Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dodatek solidarnościowy powiększony do 1500 zł. Senat głosował nad "Dudowym"

106
Podziel się

1500 złotych dodatku solidarnościowego zamiast dotychczasowych 1400 złotych - taką zmianę w "Dudowym" zaproponował Senat. Izba wyższa parlamentu chce również podnieść zasiłek dla bezrobotnych wypłacany przez pierwsze 90 dni. Ustawa zatem wróci teraz do Sejmu.

"Dudowe". Tomasz Grodzki złożył dwie poprawki do dodatku solidarnościowego.
"Dudowe". Tomasz Grodzki złożył dwie poprawki do dodatku solidarnościowego. (PAP)
bEqKADYR

Senat zaproponował kilka poprawek do ustawy powołującej dodatek solidarnościowy. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 99 senatorów. Oznacza to, że wszyscy zagłosowali za przyjęciem, gdyż tylu było obecnych na posiedzeniu Senatu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Senatorem aktywnym w kwestii poprawek okazał się marszałek Tomasz Grodzki, który złożył dwie najważniejsze z nich. Jedna z nich zakłada, że dodatek solidarnościowy wzrośnie o 100 złotych do poziomu 1500 złotych. Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zaproponował, by dodatek wyniósł 1400 złotych.

Jednak w jego ocenie rozwarstwienie wysokości świadczenia dla bezrobotnych i "Dudowego" jest nie fair względem części społeczeństwa. Marszałek, cytowany przez internetową odsłonę "Faktu", tłumaczył, że "jedni bezrobotni mają dostać 1200 złotych, a inni 1400 złotych". Dlatego też zaproponował podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, który jest wypłacany przez pierwsze 90 dni, do 1500 złotych (obecnie ustawa przewiduje 1200 złotych).

bEqKADYT
Zobacz także: Zobacz też: Dodatek solidarnościowy - 1400 złotych netto - będzie wypłacany przez ZUS na wniosek

"Dudowe" - dla kogo dodatek solidarnościowy?

W money.pl pisaliśmy, że Sejm przeprocedował ustawę niezwykle szybko, bo zaledwie w jeden dzień od momentu złożenia jej przez Kancelarię Prezydenta. Działo się tak dlatego, że posłowie nie odsyłali projektu do sejmowych komisji, a błyskawicznie przechodzili do kolejnych etapów prac.

"Dudowe" przysługuje tym wszystkim, którzy nie korzystają jednocześnie z zasiłku dla bezrobotnych lub nie ma innego źródła ubezpieczenia, np. prawa do emerytury. To oznacza, że nie otrzyma go np. osoba dorabiająca na zleceniu, ale już na umowę o dzieło, która nie podlega ubezpieczeniu - tak.

bEqKADYZ

Świadczenie w kwocie 1500 złotych brutto miesięcznie (lub 1400 złotych, jeżeli senacka poprawka nie przejdzie) otrzymały wyłącznie osoby, które były zatrudnione na umowę o pracę i straciły ją 15 marca i później. "Dudowe" ma być przyznane osobom, które straciły pracę z powodu koronawirusowego kryzysu i przysługuje tym, którzy płacili składki przez 60 dni w roku. Co ważne, będzie ono oskładkowane, ale już nieopodatkowane.

Dodatek ma być przyznawany maksymalnie na trzy miesiące, ale uwaga - ten okres jest ściśle w projekcie określony. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski tylko od czerwca (ustawa miałaby wejść w życie z datą wsteczną od 1 czerwca) do 31 sierpnia 2020 roku. Komentarze o "Dudowym" znajdziesz pod tym linkiem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqKADZu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
Piki
rok temu
Co z tego, że dają, jak już każdy zdążył znaleźć byle jaką prace, aby się utrzymać? Czy z 500 zł socjalnego da sie wyżyć? Jestem zwolniony po 15 marca, a mi się nie należy nie mogłem znaleźć pracy więc założyłem jednoosobową działalność gospodarczą operuję śmieszną kwotą bo tylko tyle zdążyłem odłożyć... Nic mi się nie należy, ani pożyczka dla firma, ani dodatek solidarnościowy. Kto normalny siedział do lipca na socjalu za 500zł chyba jedynie student. Ile jest takich ludzi, który ten dodatek dostaną? same lenie!!!! To zamiast pomagać osobą, które chcą się jakość podnieść to jeszcze dobijają i nagradzają nierobów!!! Nikt normalny zwolniony w marcu/kwietniu nie siedział, aż 3 miesiące za 500 zł!!! Poszedł do byle jakiej pracy za dużo mniejsze pieniądze, ale pieniądze które pozwoliły chociaż opłacić rachunki. Dlaczego takie osoby są pomijane? Nie zagłosuje na Prezydenta Dudę i mam nadzieję, że większość ludzi też tak zrobi! Niedługo zaczną w TVP się chwalić, ilu to oni osobą pomogli, tak naprawdę pomogą małemu procentowi osób.... Wszystko pod wybory, aby tym starszym obywatelom zryć beret jaka to Polska mlekiem i miodem płynąca! Dlaczego nie obudzili się z dodatkiem już w kwietniu tylko dopiero w czerwcu? Bo wybory.... Duda traci więc jakaś nowa kiełbasa wyborcza musi być.
Tylko
rok temu
Wybierzcie zdrajczyka i nieudacznika Trzaska to dopiero zafunduje Wam koszmarne życie !
Janka
rok temu
jakaś plaga z tą wielokrotnością pięćsetek. Muszę zajrzeć na konto. Moje pieniądze wylatują z niego z szybkością karabinu maszynowego.
bEqKADZv
kiedy
rok temu
a kiedy menelowe plus ?
Potencja
rok temu
Podobno skutki kryzysu beda dłuższe jak te 2..3 miesiące, stracę pracę we wrześniu i co.... Dostane ochlapy.... Nie, żenada. W Europie zachodniej pracownik dostaje narazie dodatek w 70%wyplaty że stracił pracę z powodu decyzji rządu o epidemii, a później po 3 miesiącach przez 9 miesięcy Kuronia też w 70% ostatniej wypłaty. I to jest pomoc.
...
Następna strona