Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Niemcy sprawdzili, jak długo będziemy żyć. Polacy w dole stawki

18
Podziel się:

Według niemieckiego Instytutu Badań Demograficznych w Rostocku przewidywana długość życia statystycznego Polaka pod koniec 2021 roku w porównaniu do 2019 roku skróciła się o całe dwa lata. Tak źle nie było od dawna, a w światowym rankingu zajmujemy miejsce pod koniec stawki. Czemu tak się dzieje?

Niemcy sprawdzili, jak długo będziemy żyć. Polacy w dole stawki
Polska ma jeden z najgorszych wyników na świecie pod względem przewidywanej długości życia (Adobe Stock)

Polacy żyją krócej

Naukowcy z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku przeprowadzili badania dotyczące oczekiwanej długości życia w poszczególnych państwach. Duży wpływ na ostateczny wynik testu miało to, w jakim stopniu odbiła się na tych krajach pandemia.

Niemieccy analitycy porównali statystyki z trzech ostatnich lat, by stworzyć ranking państw, posługując się kryterium długości życia. Wyniki okazują się zaskakujące. Gorsza sytuacja niż w Polsce jest tylko w Bułgarii, Słowacji, na Litwie i w USA.

Jest też druga strona medalu. Według badania niemieckiego instytutu od 2019 roku oczekiwana długość życia wzrosła w 7 z 29 przebadanych państw - w Danii, Finlandii, Islandii, Belgii, Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.

Jeszcze w 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, natomiast kobiet 80,7 roku.

Zobacz także: Polski Ład dla pracowników. Doradca podatkowy wyjaśnia

Powody zapaści

Jak twierdzą lekarze, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, na tak zły wynik Polski składa się nie tylko wysoka śmiertelność z powodu Covid-19, ale także wiele "ukrytych" ofiar koronawirusa. Mowa o Polakach, którzy w wyniku ograniczonego dostępu (lub jego całkowitego braku) do służby zdrowia ukierunkowanej na leczenie Covid-19 nie doczekały się potrzebnej pomocy.

Przerażenia nie kryją środowiska pacjentów. Magdalena Kołodziej, prezeska Fundacji My Pacjenci, zwraca uwagę na fakt, że wszystkie badania, w tym te przeprowadzone przez zarządzaną przez nią organizację, potwierdzają, że dostęp do lekarza i badań jest gorszy niż przed pandemią.

Podobnego zdania jest również Profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, który przypomina, że do 2019 r. w Polsce umierało rocznie od 390 tys. do 410 tys. obywateli. W 2020 r. zmarło ponad 480 tys., zaś w 2021 r. - ok. pół miliona. Tak duża liczba zgonów wpływa na określenie średniej długości życia w naszym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
proszęopomoc....
2 lata temu
. .... sytuacja w jakiej się znalazłam zmusiła mnie żeby poprosić o pomoc... przepraszam... ja naprawdę nie mam już żadnego wyjścia... Mam na imię Anna Krzyżanowska... jestem mamą trójki moich dzieci. Kasia jest w wieku 9ciu lat, Mateuszek ma trzy latka a moja Gośka skończyła właśnie dwa latka... Nasza sytuacja jest taka,że ledwo pokrywamy rachunki i z ledwością mamy na życie,... na podstawowe rzeczy... także i jedzenie...niecałe dwa lata temu wzięłam kredyt... 3 tysiące na remont ... Jesienią na ścianach w pokoiku dzieci wychodziła pleśń i dzieci systematycznie chorowaly,... remont był konieczny dla ich zdrowia... rata kredytu to aż 400+ rachunki do tego ... Ja... Szukam pracy...Biorę też każdą pracę dorywczą... Walczę z całych swoich sił..ale czuję jakbym uderzała w mur..., Obecna sytuacja jest dla mnie straszliwa... jestem zrozpaczona... to wszystko mnie przytłacza... gdyby ktoś tu mógł choć trochę Nam pomóc... będę Wdzięczna z całego Swojego Serca... Wstyd mi prosic tu i raz jeszcze bardzo przepraszam... Tak po prostu... NAJBARDZIEJ POTRZEBNA JEST MAM ŻYWNOŚĆ... przyjmę także pampersy rozmiar 5 oraz środki czystości Mieszkamy w Lipnie przy ulicy Adama Mickiewicza 8/12... 95 1940 1076 5645 9448 0000 0000 ...dziękuję z całego serca za każdą okazaną pomoc... Życzę dobrego Wtorku ....
Mazi
2 lata temu
Ciekawe jak to się zmieni po zakwczupowaniu. He he
Arek
2 lata temu
Polacy są maniakami samochodów, trujac innych i samych siebie ale głównie niezmotoryzowanych, niestety nie ma szacunku do życia i zdrowia, nawet silnika nie wyłączają gdy stoją a przepis mówi o maksymalnie minucie pracy na postoju , dookoła często ludzie kaszlą od ich spalin ale kierowcy nie wyłączają silnika stojąc wiele minut, szczególnie w korkach i na przejazdach kolejowych , nawet dawniej byli bardziej etyczni ale nie dziś.
Motyl
2 lata temu
Diagnoza może i racjonalna, bo większość Niemców się nie szczepi a sertyfikaty mają za kasę i stąd ta opinia
Tadek47pracy
2 lata temu
Należy pilnie podnieść wiek emerytalny do 70 lat i niech niewolnicy pracują po 55 lat, pracuję od 15 roku życia, po co emerytury stażowe. Dalsze upodlenie społeczeństwa, * dobra zmiana *