Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

ZUS czyha na zasiłki chorobowe. Jak nie stracić świadczenia? Jest na to sposób

4
Podziel się:

Idąc na zwolnienie lekarskie musimy pamiętać nie tylko o wykupieniu recepty. Bardzo istotne jest podanie aktualnego adresu pobytu. Jeżeli w trakcie L4 przeniesiemy się pod inny adres, to mamy na zgłoszenie zmiany w ZUS i u pracodawcy 3 dni. W przeciwnym wypadku możemy w stracić świadczenie chorobowe.

ZUS czyha na zasiłki chorobowe. Jak nie stracić świadczenia? Jest na to sposób
W przypadku zmiany miejsca pobytu w trakcie L4 musimy poinformować ZUS i pracodawcę (Adobe Stock)

Kiedy idziemy na L4, musimy zawsze pamiętać, że należy podać aktualny adres. Jeżeli z jakiegoś powodu w trakcie zwolnienia lekarskiego zmieniamy miejsce pobytu, to w ciągu trzech dni musimy poinformować o tym fakcie pracodawcę i ZUS. Inaczej może zostać nam zabrane świadczenie chorobowe.

- Zdarzają się też takie sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby uświadamia sobie, że potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. do rodziców, którzy w tym czasie będą się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić, ale trzeba pamiętać o pewnych obowiązkach względem ZUS i pracodawcy – wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Po co pracodawcy i ZUS taka informacja? Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Zobacz także: Aquaparki szykują się na czwartą falę. "Jesteśmy pierwsi do zamknięcia"

Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.

Na czym polega nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnień lekarskich? Kontrolerzy z ZUS mogą sprawdzić, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Onek
2 lata temu
ZUS nie korzysta z tych przepisów. Pracodawca też nie. Nie raz były składane skargi, że pracownik zamiast chorować pracuje gdzie indziej, albo robi cokolwiek. ZUSu to nie interesuje, bo wypłaca świadczenia ze składek. Pracodawcy to nie interesuje, no ZUS wypłaca świadczenie. Wielokrotnie to przetestowałem. Nic nigdzie nie trzeba zgłaszać, bo nie ma żadnej faktycznej kontroli. Nawet jak ktoś skargę do ZUS napisze, co miało miejsce wielokrotnie, to ZUS się tym nie zajmuje.
winny morawie...
3 lata temu
Po co lekarzom nasz adres ? ano po to by mogli naszymi adresami handlować w cenie 50 gr. za sztukę . Tak robią pracownicy wszystkich firm .
Wezzz
3 lata temu
Ale mogę być gdzie chce, adres z meldunku nie stanowi prawa że mam być pod tym adresem,
czyhaj zusu
3 lata temu
a co oni mogą innego robić...?! piramida niewolników systemu. emeryciula na życie po życiu. rodziny osób, które nie dożyły powinny odbierać skapitalizowany depozyt w spadku. bandyckie dziadostwo!