Trwa ładowanie...
bDKeHdBx

Notowania

Zwolnienia Lekarskie – Wszystkie wiadomości

120
03.02.2021 11:46

ZWOLNIENIA LEKARSKIE
 / 
ZUS. Koniec wydłużania zwolnień lekarskich w nieskończoność

Długoterminowe zwolnienia lekarskie są zmorą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd chce się rozprawić z przepisami, które często są nadużywane.

173
04.12.2020 10:46

HANDEL
 / 
Pracownicy handlu mają dość. "Zachęcamy do wzięcia zwolnienia lekarskiego"

- W czasie pandemii byłoby nieroztropne, aby wyjść strajkować. Wprawdzie część pracownic sklepów zapowiedziała, że wyjdzie przed sklepy, ale za to też mogą grozić konsekwencje. Czy dojdzie do oddolnych prób protestów? Tego nie wiem. Nie jesteśmy betonem. Jeśli będzie potrzeba, zapewnimy wsparcie pracownikom i pracownicom. Pamiętajmy, że mamy trudny czas. Pracodawcy chcą zwiększać zyski poprzez niewolniczą pracę i poprzez wykorzystywanie pracowników. Zachęcamy do przyłączenia się do Związku. Tylko tak będziemy mogli przeciwstawić się wielkim korporacjom, które nas wykorzystują, a Polskę traktują, jak tanią kolonię. Uważamy, że najbezpieczniejszą formą protestu byłoby wzięcie wolnego na żądanie w dniu handlu lub skorzystania zwolnienia lekarskiego. Nie ma drugiego kraju, w którym handel odbywałby się także nocą. Jesteśmy krajem absurdu – mówił w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu w NSZZ Solidarność.

81
28.10.2020 10:35

ZUS
 / 
Polacy na L4. Dane ZUS bliskie rekordu

Coraz więcej osób na zwolnieniach lekarskich. - Za październik mamy 2,3 mln zaświadczeń lekarskich, to wzrost o 34 proc. do września, a w porównaniu z sierpniem to już ok. 89 proc. Nie obserwujemy wzrostu zwolnień z tytułu opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny. Codziennie przyrasta o sto kilkadziesiąt tysięcy i do 1 listopada to się na pewno zwiększy. Mam nadzieję, że nie dojdziemy do marcowego rekordu, kiedy było 3,3 mln zwolnień - powiedziała w programie "Money. To się liczy" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Głównie te zwolnienia lekarskie wynikają z niedrożności górnych dróg oddechowych, wszystkie inne mają zdecydowanie mniejszy udział w tej liczbie 2,3 mln zaświadczeń lekarskich, ten przyrost dotyczy też wszystkich branż. We wrześniu był bardzo duży przyrost w oświacie, a w październiku widzimy już go we wszystkich branżach - dodała.

27
08.10.2020 10:10

PRACA
 / 
Polacy wybierają L4. ZUS podaje dane

- We wrześniu nie odnotowaliśmy jakiegoś skokowego wzrostu liczby wystawionych zwolnień lekarskich - mówi w programie "Money. To się liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodała jednocześnie, że dane udaje się tak szybko zgromadzić dzięki reformie, która wprowadziła tzw. e-zwolnienia, czyli druki wystawiane i przesyłane do ZUS elektronicznie. Reforma obowiązuje od końca 2018 roku. Prof. Uścińska poinformowała, że w ubiegłym miesiącu wystawiono 2,1 mln zwolnień lekarskich, co oznacza 3-proc. wzrost w porównaniu z wrześniem 2019 roku. Jak przyznaje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wrzesień jest zazwyczaj takim miesiącem, gdzie liczba wystawianych zwolnień lekarskich jest na stosunkowo wysokim poziomie. W tym roku koronawirus jednak jeszcze nie przyczynił się do masowych L4 wśród Polaków.

