Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

ZUS czyha na zasiłki chorobowe. Jak nie stracić świadczenia? Jest na to sposób

3
Podziel się:

Idąc na zwolnienie lekarskie musimy pamiętać nie tylko o wykupieniu recepty. Bardzo istotne jest podanie aktualnego adresu pobytu. Jeżeli w trakcie L4 przeniesiemy się pod inny adres, to mamy na zgłoszenie zmiany w ZUS i u pracodawcy 3 dni. W przeciwnym wypadku możemy w stracić świadczenie chorobowe.

ZUS czyha na zasiłki chorobowe. Jak nie stracić świadczenia? Jest na to sposób
W przypadku zmiany miejsca pobytu w trakcie L4 musimy poinformować ZUS i pracodawcę (Adobe Stock)
bEsxzDAR

Kiedy idziemy na L4, musimy zawsze pamiętać, że należy podać aktualny adres. Jeżeli z jakiegoś powodu w trakcie zwolnienia lekarskiego zmieniamy miejsce pobytu, to w ciągu trzech dni musimy poinformować o tym fakcie pracodawcę i ZUS. Inaczej może zostać nam zabrane świadczenie chorobowe.

- Zdarzają się też takie sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby uświadamia sobie, że potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. do rodziców, którzy w tym czasie będą się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić, ale trzeba pamiętać o pewnych obowiązkach względem ZUS i pracodawcy – wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Po co pracodawcy i ZUS taka informacja? Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

bEsxzDAT
Zobacz także: Aquaparki szykują się na czwartą falę. "Jesteśmy pierwsi do zamknięcia"

Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.

Na czym polega nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnień lekarskich? Kontrolerzy z ZUS mogą sprawdzić, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsxzDBu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
winny morawie...
2 tyg. temu
Po co lekarzom nasz adres ? ano po to by mogli naszymi adresami handlować w cenie 50 gr. za sztukę . Tak robią pracownicy wszystkich firm .
Wezzz
2 tyg. temu
Ale mogę być gdzie chce, adres z meldunku nie stanowi prawa że mam być pod tym adresem,
czyhaj zusu
2 tyg. temu
a co oni mogą innego robić...?! piramida niewolników systemu. emeryciula na życie po życiu. rodziny osób, które nie dożyły powinny odbierać skapitalizowany depozyt w spadku. bandyckie dziadostwo!
bEsxzDBv