Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

ZUS zwraca się do przedsiębiorców. W czerwcu mija ważny termin

14
Podziel się:

Jeszcze tylko przez kilka dni można będzie złożyć wniosek o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. Możemy go wypłenić bez wychodzenia z domu.

ZUS zwraca się do przedsiębiorców. W czerwcu mija ważny termin
Dotychczas ZUS przyjął łącznie (w ramach wszystkich kolejnych odsłon Tarczy) ponad 8 mln wniosków, (money.pl, Rafał Parczewski)

Już 30 czerwca minie termin na składanie wniosków o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. - przypomina ZUS. Te z kolei możemy wypełnić elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

- Termin nieprzekraczalny na przesłanie dokumentu to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć, bo czasu zostało niewiele - przypomina prezes zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Jak dodaje, jeżeli na firmie ciąży obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, wówczas do końca czerwca przedsiębiorca musi także dostarczyć dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień.

Zobacz także: Umorzenia z subwencji ruszyły. "Mamy twarde dane, nie ma możliwości kombinowania"

Przypomnijmy, że samo zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca nie opłacił tych składek do ZUS, to jego koncie i koncie ubezpieczonych widnieć będzie informacja o pokryciu zobowiązania.

Świadczenie postojowe nadal dostępne

Tarcza antykryzysowa w obecnym kształcie (9.0) daje możliwość zwolnienia z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

Dotychczas ZUS przyjął łącznie (w ramach wszystkich kolejnych odsłon Tarczy) ponad 8 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł, w tym: świadczenia postojowe oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek.

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z ponad 60 branż, w tym tych, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności. Dotyczy to m.in. salonów kosmetycznych, fryzjerskich, sklepów meblowych, budowlanych i tych prowadzących handel detaliczny w galeriach handlowych.

Wsparcie w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej mogą otrzymać również przedsiębiorcy, którzy zgłoszeni byli w ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Przysługuje im także zwolnienie ze składek za odpowiednio za grudzień 2020 i styczeń 2021 r., za luty 2021 r., za marzec i kwiecień 2021 r. lub za sam kwiecień 2021 r., jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki określone w przepisach.

Nadal istnieje również możliwość ubiegania się o tzw. świadczenie postojowe. Wsparcie przyznawane jest maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń.

Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
edzio
3 lata temu
Tylko pokazują że dostają tylko kilka firm dostało co im się trafiły PKD to tak jak w lotto zagrać. A ci co dostali teraz podateczki do zapłaty
Dancza76
3 lata temu
A jak pandemia w tym roku też dała mi w kość i mam stratę od początku roku a kod PKD działalności nie mieści się w tabeli to zaraz ZUS blokuje konto i pobiera zaległości... nie jest to sprawiedliwe , straciłam też dużo klientów , ciężko mi spłacić składki za pół roku teraz i na raz , jestem załamana
Nowy
3 lata temu
Znajomy fryzjer nie placil skladek zus zawsze zalegal teraz po pandemi w ktorej tez pracowal robi remonty i ma sie dobrze jak nigdy
Do Marys
3 lata temu
Do Marys. Można firmę prowadzić 30 lat a wystarczy że masz nr PKD inny i już nic nie dostaniesz a zmiana nr nic nie da w trakcie pandemi
Art
3 lata temu
Mi nic nie dali po 20 latach muszę zamknąć firmę o to im chyba chodziło