. CIEKAWE CZYIM KOSZTE? TWOIM I MOIM, NASZYM. ŻEBY TYLE ZAROBIĆ TO TRZEBA ZBIIERAĆ SKŁADKI. NAJLEPIEJ JAK NAJWYŻSZE. MY PŁACIMY. JEST TO … Czytaj całość

13-03-2019

Miedzyrzecz1Bardzo ładny wynik. Oczywiscie rykoszetem dostają poszkodowani przez los, którzy wykupując ubezpieczenie w tak SOLIDNEJ grupie jak PZU myślą, że mogą … Czytaj całość

13-03-2019

AsZysk taaak. Kosztem klientów których kroją i doją że hej..... Najlepiej jakby nikt nie zgłaszał żadnych roszczeń... Super polityka

Rozwiń komentarze (4)