181
26.08.2020 13:10

ZUS
 / 
Zwolnienia lekarskie. "Przeżyliśmy historyczny szok"

- Do połowy marca liczba zwolnień wynosiła kilkaset tysięcy. Zaś na koniec tego miesiąca wylądowaliśmy z statystykami na poziomie 3 mln 300 tys. zwolnień. Przeżyliśmy historyczny szok. Takiego pułapu nie osiągnęliśmy nigdy. Byliśmy zatrwożeni, jak to będzie wyglądało dalej. Teraz mamy sytuacje opanowaną, czyli w granicach 1,5 mln zwolnień miesięcznie. Czy ten szok odbije się na kontrolach? One na pewno będą, do tego jesteśmy zobowiązani ustawą - mówiła w programie "Money. To się liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

bDKeHdBz
85
13.08.2020 6:35

MSP
 / 
Koronawirus. Wzrosła liczba zwolnień lekarskich dłuższych niż tydzień

Polacy częściej chodzą na zwolnienia lekarskie dłuższe niż 5 dni roboczych. Przybyło także osób, które odnawiają L4.

1
20.07.2020 8:52

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Bon turystyczny. Jak będzie wyglądać wypłata?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy, jak skorzystać z bonu turystycznego. Gościem będzie prezes ZUS. Z prezes zarządu Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej Marzeną Rudnicką rozmawiamy o sytuacji seniorów przed i w trakcie epidemii. Zapraszamy od 9.15.

26
07.05.2020 7:47

PRACA
 / 
Zwolnienie lekarskie przez telefon. Rekordowa liczba L4 w marcu

W marcu ZUS zarejestrował 3,2 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Tymczasem zwykle średnia miesięczna to około 2 mln. Po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego przez rząd i umożliwieniu brania L4 przez telefon, pracownicy chwycili za komórki.

47
26.04.2020 16:20

WYBORY PREZYDENCKIE
 / 
Listonosze pod presją polityków. "Spodziewam się fali L4"

- Listonosze mogą skorzystać ze sporu zbiorowego z uwagi na brak zapewnienia warunków BHP, chyba że one będą i że listonosze nie będą obawiali się o swoje życie i zdrowie – mówi prof. Monika Gładoch, specjalista prawa pracy, UKSW. – Natomiast mogą wszcząć spór zbiorowy dotyczący warunków pracy i w przypadku referendum może nawet dojść do strajku. Ale to już jest ostateczność, do której mam nadzieję nie dojdzie. Inna możliwość jest taka, że listonosze będą się uchylać od wykonywania pracy, która zagraża zdrowiu, po uprzednim powiadomieniu pracodawcy. A ostatnie wyjście to zwolnienia L4 i tu są duże możliwości, bo przecież listonosze mogą uzyskać zwolnienie od psychologów i psychiatrów, udowadniając, że sytuacja w której się znaleźli zagraża ich zdrowiu psychicznemu.

bDKeHdBF
17
13.02.2020 13:00

ZUS
 / 
Zwolnienia lekarskie pracowników. Nie radzą sobie ze stresem

Polacy dłużej i częściej otrzymują zwolnienia lekarskie w związku z problemami psychicznymi. Główną przyczyną pozostaje depresja.

138
29.11.2019 11:45

KODEKS PRACY
 / 
Zmiany w L4. Chorzy na raka będą czekać 90 dni. "Brzmi abstrakcyjnie, ale tak będzie"

Rząd PiS szykuje zmiany w zwolnieniach lekarskich, pomiędzy jednym a drugim zwolnieniem musi minąć 90 dni, spod ustawy nie będą wyłączone osoby obłożnie chore. - Brzmi abstrakcyjnie, ale tak to przepisy mają regulować. Miejmy nadzieję, że będą jakieś wyłączenia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" prof. Monika Gładoch, ekspert prawa pracy Pracodawców RP. - Bardziej niepokoi mnie sytuacja osób, które prowadzą działalność gospodarczą, ich będą obowiązywały 180 dni. Pół roku czekania, duża rzecz - dodała.

