Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Zwolnienia grupowe w Tesco. Związkowcy piszą do władz: warunki wypłaty dodatku są krzywdzące

6
Podziel się:

Tesco w Polsce tnie zatrudnienie i przechodzi głęboką reorganizację. W ramach zwolnień grupowych daje pracownikom świadczenie o równowartości jednej wypłaty. Jednak nie każdy je dostanie. "Solidarność" bije na alarm.

Związkowcy piszą do władz Tesco w sprawie warunków zwolnień grupowych
Związkowcy piszą do władz Tesco w sprawie warunków zwolnień grupowych (East News, Piotr Molecki/East News)

Jak podaje portal Wiadomości Handlowe, w liście z 24 stycznia związkowcy wezwali zarząd Tesco "do zaprzestania działań, które w opinii organizacji są sprzeczne z obowiązującym prawem oraz zasadami współżycia społecznego".

Chodzi o warunki, na jakich zwalnianym osobom wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Żeby je dostać, trzeba od 10 października 2019 roku do końca obowiązywania umowy mieć 100-procentową obecność w pracy. Nie narusza tego warunku zwolnienie z wykonywania obowiązków przez pracodawcę, pójście na urlop wypoczynkowy, na żądanie i wzięcie opieki na dziecko - ale tylko wtedy, gdy zostało to zgłoszone z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Jeśli zaś pracownik się rozchoruje i pójdzie na L4 albo na przykład z powodów losowych będzie musiał z dnia na dzień urlop na żądanie lub opiekę na dziecko, dodatkowa pensja na odchodne przepada.

Zobacz także: Obejrzyj też: Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

I to właśnie na tę kwestię zwracają uwagę związkowcy. "Solidarność" punktuje w liście do władz Tesco, że stawianie takich warunków jest "sprzeczne z Kodeksem pracy oraz z zasadami współżycia społecznego" i dyskryminuje pracowników nieobecnych z przyczyn od nich niezależnych.

Związkowcy wzywają zarząd Tesco Polska, by zrezygnował z tych zapisów w warunkach zwolnień grupowych - zwłaszcza że pracownicy tracą zatrudnienie nie ze swojej winy, a z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
wqfdas
3 lata temu
Co za dziadostwo z tych związków - "związkowcy wezwali zarząd Tesco "do zaprzestania działań, które w opinii organizacji są sprzeczne z obowiązującym prawem oraz zasadami współżycia społecznego"" - Może niech związkowcy wezwą rząd do likwidacji wolnych NIEDZIEL, które sprawiają, że Ci ludzie są zwalniani z pracy !!! Przecież bezmyślni wykonawcy kościoła twierdzili, że wolne niedziele będą miały same pozytywne aspekty i o żadnych zwolnieniach nie może być mowy, a tu masz babo placek... kto za to weźmie odpowiedzialność ???
Idźcie do kwa...
3 lata temu
niech on wam wypłaci odszkodowania skoro zlikwidował handel w niedzielę i sklepy padają
Hg
3 lata temu
No to po takim apelu już nadtepne grupowe będą na pewno bez dodatku,a tylko z ustawy.Czy taki był plan???
logiczny
3 lata temu
Pewnie złe zarządzanie to jedna z przyczyn cięcia zatrudnienia ale na pewno nie jedyna i wielu innych pracodawców na to zwracało uwagę i ekspertów zajmujących się rynkiem.
vvvvvvvvvvvvv...
3 lata temu
Wina pracodawcy nie rządzących ,koszty zatrudnienia są tak wysokie a zyski groszowe,tego związkowcy nie widzą.