Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Sejm pochylił się nad "Dudowym". Posłowie PiS przyspieszają prace

529
Podziel się

Posłom z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości spieszy się, by uchwalić ustawę wprowadzającą "Dudowe", czyli dodatek solidarnościowy dla osób bezrobotnych. Projekt trafił właśnie do drugiego czytania - bez odesłania go do sejmowych komisji.

Posłowie PiS chcą jak najszybciej uchwalić "Dudowe".
Posłowie PiS chcą jak najszybciej uchwalić "Dudowe". (PAP)
bErHJvat

Pomysł natychmiastowego przesunięcia prac do drugiego czytania przeszedł większością 229 głosów do 208. Pięciu posłów wstrzymało się od głosu.

Na drugim czytaniu PiS nie poprzestaje, poseł Sylwester Tułajew bowiem złożył wniosek formalny, by projekt ustawy trafił do trzeciego czytania także bez odesłania go do komisji sejmowych.

Opozycja w Sejmie grzmi, że dodatek solidarnościowy tak naprawdę ma być motorem napędowym kampanii urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy - autora pomysłu. Wskazuje również, że podobne pomysły, jakie składali posłowie opozycyjni w kwietniu i w maju, były konsekwentnie odrzucane przez parlamentarną większość.

bErHJvav
Zobacz także: Zobacz też: UOKIK wszczyna postępowanie przeciw Gazpromowi. Kara to nawet 50 mln euro

Nawet jeżeli klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości przegłosuje projekt jeszcze w czwartek, to nie oznacza to, że dodatek solidarnościowy od razu wejdzie w życie. Nad pomysłem prezydenta pochylą się senatorowie, którzy będą mieć 30 dni na przeprocedowanie ustawy. Łatwo zatem policzyć, że "Dudowe" może wejść w życie już po pierwszej turze nadchodzących wyborów prezydenckich, która odbędzie się 28 czerwca.

Przy przejściu do drugiego czytania projektu ustawy nie obyło się bez spięcia pomiędzy marszałek Elżbietą Witek, a posłami opozycji. Witek zaproponowała, by każdy klub otrzymał po trzy minuty w dyskusji. Z ław opozycji posypały się gorzkie słowa. Parlamentarzyści przypominali, że zazwyczaj kluby otrzymują po pięć minut.

bErHJvaB

- Byłabym zdziwiona, gdyby nie było głosu sprzeciwu - powiedziała Witek. - Jednak pięć minut to dla przyzwoitości - odparował Adrian Zandberg z partii Razem.

Następnie poseł, który złożył głos sprzeciwu... wycofał go. Podtrzymał swój Zandberg i rozpoczął negocjacje o wydłużenie czasu. Marszałek Witek zaproponowała cztery minuty, na co lider Lewicy przystał.

Prezydent Andrzej Duda proponuje, by świadczenie w kwocie 1400 złotych brutto miesięcznie było wypłacane przez najbliższe trzy miesiące razem z zasiłkiem dla bezrobotnych. Więcej informacji o "Dudowym" znajdziesz pod tym linkiem.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErHJvaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(529)
akem
rok temu
pali się pali, wybory się zbliażają a coraz więcej Polaków zaczeło mądrzeć
kibic nie PN
rok temu
to w skarbcu są jeszcze pieniądze czy to z tych co Unia obiecała (a może z pensji?) ale jeszcze ich nie mamy bo to propozycja i będą dopiero negocjować, ale może już są dzielone?
BABA J
rok temu
Dudowe nic nie zmieni. Trzy miesiące , a co potem ? Czarna bieda.
bErHJvaX
fd
rok temu
Duda nie ma żadnej kasy !! A ta kasa jest nasza i jemu nic do niej, on swoje 500 milionów co rok trwoni na bzdety !!
gosc
rok temu
Żenada 1400 PLN, a w spółkach Skaru Państwa pensje rosną i premie wypłacone. Pewnie 1400 PLN to którykolwiek prezes to na torbe na laptopa wyda. Ludzie potrzebuja godnej i dobrze płatnej pracy a nie ochłapu, niech sami sprobują przezyc za 1400 PLN miesięcznie. Coz pozostaje nic tylko wziąść kredyt i zminic prace, choc to drugie byloby wskazane, ale moze byc teraz kłopot, a oni jeszcze sie ciesza i sprowadzaja imigrantow zarobkowych do Polski. Smutnem jak żyć Panie prezydencie, jak żyć ? Na rade z wzięciem kredytu, obawiam sie ze kryteria sa podkrecone wiec nawet z kredytem teraz bedzie problem ;-(
...
Następna strona