Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Związkowcy z Turowa będą protestować. "Drastyczne akcje"

22
Podziel się:

- Szykujemy drastyczne akcje protestacyjne. Na pewno pojedziemy do Luksemburga - powiedział we wtorek Wojciech Ilnicki, przewodniczący KM NSZZ "Solidarność" Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Związkowcy z Turowa będą protestować. "Drastyczne akcje"
Związkowcy z Turowa zapowiadają protesty. (WP, Łukasz Kuczera)

Temat sytuacji w Turowie pojawił się na wtorkowym posiedzeniu Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Informacji udziale li m.in. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Dodatkowy punkt posiedzenia Prezydium RDS to efekt wczorajszej decyzji TSUE nakładającej na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów.

- Jest ogromne napięcie wśród załogi kopalni oraz mieszkańców, których los jest związany z całym kompleksem. Wszystkie działające tam związki zawodowe zdeterminowane są do ostrej walki o swoje miejsca pracy – mówił Ilnicki.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Zapowiedział też, że związkowcy podejmą radykalne kroki i będą protestować. Zamierzają pojechać do Luksemburga i tam urządzić manifestację.

- Szykujemy też ostre akcje protestacyjne. AgroUnia będzie się mogła od nas uczyć jak się robi blokady - powiedział Ilnicki.

Kara dla Polski

"Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje obowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 000 euro dziennie" - czytamy w komunikacie prasowym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia. Licznik będzie bił do chwili, w której zastosowane zostaną postanowienia trybunału.

Każdy tydzień pozostawania polskiej strony przy swoich racjach będzie kosztować podatników 3,5 mln euro. Każdy kolejny miesiąc to około 15 mln euro strat.

Polska w sporze z TSUE

Tak ostra reakcja TSUE to efekt sporu Polski z Czechami o wydobycie w znajdującej się tuż przy granicy Polski z Czechami i Niemcami kopalni Turów. Spór z Czechami o Turów toczy się od wielu miesięcy. Czesi zaskarżyli Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE - ich zdaniem polska koncesja dla kopalni narusza unijne przepisy.

TSUE nakazał Polsce wstrzymanie prac w kopalni do momentu wydania decyzji, lecz tak się nie stało - kopalnia pracuje w najlepsze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
500+
3 lata temu
koniec trucia ludzi
powodzenia Tu...
3 lata temu
ZABLOKUJCIE DOJAZD DO LUXEMBURGA CIĘŻARÓWKAMI Z BRUNATNYM
ZK590
3 lata temu
Socjal zjadł elektrownie atomową i nie tylko.
maria
3 lata temu
Baradzo dobry pomysł solidarności może to ich uspokoji .to Niemcy mają nam oddac pieniądze za wojne i jeszcze nie oddali,to niemncy będzą polskę prosic zeby turów działał dobry pomysł Gratulacje! DLA SOLIDARNOŚCI SZCZESLIWEJ DROGI DO LUKSENBURGA!
ZK590
3 lata temu
związkowcom z Turowa i nie tylko demokracja myli się z anarchią. Związkowcy dbają o własne kołduny i dobrobyt. W Polsce było oficjalnie ponad 2 mln bezrobotnych i świat się nie zawalił. Pracy jest pod dostatkiem ale nie za te pieniądze i nie te przywileje i socjal.
...
Następna strona