Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

ZUS wypłaca 1780 zł. Także mężczyznom. Oto komu przysługuje świadczenie

18
Podziel się:

Mama 4 plus to potoczne określenie Rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Wsparcie jest wypłacane osobom, które nie podjęły pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały ze względu na konieczność wychowania co najmniej czwórki dzieci. Przysługują ono nie tylko kobietom.

ZUS wypłaca 1780 zł. Także mężczyznom. Oto komu przysługuje świadczenie
Mama 4 plus przysługuje także mężczyznom (East News, Bartlomiej Magierowski)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca świadczenie w wysokości 1780,96 zł brutto, do którego uprawnione są nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Niestety, wielu z nich nie jest świadomych, że mają prawo do tego rodzaju wsparcia finansowego – przypomina goniec.pl.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo.

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Uzupełniające Świadczenie Rodzicielskie, powszechnie nazywane Mama 4 plus, zostało wprowadzone w życie w 2019 roku. Ma ono za zadanie zapewnić odpowiednie środki do życia osobom, które zdecydowały się opuścić rynek pracy lub nigdy na niego nie wchodziły, by móc skupić się na opiece nad potomstwem. Wbrew powszechnej nazwie, uprawnienia do uzyskania tego wsparcia nie ograniczają się wyłącznie do matek.

Mama 4 plus. Warunki. ZUS wskazuje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że do otrzymania Uzupełniającego Świadczenia Rodzicielskiego kwalifikują się osoby bez dochodu, który zapewniałby niezbędne środki do życia, w przypadkach gdy są one:

  • matką, która ma 60 lat lub więcej, a także urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci
  • ojcem, który osiągnął wiek 65 lat lub więcej oraz wychował co najmniej czworo dzieci, w sytuacji, gdy matka zmarła, opuściła je albo przez długi czas nie zajmowała się wychowaniem.

Mama 4 plus. Wniosek. O tym należy pamiętać

Aby móc skorzystać ze świadczenia Mama 4 plus, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z oświadczeniem o sytuacji rodziny, stanie majątkowym i materialnym, a także dostarczyć niezbędne dokumenty potwierdzające prawo do jego otrzymania. Wnioski należy składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Krajowej Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

"Decyzję w sprawie wniosku o Uzupełniające Świadczenie Rodzicielskie podejmuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kiedy wniosek zostanie rozpatrzony, wnioskodawca otrzyma decyzję o przyznaniu praw do świadczenia lub jego odmowie" - przekazuje ZUS na swojej witrynie internetowej.

Mama 4 plus. Wysokość świadczenia. Czy jest waloryzowane?

Wyliczenie świadczenia Mama 4 plus odnosi się do kwoty najniższej emerytury, która od 1 marca 2023 roku wynosi 1588,44 złote i podlega corocznej waloryzacji. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszyscy beneficjenci otrzymają wsparcie wynoszące dokładnie tę kwotę.

Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie już pobiera sumę niższą niż najniższa emerytura, Uzupełniające Świadczenie Rodzicielskie dopłaci różnicę do tej właśnie wysokości - podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(18)
Jasia 44
3 miesiące temu
Żadnych socjali i przywilej dla wybranych. Człowiek to nie zwierzę hodowlane,któremu płaci się za wyłącznie za rozmnażanie. Każdy powinien mieć tyle emerytury ile wypracuje sam. Kolejna grupa to pijący alkohol na rentach alkoholowych. Żony z rentą wdowią. Nieroby i lenie są dofinansowani a inni do roboty i z ich podatków te wszystkie socjale 800 plus matka 4+ i dodatki z MOPsu są finansowane..A ty człowieku rób za 1500 do 70 lat,bo innym się nie chciało lub nie chce pracować.
Anna
3 miesiące temu
Oczywiście rodzice pracowali na czarno, roztrwonili pieniądze a teraz mają jeszcze emeryturę uzupełniająca.no cóż odrobią w armii ma wojnie
Hwdpis
3 miesiące temu
Po co te koszty zusu, Tusk niech zrobi zusomat na wzór tego z biedry, każdy sobie potrzepie inwyttzepie jakiś tam zasiłek. I-diota tylko pójdzie donorach!
jar
3 miesiące temu
Moja mama wychowała 5 dzieci, pracowała na etacie , ojciec pracował na etacie i dodatkowo wszyscy uprawialiśmy pole ok 3,5 ha. Harowaliśmy na wakacjach aby rodzice mogle kupić nam ciuchy i wysłać do szkół. Cała piątka ukończyła studia i pracuje. Inni znajomi siedzieli na progu domu i narzekali. Teraz mama ma emeryturę a sąsiadki nadal siedzą na progu i tez maja emeryturę - gdzie tutaj sprawiedliwość
maruda
3 miesiące temu
System w jakim są wychowywane pokolenia jest modyfikowany tak aby ubezwłasnowolnić jak największą liczbę ludności danego kraju od tzw. władzy aby potem sterować nimi w miarę własnych potrzeb, oczywiście zawsze zgodnie z prawem, ich prawem.