Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Niemcy sprawdzili, jak długo będziemy żyć. Polacy w dole stawki

18
Podziel się:

Według niemieckiego Instytutu Badań Demograficznych w Rostocku przewidywana długość życia statystycznego Polaka pod koniec 2021 roku w porównaniu do 2019 roku skróciła się o całe dwa lata. Tak źle nie było od dawna, a w światowym rankingu zajmujemy miejsce pod koniec stawki. Czemu tak się dzieje?

Niemcy sprawdzili, jak długo będziemy żyć. Polacy w dole stawki
Polska ma jeden z najgorszych wyników na świecie pod względem przewidywanej długości życia (Adobe Stock)

Polacy żyją krócej

Naukowcy z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku przeprowadzili badania dotyczące oczekiwanej długości życia w poszczególnych państwach. Duży wpływ na ostateczny wynik testu miało to, w jakim stopniu odbiła się na tych krajach pandemia.

Niemieccy analitycy porównali statystyki z trzech ostatnich lat, by stworzyć ranking państw, posługując się kryterium długości życia. Wyniki okazują się zaskakujące. Gorsza sytuacja niż w Polsce jest tylko w Bułgarii, Słowacji, na Litwie i w USA.

Jest też druga strona medalu. Według badania niemieckiego instytutu od 2019 roku oczekiwana długość życia wzrosła w 7 z 29 przebadanych państw - w Danii, Finlandii, Islandii, Belgii, Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.

Jeszcze w 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, natomiast kobiet 80,7 roku.

Zobacz także: Polski Ład dla pracowników. Doradca podatkowy wyjaśnia

Powody zapaści

Jak twierdzą lekarze, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, na tak zły wynik Polski składa się nie tylko wysoka śmiertelność z powodu Covid-19, ale także wiele "ukrytych" ofiar koronawirusa. Mowa o Polakach, którzy w wyniku ograniczonego dostępu (lub jego całkowitego braku) do służby zdrowia ukierunkowanej na leczenie Covid-19 nie doczekały się potrzebnej pomocy.

Przerażenia nie kryją środowiska pacjentów. Magdalena Kołodziej, prezeska Fundacji My Pacjenci, zwraca uwagę na fakt, że wszystkie badania, w tym te przeprowadzone przez zarządzaną przez nią organizację, potwierdzają, że dostęp do lekarza i badań jest gorszy niż przed pandemią.

Podobnego zdania jest również Profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który przypomina, że do 2019 r. w Polsce umierało rocznie od 390 tys. do 410 tys. obywateli. W 2020 r. zmarło ponad 480 tys., zaś w 2021 r. - ok. pół miliona. Tak duża liczba zgonów wpływa na określenie średniej długości życia w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
proszęopomoc....
rok temu
. .... sytuacja w jakiej się znalazłam zmusiła mnie żeby poprosić o pomoc... przepraszam... ja naprawdę nie mam już żadnego wyjścia... Mam na imię Anna Krzyżanowska... jestem mamą trójki moich dzieci. Kasia jest w wieku 9ciu lat, Mateuszek ma trzy latka a moja Gośka skończyła właśnie dwa latka... Nasza sytuacja jest taka,że ledwo pokrywamy rachunki i z ledwością mamy na życie,... na podstawowe rzeczy... także i jedzenie...niecałe dwa lata temu wzięłam kredyt... 3 tysiące na remont ... Jesienią na ścianach w pokoiku dzieci wychodziła pleśń i dzieci systematycznie chorowaly,... remont był konieczny dla ich zdrowia... rata kredytu to aż 400+ rachunki do tego ... Ja... Szukam pracy...Biorę też każdą pracę dorywczą... Walczę z całych swoich sił..ale czuję jakbym uderzała w mur..., Obecna sytuacja jest dla mnie straszliwa... jestem zrozpaczona... to wszystko mnie przytłacza... gdyby ktoś tu mógł choć trochę Nam pomóc... będę Wdzięczna z całego Swojego Serca... Wstyd mi prosic tu i raz jeszcze bardzo przepraszam... Tak po prostu... NAJBARDZIEJ POTRZEBNA JEST MAM ŻYWNOŚĆ... przyjmę także pampersy rozmiar 5 oraz środki czystości Mieszkamy w Lipnie przy ulicy Adama Mickiewicza 8/12... 95 1940 1076 5645 9448 0000 0000 ...dziękuję z całego serca za każdą okazaną pomoc... Życzę dobrego Wtorku ....
Mazi
rok temu
Ciekawe jak to się zmieni po zakwczupowaniu. He he
Arek
rok temu
Polacy są maniakami samochodów, trujac innych i samych siebie ale głównie niezmotoryzowanych, niestety nie ma szacunku do życia i zdrowia, nawet silnika nie wyłączają gdy stoją a przepis mówi o maksymalnie minucie pracy na postoju , dookoła często ludzie kaszlą od ich spalin ale kierowcy nie wyłączają silnika stojąc wiele minut, szczególnie w korkach i na przejazdach kolejowych , nawet dawniej byli bardziej etyczni ale nie dziś.
Motyl
rok temu
Diagnoza może i racjonalna, bo większość Niemców się nie szczepi a sertyfikaty mają za kasę i stąd ta opinia
Tadek47pracy
rok temu
Należy pilnie podnieść wiek emerytalny do 70 lat i niech niewolnicy pracują po 55 lat, pracuję od 15 roku życia, po co emerytury stażowe. Dalsze upodlenie społeczeństwa, * dobra zmiana *