Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dodatek solidarnościowy powiększony do 1500 zł. Senat głosował nad "Dudowym"

1500 złotych dodatku solidarnościowego zamiast dotychczasowych 1400 złotych - taką zmianę w "Dudowym" zaproponował Senat. Izba wyższa parlamentu chce również podnieść zasiłek dla bezrobotnych wypłacany przez pierwsze 90 dni. Ustawa zatem wróci teraz do Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
"Dudowe". Tomasz Grodzki złożył dwie poprawki do dodatku solidarnościowego.

Senat zaproponował kilka poprawek do ustawy powołującej dodatek solidarnościowy. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 99 senatorów. Oznacza to, że wszyscy zagłosowali za przyjęciem, gdyż tylu było obecnych na posiedzeniu Senatu. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Senatorem aktywnym w kwestii poprawek okazał się marszałek Tomasz Grodzki, który złożył dwie najważniejsze z nich. Jedna z nich zakłada, że dodatek solidarnościowy wzrośnie o 100 złotych do poziomu 1500 złotych. Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda zaproponował, by dodatek wyniósł 1400 złotych.

Jednak w jego ocenie rozwarstwienie wysokości świadczenia dla bezrobotnych i "Dudowego" jest nie fair względem części społeczeństwa. Marszałek, cytowany przez internetową odsłonę "Faktu", tłumaczył, że "jedni bezrobotni mają dostać 1200 złotych, a inni 1400 złotych". Dlatego też zaproponował podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, który jest wypłacany przez pierwsze 90 dni, do 1500 złotych (obecnie ustawa przewiduje 1200 złotych).

Zobacz też: Dodatek solidarnościowy - 1400 złotych netto - będzie wypłacany przez ZUS na wniosek

"Dudowe" - dla kogo dodatek solidarnościowy?

W money.pl pisaliśmy, że Sejm przeprocedował ustawę niezwykle szybko, bo zaledwie w jeden dzień od momentu złożenia jej przez Kancelarię Prezydenta. Działo się tak dlatego, że posłowie nie odsyłali projektu do sejmowych komisji, a błyskawicznie przechodzili do kolejnych etapów prac.

"Dudowe" przysługuje tym wszystkim, którzy nie korzystają jednocześnie z zasiłku dla bezrobotnych lub nie ma innego źródła ubezpieczenia, np. prawa do emerytury. To oznacza, że nie otrzyma go np. osoba dorabiająca na zleceniu, ale już na umowę o dzieło, która nie podlega ubezpieczeniu - tak.

Świadczenie w kwocie 1500 złotych brutto miesięcznie (lub 1400 złotych, jeżeli senacka poprawka nie przejdzie) otrzymały wyłącznie osoby, które były zatrudnione na umowę o pracę i straciły ją 15 marca i później. "Dudowe" ma być przyznane osobom, które straciły pracę z powodu koronawirusowego kryzysu i przysługuje tym, którzy płacili składki przez 60 dni w roku. Co ważne, będzie ono oskładkowane, ale już nieopodatkowane.

Dodatek ma być przyznawany maksymalnie na trzy miesiące, ale uwaga - ten okres jest ściśle w projekcie określony. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski tylko od czerwca (ustawa miałaby wejść w życie z datą wsteczną od 1 czerwca) do 31 sierpnia 2020 roku. Komentarze o "Dudowym" znajdziesz pod tym linkiem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2020

pora na zmianyNa utrzymanie kościołów Polacy płacą z podatków co rok 19 mld. Na szkoły ,szpitale, domy dziecka brakuje kasy, a na kler są miliardy. czas opodatkować … Czytaj całość

18-06-2020

kokolokoJakie DUDOWE? To on daje z własnej kieszeni? Czy z tego co córka zagranicą zarobiła?

18-06-2020

ParagonNo proszę wie ile jednorazowo trzeb było wkładać do koperty

Rozwiń komentarze (106)