Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Znany ekonomista: runął mit dobrej sytuacji fiskalnej państwa. 2019 r. wcale nie był tak dobry

49
Podziel się:

- Czas obala mity. Tak właśnie stało się z mitami na temat stanu finansów publicznych. Najpierw runął ten o rzekomo „zrównoważonym budżecie" w 2020. Teraz okazuje się, że sytuacja fiskalna w Polsce w 2019 roku była tylko pozornie bardzo dobra - przekonuje dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP
dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP (pracodawcy rp)

Na stronach Pracodawców RP pojawiła się analiza po pierwszych pracach w komisjach sejmowych, gdzie Rada Ministrów informuje Sejm o całokształcie wykonania budżetu.

Sprawozdanie to kluczowy dokument, gdyż zgodnie z Konstytucją (art. 226) na bazie jego oceny i na bazie analizy NIK, Sejm udziela rządowi absolutorium.

Sprawozdanie było też dyskutowane kilka dni temu na zespole ds. budżetu Rady Dialogu Społecznego. Na tym posiedzeniu Minister Finansów poinformował stronę społeczną, że sytuacja finansów publicznych w 2019 r. była dobra.

Zobacz także: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

- To jednak tylko jedna strona medalu. Deficyt sektora finansów publicznych według obiektywnej metodologii unijnej (ESA 2010) wyniósł w 2019 r. 0,7 proc. PKB, co jest relatywnie niskim poziomem patrząc na dane historyczne. Dług według tej metodologii, wyniósł 46 proc. PKB - przekonuje Dudek.

W jego ocenie, porównanie deficytu do innych krajów UE, pokazuje, że mimo działań uszczelniających podatki, mimo wysokiego wzrostu gospodarczego jesteśmy w pierwszej dziesiątce krajów z najwyższym deficytem.

- W przypadku poziomu długu publicznego Polska w 2019 r. uplasowała się na 11 miejscu wśród krajów z najniższym długiem z relacją długu do PKB niższą niż średnia w UE wynosząca ok. 80 proc - wyjaśnia ekonomista.

Jak przekonuje, w zakresie tego miernika Polska wypada lepiej od większości krajów w UE. Niestety mimo relatywnie niższego długu, średnie koszty obsługi długu należą w Polsce do jednych z najwyższych, wynosiły średnio 3 proc. w 2019 r. Polska pod tym względem jest w pierwszej piątce krajów UE z najwyższym kosztem obsługi długu.

Wszystko to w realiach bardzo dobrej koniunktury, dzięki której dochody budżetowe rosły w ponadprzeciętnym tempie. W ocenie dr. Dudka było to w części efektem uszczelniania podatków, ale w samym 2019 r. luka VAT niestety wzrosła, a efekty uszczelniania były bliskie zeru wobec zakładanych 4,6 mld zł.

- O tym, też wprost nie napisano w sprawozdaniu. Jednak górka się wypłaszczyła, przed nami wręcz duże wzniesienie (recesja). Tymczasem nasz wagonik (finansów publicznych red.) jest pełny „sztywnych wydatków socjalnych” na które nie mamy pokrycia w trwałych dochodach. Z tej perspektywy stan finansów publicznych nie wygląda już dobrze - zauważa Dudek.

Pełna analiza sprawozdania dostępna jest na stronach Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
ziggy09
4 lata temu
Od kiedy PiS doszedł do władzy "znani światowej sławy polscy ekonomiści wieszczą bankructwo Polski" i co roku pobożne życzenie PO się nie zziszcza tylko dlatego że przez osiem lat PO okradło budżet Polski na dwa biljony zł (2000000000000) złotych a tak przy okazji jest kryzys ekonomiczne nie będący następstwem złych decyzji ekonomicznych i dotykający wszystkie kraje na świecie
druk
4 lata temu
dodrukujcie jeszcze trochę pieniążków, papier jest cierpliwy
Pewny
4 lata temu
Pewnie tego "znanego" ekonomistę nakręcił Donek!
m.b
4 lata temu
A tak,tak już sobie przypominam to jest ten ekonomista Tuska!!!
ZDZIWIONY....
4 lata temu
Znany ekonomista? A kto to jest?
...
Następna strona