Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PAM
|

Emerytura dla urodzonych przed 1969 r. Oto jakie warunki trzeba spełnić

63
Podziel się:

Osoby, które urodziły się w okresie od 31 grudnia 1948 roku do 1 stycznia 1969 roku, mają możliwość ubiegania się o wcześniejszą emeryturę. Jednakże samo spełnienie kryterium wiekowego nie gwarantuje otrzymania tego świadczenia.

Emerytura dla urodzonych przed 1969 r. Oto jakie warunki trzeba spełnić
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych między 1948 r. a 1969 r. Jakie warunki trzeba spełnić? (Getty Images, ROMAN R)

Aby móc skorzystać z prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę, konieczne jest złożenie stosownych dokumentów. Można to zrobić za pośrednictwem internetu lub osobiście, w wybranej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Wcześniejsza emerytura — przywilej dla nielicznych

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez ZUS, wcześniejsza emerytura jest świadczeniem, które przysługuje jedynie określonej grupie osób. Są to osoby, które wykonywały pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, a także te, które musiały wykazywać się wysoką sprawnością psychofizyczną w trakcie wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Praca w szkodliwych warunkach to na przykład praca pod ziemią, praca związana z przetwórstwem azbestu, produkcją ołowiu i kadmu, a także praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, należy złożyć wniosek najpóźniej na dzień przed 60. urodzinami dla kobiet i 65. urodzinami dla mężczyzn. Do ZUS-u trzeba dostarczyć następujące dokumenty: wniosek o emeryturę (EMP), wniosek dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (ERP-6), dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, okresy składkowe i nieskładkowe, a także dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.

Kryteria, które muszą zostać spełnione

Aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Po pierwsze, trzeba osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny, który jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy i płci pracownika. Po drugie, trzeba posiadać udokumentowany staż składkowy i nieskładkowy — dla kobiet wynosi on 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Po trzecie, trzeba osiągnąć wymagany staż pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Po czwarte nie można brać udziału w Otwartym Funduszu Emerytalnym, chyba że zdecydujemy się zrzec posiadanych tam środków na rzecz dochodów budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(63)
Kamil
7 dni temu
Faceci statystycznie żyją krócej niż mezczyzni i pracują lżej ale na emeryturę idą wcześniej o 5 lat . 5 lat to kupę czasu w tym wieku . Pewna pani lewicowa feministka która zacięcie walczy o równouprawnienie w radiu gdy zadali jej pytanie dotyczące wieku emerytalnego to połknęła żabę. Gdzie ty uprawienie . Nie pozdrawiam tych co głosowali na feministyczna lewicę
Polak
2 tyg. temu
Same bzdury .
Elka
2 miesiące temu
Cóż znowu kobieta 35 lat pracy? Gdzie?chyba sekretarka.Wyobrazcie sobie Kierownika budowy- kobieta 35 lat po dyplomie to 60 - letnia babcia,i co jeszcze będzie przewracać się po wykopach.Nastepne bzdury.
Elka
2 miesiące temu
Wstyd wypisywać takie bzdury,przecież części ludzi już nie ma .Naprawdę w tym rządzie ciągle jakie nieuki wymyślają niestworzone rzeczy.To już starsi ludzie gdzie im teraz szukać emerytury.
Ndrek
2 miesiące temu
Nastepne roczniki tzn 69,70 itd nie pojda na pomostowke pomimo tego ze spelnia wszystkie warunki?gdzie tu sprawiedliwosc?
...
Następna strona