Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Matczyna emerytura w górę. Kto może ją otrzymać?

21
Podziel się:

1780,96 zł brutto wynosi tzw. matczyna emerytura. Od marca wzrosło Rodzicielskie Świadczenie Uzupełniające – Mama 4 plus - przypomina serwis prawo.pl. I dodaje, że świadczenie dla mam mogą otrzymać też ojcowie.

Matczyna emerytura w górę. Kto może ją otrzymać?
Matczyną emeryturą mogą też otrzymać ojcowie (Adobe Stock, ©Magdziak Marcin - stock.adobe.com)

Jak pisaliśmy na money.pl świadczenie "Mama 4 plus", zwane potocznie "matczyną emeryturą" ma zapewnić podstawowe środki do życia mamom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły, aby wychowywać przynajmniej czwórkę dzieci. Tym samym pracowały za krótko i nie nabyły prawa do gwarantowanej minimalnej emerytury. Kobieta, która chce otrzymać to świadczenie, musi ukończyć 60 lat.

O świadczenie to mogą ubiegać się nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

"W wyjątkowych sytuacjach ze świadczenia mogą skorzystać także ojcowie. Przysługuje ono mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat, wychowali co najmniej czwórkę dzieci, gdyż nie mogła tego zrobić matka, bo zmarła lub porzuciła dzieci bądź długotrwale zaprzestała ich wychowania" - podkreśla prawo.pl.

"Mama 4 plus". Wysokość świadczenia

Od 1 marca matczyna emerytura wynosi 1780,96 zł i jest co roku waloryzowana. "Jeśli pobierasz emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie dopełnieniem do najniższej emerytury. Oznacza to, że kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie równa różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a wysokością pobieranej przez ciebie emerytury albo renty" - zaznacza ZUS.

Świadczenia rodzicielskiego nie otrzymają osoby tymczasowo aresztowane albo odbywające karę pozbawienia wolności (z wyłączeniem odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego). Ponadto pieniądze nie trafią do osoby, której sąd pozbawił władzy rodzicielskiej albo ją ograniczył przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Zofia
4 dni temu
Kobiety pracowały i wychowywały dzieci, ja też miałam 4 dzieci.Niektore panie nie rozumieją pewnych spraw.Otoz nie było rocznych urlopów więc trzeba było nająć niańkę, bo nie przyjmowali malutkich dzieci do żłobka Dzisiaj nie mamy nic z tego tytułu.Kobiety śmiały się z kobiet pracujących.Dzisiaj mają około 200 lub 300 złoty mniej.Nie musiały martwić, czy zostaną wezwane na dywanik dyrektorski.
W hamaku
2 tyg. temu
Nie rozumiem tego stawiania kobiet dzietnych na piedestale. To chyba każdego osobista decyzja i raczej rzadko oparta o zakładane korzyści finansowe czy myśl o przyszłości państwa Polskiego. Czy ja muszę być wdzięczna komuś za to, że ma dużo dzieci, przecież nie robił tego dla mnie. Co innego wsparcie w trudnej sytuacji ale płacenie na każdym kroku bo ktoś ma dzieci?!?
mmm
miesiąc temu
Ten dodatek powinien być bezwarunkowo dopłacany do każdej wysokości emerytury, a nie żeby wyrównać i dopłacić do najniżej emerytury ponieważ jest to świadczenie. Jest to kolejne oszustwo
Kuba
3 miesiące temu
Studium Pracowników Medycznych i Społecznych dało mi solidne podstawy do kariery jako technik farmaceutyczny. Teraz, mając możliwość pomagania innym poprzez swój zawód, czuję się spełniony. Polecam tę drogę każdemu, kto pragnie pracy z prawdziwym powołaniem
Babcia
3 miesiące temu
A te matki to wychowywały dzieci do 60 r. życia🤔? Dorosłym dzieciom tyłki podcierały? To jest dyskryminacja kobiet, które łączyly wychowanie dzieci z pracą i nagroda dla leniwych!
...
Następna strona