Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Niespodziewany efekt unijnego prawa? "Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"

9
Podziel się:

Unijne regulacja pozwoli polskim bankom wejść z przytupem na zachodnie rynki? Wszystko na to wskazuje. Dyrektor ds. fintech w Alior Banku przyznał, że "polskie technologicznie rozwinięte banki będą starały się oferować produkty poza Polską na rynkach mniej rozwiniętych".

Zdaniem Mariusza Ożgi, firmy z branży fintech mogą pomóc bankom w wejściu na rynki zachodnie
Zdaniem Mariusza Ożgi, firmy z branży fintech mogą pomóc bankom w wejściu na rynki zachodnie (Krzysztof Olszewski/Money.pl)

Unijne regulacja pozwoli polskim bankom wejść z przytupem na zachodnie rynki? Wszystko na to wskazuje. Mariusz Ożga, dyrektor ds. fintech w Alior Banku, przyznał, że "polskie technologicznie rozwinięte banki będą starały się oferować produkty poza Polską na rynkach mniej rozwiniętych".

Styczeń 2018 r. będzie przełomową datą dla europejskich banków oraz przedsiębiorstw działających na rynku technologii finansowych. W życie wchodzi wówczas unijna dyrektywa PSD2, która na nowo zdefiniuje ten sektor.

Całkowite efekty nowego prawa będą widoczne dopiero w drugiej połowie 2019 r., a nawet w 2020 r. Wynika to z faktu, iż najważniejsza część dokumentu, określająca tzw. standardy technicznie, zacznie obowiązywać dopiero od września 2019 r.

Zobacz także: Zobacz też, czym dokładnie jest dyrektywa PSD2:

W Polsce standardem stanie się prawdopodobnie tzw. Open API. Oznaczać to będzie, że systemy banków będą skonstruowane w taki sposób, iż wszyscy pośrednicy płatności będą mogli korzystać z informacji o kontach klientów. Przedstawiciele sektora oraz regulatora rynku zgodnie uznają, że takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze aniżeli dopuszczony dyrektywą tzw. screenscraping.

Unijne przepisy, by stały się prawem krajowym, muszą zostać wcześniej przyjętej przez parlamenty krajów członkowskich. W Polsce miało się to stać z początkiem przyszłego roku, jednak wiadomo, że nie ma na to szans. Realną datą wydaje się drugie półrocze 2018 r.

Co jednak wynika z nowych przepisów dla polskich banków? Otóż mogą one skutecznie wedrzeć się na inne europejskie rynki, gdzie cyfrowe rozwiązania bankowe nie są tak rozwinięte, a zarazem powszechne, jak w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że w wielu krajach ludzie wciąż posługują się czekami, który nigdy na dobre nie zdążyły zagościć w Polsce.

- Przewiduję, że polskie banki wejdą na rynki zachodnie. Nasze rozwinięte technologicznie banki, niemal "fintechy z licencją bankową" będą starały się oferować produkty poza Polską na mniej rozwiniętych rynkach – mówi money.pl Mariusz Ożga, dyrektor ds. fintech w Alior Banku.

W jego ocenie, "połączenie zwinnego podejścia start-upów ze skalowalnością banków wytworzy wartość dodaną", która wesprze zagraniczną ekspansję naszego sektora bankowego.

wydarzenie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
powes
6 lat temu
Jeżeli chodzi o rynek zagraniczny to czytałam o getnie. On kładą nacisk a rozwój i wychodzenie ze swoją oferta poza nasz kraj.
Leon
6 lat temu
Czyżby kolejny co nie zrozumiał tekstu czytanego przed laty, przecież Unia tutaj nic obecnie nie zmieniła a ten odkrycia dokonał jak Edison wynalazku?
Hih
6 lat temu
skończyły się pieniądze w Unii i trzeba finansowania z zewnątrz to po 20 latach wpuszają banki z Europy Wschodniej do siebie. oj naiwne te ludzie u nas. Bęędziecie finansować swoimi oszczędnościami chybione inwestycje Eutopy Zachodniej, a jeszcze Was na różnicach walutowych wyczysszczą. oj dziecinki.
wiewiór czerw...
6 lat temu
A teraz zgadnijcie kto zapłacił za to, że banki w Polsce są tak rozwinięte informatycznie?
ja
6 lat temu
Wejdą doić innych bo tu już nie ma kogo !!!