2
13.08.2019 7:34

ZWOLNIENIA LEKARSKIE
 / 
Papierowe zwolnienia w odwrocie. ZUS: Ich liczba jest znikoma

17 mln e-zwolnień wystawili lekarze od grudnia do końca lipca. W tym samym czasie w tradycyjnej formie do ZUS wpłynęło zaledwie 32 tys. druków.

35
12.08.2019 19:23

CHOROBOWE
 / 
ZUS cofa lewe zwolnienia i odbiera zasiłki. Tylko na Podkarpaciu na kwotę 900 tys. zł

ZUS kontroluje pracowników na chorobowym i robi to bardzo wnikliwie. Efekt? Tylko na Podkarpaciu cofnął zasiłki na kwotę 900 tys. zł.

bDKeHdBG
22
19.06.2019 12:29

KODEKS PRACY
 / 
Boże Ciało. Szansa na "długi weekend". Pracodawcy zwrócą szczególną uwagę na absencje "chorobowe"

Boże Ciało obchodzone przypada co roku w czwartek. Ten dzień jest także ustawowo wolny od pracy, to świetna okazja dla wielu pracowników, by "wydłużyć" sobie weekend do 4 dni. W związku z tym część z nich wykorzystuje "lewe" zwolnienia chorobowe. Pracodawcy wiedzą, jak z nimi walczyć.

58
30.05.2019 16:30

ZUS
 / 
Polacy na L4. ZUS podał, jak chodzimy na zwolnienia lekarskie

Przez pierwsze cztery miesiące tego roku lekarze wystawili 9,2 mln zaświadczeń o okresowej niezdolności do pracy. Przeciętna długość zwolnienia to 11,41 dnia - podsumował ZUS.

139
07.03.2019 12:41

ZWOLNIENIA LEKARSKIE
 / 
Polacy unikają lekarza jak Grecy i Bułgarzy. ZUS i pracodawcy zacierają ręce

Chory jak Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi odwiedzają lekarza najczęściej w Europie. Polacy są w okolicy drugiego europejskiego bieguna. Do chorowania zniechęca nas utrata jednej piątej pensji. A co nam dolega, jeśli już naprawdę dolega? Głównie korzonki oraz ostre zakażenia nosa i gardła.

41
22.02.2019 22:14

KONTROLE
 / 
Wiceminister zdrowia o masowych L4 nauczycieli: "Nadużycia zostaną wykryte"

- Przyznanie zwolnienia musi być poprzedzone badaniem lekarskim - przypomniał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W ten sposób odniósł się do pytania o zwolnienia lekarskie nauczycieli, dla których L4 było formą strajku. - Ministerstwo Zdrowia współpracuje z ZUS i resortem rodziny, żeby sprawdzać, czy nie było nadużyć. Jestem przekonany, że ZUS działa na pełnych obrotach, jeśli tylko były nadużycia, to zostaną wykryte - oświadczył wiceminister. Jednak na pytanie, czy będzie apelował do lekarzy, by nie wypisywali L4 niezadowolonym grupom społecznym, mówi: Nie śmiałbym apelować do lekarzy. Lekarz to jest wolny zawód, wymaga ukończenia trudnych studiów, musi za każdym razem kierować się wiedzą medyczną. Ja mogę do każdego apelować, żeby rzetelnie wykonywał swoją pracę, bez względu na to, czy jest lekarzem, czy urzędnikiem państwowym - mówił o masowych zwolnieniach lekarskich nauczycieli Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

2
30.01.2019 11:15

KONTROLA ZWOLNIEŃ LEKARSKICH
 / 
ZUS wymaga, aby zwolnienia lekarskie kontrolowali pracodawcy. Sprawdzamy, czy jest to zgodne z prawem

ZUS wymaga, aby zwolnienia lekarskie były kontrolowane przez pracodawców. Rzecznik MŚP ma wątpliwości, czy żądanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodne z prawem.