Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|
aktualizacja

ZUS wymaga, aby zwolnienia lekarskie kontrolowali pracodawcy. Sprawdzamy, czy jest to zgodne z prawem

2
Podziel się:

ZUS wymaga, aby zwolnienia lekarskie były kontrolowane przez pracodawców. Rzecznik MŚP ma wątpliwości, czy żądanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodne z prawem.

ZUS wymaga by zwolnienia lekarskie kontrolowali pracodawcy. Sprawdź, czy to zgodne z prawem
ZUS wymaga by zwolnienia lekarskie kontrolowali pracodawcy. Sprawdź, czy to zgodne z prawem (East News, East News)

ZUS wymaga, aby zwolnienia lekarskie kontrolowali pracodawcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nałożył na przedsiębiorców nowy obowiązek. Polega na comiesięcznym raportowaniu kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników. W związku z zaistniałą sytuacją, Rzecznik MŚP wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o wykładnię, czy takie żądanie aby na pewno jest zgodne z prawem.
Przypominamy, że na początku stycznia 2019 do pracodawców, którzy zatrudniają przynajmniej 20 pracowników, trafiła oficjalna wiadomość mailowa z ZUS. Jej treść dotyczyła obowiązku kontrolowania, czy zwolnienia lekarskie są wykorzystywane przez pracowników w sposób prawidłowy oraz raportowania ZUS w miesięcznych cyklach (do 15 dnia miesiąca) o efektach przeprowadzonych kontroli.

ZUS – kontrola zwolnień lekarskich

Zdaniem ZUS, kontrola zwolnień lekarskich ma na celu sprawdzenie, czy dany pracownik prawidłowo wykorzystuje okres przeznaczony na leczenie i odzyskanie zdolności do pracy, oraz czy nie podejmuje czynności mających na celu przedłużenie okresu niezdolności do pracy i nie wykonuje pracy zarobkowej. Związek Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że nieuzasadniona absencja ma duży wpływ na organizację pracy i wyniki ekonomiczne pracodawców. Z tego powodu podejmowanie wspólnych działań zapobiegających nieprawidłościom jest istotne. Do wiadomości z ZUS dołączono wzór w formularzu excel, który powinni wypełnić pracodawcy. Znajdowały się w nim takie dane, jak: nazwa i NIP płatnika składek, dane osobowe i numer pesel pracownika poddanego kontroli, seria i numer świadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy, data kontroli oraz jej wynik.

ZUS – reakcja Rzecznika MŚP na kontrolę zwolnień lekarskich

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców alarmował, że to uprawnienie nie może stanowić obowiązku pracodawców. Zaznaczył, iż nie powinno się od nich wymagać dodatkowych sprawozdań, które dotyczyłyby wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników.
Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP, domaga się stwierdzenia, czy w świetle Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, z 25 czerwca 1999., kontrola formalna zwolnień lekarskich pracowników jest uprawnieniem czy obowiązkiem pracodawców. W piśmie do minister Elżbiety Rafalskiej dowodził, że rozporządzenie do Ustawy, w którym uprawnienie nadane przez ustawodawcę zmienia się w obowiązek, nie może stanowić podstawy prawnej dla ZUS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Pracodawca ra...
5 lata temu
Jeżeli pracownik jest na zwolnieniu a w tym czasie, robi remont, jest na wakacjach, co tylko Polak potrafi, to w świetle prawa wyłudza zasiłek chorobowy od pracodawcy do 32 dnia zwolnienia, od 33 dnia Płaci ZUS-my wszyscy, teraz my kwestie refundacji leków, czy nastąpiła zasadność refundacji, to też jest wyłudzenie. Pracownik jest czyj, nie Zus-u tylko pracodawcy, więc kto ma odpowiadać za pracownika, kto państwo, państwo daje skuteczne narzędzie pracodawcy do kontroli. Jeżeli pracodawca, wie o zaistniałym wyłudzeniu zasiłku chorobowego przez jego pracownika, zapłacono za wizytę lekarska, zdrowy współuczestniczy w wyłudzeniu świadczeń udzielonych, naraża lekarza na kary finansowe, odpowiada solidarnie za wyłudzenie, gdyż nie dołożył należytej staranności. Pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem ze skutkiem natychmiastowym, wpisać do świadectwa pracy informacji. Największa grupą która idzie na zwolnienia jest strefa budżetowa, nauczyciela.
piada
5 lata temu
to jest coś podobnego z układem państwo i samorządy , rząd nakłada obowiązki ale zapomina dać na to kasę