Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.06.2020 07:08

Znany ekonomista: runął mit dobrej sytuacji fiskalnej państwa. 2019 r. wcale nie był tak dobry

- Czas obala mity. Tak właśnie stało się z mitami na temat stanu finansów publicznych. Najpierw runął ten o rzekomo „zrównoważonym budżecie" w 2020. Teraz okazuje się, że sytuacja fiskalna w Polsce w 2019 roku była tylko pozornie bardzo dobra - przekonuje dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pracodawcy rp)
dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP

Na stronach Pracodawców RP pojawiła się analiza po pierwszych pracach w komisjach sejmowych, gdzie Rada Ministrów informuje Sejm o całokształcie wykonania budżetu.

Sprawozdanie to kluczowy dokument, gdyż zgodnie z Konstytucją (art. 226) na bazie jego oceny i na bazie analizy NIK, Sejm udziela rządowi absolutorium.

Sprawozdanie było też dyskutowane kilka dni temu na zespole ds. budżetu Rady Dialogu Społecznego. Na tym posiedzeniu Minister Finansów poinformował stronę społeczną, że sytuacja finansów publicznych w 2019 r. była dobra.

Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

- To jednak tylko jedna strona medalu. Deficyt sektora finansów publicznych według obiektywnej metodologii unijnej (ESA 2010) wyniósł w 2019 r. 0,7 proc. PKB, co jest relatywnie niskim poziomem patrząc na dane historyczne. Dług według tej metodologii, wyniósł 46 proc. PKB - przekonuje Dudek.

W jego ocenie, porównanie deficytu do innych krajów UE, pokazuje, że mimo działań uszczelniających podatki, mimo wysokiego wzrostu gospodarczego jesteśmy w pierwszej dziesiątce krajów z najwyższym deficytem.

- W przypadku poziomu długu publicznego Polska w 2019 r. uplasowała się na 11 miejscu wśród krajów z najniższym długiem z relacją długu do PKB niższą niż średnia w UE wynosząca ok. 80 proc - wyjaśnia ekonomista.

Jak przekonuje, w zakresie tego miernika Polska wypada lepiej od większości krajów w UE. Niestety mimo relatywnie niższego długu, średnie koszty obsługi długu należą w Polsce do jednych z najwyższych, wynosiły średnio 3 proc. w 2019 r. Polska pod tym względem jest w pierwszej piątce krajów UE z najwyższym kosztem obsługi długu.

"Dudowe". Tomasz Grodzki złożył dwie poprawki do dodatku solidarnościowego.
Dodatek solidarnościowy powiększony do 1500 zł. Senat głosował nad "Dudowym"

Wszystko to w realiach bardzo dobrej koniunktury, dzięki której dochody budżetowe rosły w ponadprzeciętnym tempie. W ocenie dr. Dudka było to w części efektem uszczelniania podatków, ale w samym 2019 r. luka VAT niestety wzrosła, a efekty uszczelniania były bliskie zeru wobec zakładanych 4,6 mld zł.

- O tym, też wprost nie napisano w sprawozdaniu. Jednak górka się wypłaszczyła, przed nami wręcz duże wzniesienie (recesja). Tymczasem nasz wagonik (finansów publicznych red.) jest pełny „sztywnych wydatków socjalnych” na które nie mamy pokrycia w trwałych dochodach. Z tej perspektywy stan finansów publicznych nie wygląda już dobrze - zauważa Dudek.

Pełna analiza sprawozdania dostępna jest na stronach Pracodawców RP.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, budżet, finanse państwa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2020

Don't worry be happy......Oglądaj TVPis i słuchaj Morawieckiego i nie będziesz miał żadnych problemów. Stworzyli równoległa teraźniejszosc, raj, w której żyje szczęśliwy … Czytaj całość

18-06-2020

olaWałęsa obiecał drugą Japonię, Tusk - drugą Irlandię, a będziemy mieć drugą Wenezuelę. Ten ostatni kraj był jeszcze niedawno najbogatszym krajem … Czytaj całość

18-06-2020

Gg11 miejsce pod względem deficytu to źle ty pseudo ekonomisto? Ile krajów jest w uni?

Rozwiń komentarze (49)