Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Znamy szczegóły nowego projektu ustawy dotyczącej weryfikacji szczepień

32
Podziel się:

W Sejmie pojawił się projekt ustawy, który zastąpi "lex Hoc". Został on złożony przez grupę posłów PiS. Wnioskodawców reprezentuje poseł Paweł Rychlik. Umożliwia ona pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Pracodawcy będą mogli żądać informacji o negatywnym wyniku testu. Dodatkowo zakażony pracownik będzie mógł skierować wniosek o odszkodowanie, jeżeli zakaził się w pracy.

Znamy szczegóły nowego projektu ustawy dotyczącej weryfikacji szczepień
Poznaliśmy projekt ustawy, która ma zastąpić projekt lex Hoc (PAP, Radek Pietruszka)

Na internetowej stronie Sejmu pojawił się zapowiadany przez PiS nowy projekt ustawy, który miał zastąpić projekt sygnowany nazwiskiem Czesława Hoca. Wprowadza one rozwiązanie umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu. Ustawa zakłada, że nieodpłatne testy będzie można robić raz w tygodniu.

Ustawa ma umożliwić pozywanie współpracowników

Dodatkowo, co wywołało już sporo negatywnych komentarzy – w przypadku, jeżeli pracownik zostanie zakażony i ma uzasadnione podejrzenie, że doszło do zakażenia w miejscu pracy, może w ciągu 2 miesięcy od izolacji lub hospitalizacji złożyć wniosek o wszczęcie "postępowania w przedmiocie świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2".

Odszkodowanie ma przysługiwać od pracownika, który "nie poddał się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2".

Zobacz także: Kontrolerzy lotów poszukiwani. "Zarobki są bardzo wysokie"

Pracodawca będzie musiał wypłacić odszkodowanie

W przypadki, kiedy pracodawca nie wymagał od pracowników informacji o negatywnym teście, pracownik może skierować wniosek do wojewody.

W tym wypadku maksymalna kara nałożona na pracodawcę, którą będzie musiał wypłacić pracownikowi w ramach odszkodowania, wyniesie 5-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Projekt "o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19" wniosła grupa posłów PiS. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został poseł Paweł Rychlik. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisji zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
jojo
2 lata temu
Popieram, ale jest to niesmaczne, że kwarantanna w wielu przypadkach jest nieodpłatna... A tym, ktorzy są przeciw "ograniczaniu wolności" polecam znaleźć obiektywizm w soich opiniach - na zaszczepsiewiedza pl jest mnostwo fajnych artykułów nt szczepień :)
Obywatel
2 lata temu
Pewnie, od razu niech zabiją niezaszczepionych bo to przecież nie ludzie, nie mają żadnego prawa... Jakim idiotą trzeba być by to wymyślić. Cały rok pracujesz i jeszcze oddasz połowę komuś kto zachorował... Do puki ludzie nie zrobią zrzutki i nie wytępią rządu to będzie coraz gorzej.
OrtografMan
2 lata temu
A co w kościołach?
Czytelniczka
2 lata temu
NIGDY nie zagłosuję na partię, która popiera dzielenie ludzi na tych "nad" i "pod", w oparciu o jakiekolwiek kryteria. NIE terroru sanitarnego!
polak
2 lata temu
No i pracodawcy będą sami na swoje miliony pracować i skończy się era milionera,
...
Następna strona