Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zwolnienia grupowe w Tesco. Związkowcy piszą do władz: warunki wypłaty dodatku są krzywdzące

Tesco w Polsce tnie zatrudnienie i przechodzi głęboką reorganizację. W ramach zwolnień grupowych daje pracownikom świadczenie o równowartości jednej wypłaty. Jednak nie każdy je dostanie. "Solidarność" bije na alarm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Związkowcy piszą do władz Tesco w sprawie warunków zwolnień grupowych (Fot: Piotr Molecki/East News)

Jak podaje portal Wiadomości Handlowe, w liście z 24 stycznia związkowcy wezwali zarząd Tesco "do zaprzestania działań, które w opinii organizacji są sprzeczne z obowiązującym prawem oraz zasadami współżycia społecznego".

Chodzi o warunki, na jakich zwalnianym osobom wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Żeby je dostać, trzeba od 10 października 2019 roku do końca obowiązywania umowy mieć 100-procentową obecność w pracy. Nie narusza tego warunku zwolnienie z wykonywania obowiązków przez pracodawcę, pójście na urlop wypoczynkowy, na żądanie i wzięcie opieki na dziecko - ale tylko wtedy, gdy zostało to zgłoszone z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Jeśli zaś pracownik się rozchoruje i pójdzie na L4 albo na przykład z powodów losowych będzie musiał z dnia na dzień urlop na żądanie lub opiekę na dziecko, dodatkowa pensja na odchodne przepada.

Obejrzyj też: Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

I to właśnie na tę kwestię zwracają uwagę związkowcy. "Solidarność" punktuje w liście do władz Tesco, że stawianie takich warunków jest "sprzeczne z Kodeksem pracy oraz z zasadami współżycia społecznego" i dyskryminuje pracowników nieobecnych z przyczyn od nich niezależnych.

Związkowcy wzywają zarząd Tesco Polska, by zrezygnował z tych zapisów w warunkach zwolnień grupowych - zwłaszcza że pracownicy tracą zatrudnienie nie ze swojej winy, a z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tesco, praca, zwolnienia grupowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2020

vvvvvvvvvvvvvvvvWina pracodawcy nie rządzących ,koszty zatrudnienia są tak wysokie a zyski groszowe,tego związkowcy nie widzą.

29-01-2020

Idźcie do kwakaniech on wam wypłaci odszkodowania skoro zlikwidował handel w niedzielę i sklepy padają

28-01-2020

logicznyPewnie złe zarządzanie to jedna z przyczyn cięcia zatrudnienia ale na pewno nie jedyna i wielu innych pracodawców na to zwracało uwagę i ekspertów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)