Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dorabianie do emerytury. 1 marca wchodzi w życie ważna zmiana

24
Podziel się:

Dorabiasz na emeryturze? 1 marca zmienią się limity. Seniorzy będą mogli dorobić do swoich świadczeń o ponad 240 zł więcej. To dobra wiadomość, bo oznacza, że po zmianie emeryci będą mogli dorobić prawie 10 tys. zł.

Dorabianie do emerytury. 1 marca wchodzi w życie ważna zmiana
Od 1 marca zaczną obowiazywać wyższe limity dorabiania do emerytury (East News, ZOFIA BAZAK)

1 marca zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego.

- Od marca 2024 r. do maja 2024 r. dolna kwota bezpiecznego dorabiania wyniesie 5278,30 zł brutto - poinformował rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski. Dodał, że to o ponad 240 zł więcej niż dotychczas, a zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty.

Żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód przez najbliższe trzy miesiące, począwszy od marca, nie powinien być wyższy niż 9802,50 zł brutto - dodał Żebrowski.

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i są na rencie albo na wcześniejszej emeryturze i jednocześnie pracują, muszą pilnować wysokości swoich zarobków. Jeśli wynagrodzenie przekroczy ustalony przez ZUS limit, zakład może ograniczyć wypłatę świadczeń lub je zawiesić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Rolnicy nie mają pieniędzy, są potwornie zadłużeni". Janusz Piechociński bije na alarm

Co ważne, limity te aktualizowane są co trzy miesiące i zależą od przeciętnej płacy w gospodarce. Jeśli średnia płaca we wskazanym kwartale wzrosła, to seniorzy będą mogli dorobić więcej. Jeśli przeciętne miesięczne wynagrodzenie spadło, to oznacza to mniejsze limity dla seniorów.

Emeryt, który już osiągnął powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat - kobieta i 65 lat -mężczyzna może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy kwotę wypłacanych mu świadczeń.

- Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego - wyjaśnia na łamach prawo.pl Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum - dodaje rzeczniczka.

Dorabianie bez ograniczeń. Dla kogo?

Bez ograniczeń mogą również dorabiać renciści, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń - przypomina ZUS.

Do końca lutego renciści i emeryci, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas, by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Chodzi m.in. o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też o przychody z prowadzonej działalności gospodarczej - poinformował ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Tony
miesiąc temu
Błąd w tytule.
Pola
miesiąc temu
Tytuł artykułu wprowadza w błąd, emeryci mogą zarobić dowolną kwotę, nie ma limitów.
Bezrobotny
miesiąc temu
Przez emerytów zwłaszcza Mundurowych to zwykły człowiek pracy nawet w Ochronie nie MA , emeryt powinien móc dorobić do Najniższej Krajowej
obaytek
miesiąc temu
jak ktoś ma siłę, zdrowie i gdzie tyle dorobić do renty bądź emerytury to jaki z niego emeryt or rencista
Hehe
miesiąc temu
Ten limit to w skali miesiąca czy roku, bo czytać mi się nie chce, gdyż ochoczo dorabiam i nawet na doczytywanie nie mam czasu.
...
Następna strona