Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec cyklu obniżek zwiastuje spadki EURPLN

0
Podziel się:

Wczorajsza decyzja o obniżce stóp procentowych o 50 pb. przez Radę Polityki Pieniężnej zaskoczyła część uczestników rynku.

Koniec cyklu obniżek zwiastuje spadki EURPLN

Jednak taka skala obniżek była wyceniana przez rynek stopy procentowej i większość inwestorów zakładała, że w tym roku stopa referencyjna spadnie do poziomu 1.5%. Dużo bardziej zaskakujący od decyzji o poluzowaniu polityki monetarnej wydaje się fakt zdecydowanego zakończenia cyklu obniżek w komunikacie po posiedzeniu RPP. Dodatkowo prezes NBP Marek Belka stwierdził stanowczo na konferencji prasowej, że nie sądzi, aby mógł istnieć jakikolwiek realny scenariusz, który miałby skłonić Radę do zmiany obecnego nastawienia. Głównymi powodami decyzji o obniżkach stóp procentowych, była, pozostająca poniżej celu na poziomie 2.5% w całej nowej projekcji NBP, inflacja oraz obawy związane z aprecjacją złotego z powodu programu luzowania ilościowego Europejskiego Banku Centralnego. Profesor Chojna Duch wskazała też podczas konferencji na konieczność dostosowania polityki pieniężnej do pozostałych krajów naszego regionu.
Bardzo istotną kwestią, która zgodnie ze słowami Marka Belki ma stać się przedmiotem zainteresowania Rady podczas kolejnych posiedzeń jest komunikacja RPP z rynkiem. Temat ten należy uznać za niezwykle ważki, gdyż obecne sposoby komunikacji pozostawiają wiele do życzenia, czego dowodem jest chociażby dzisiejsza reakcja rynku na krok ze strony RPP. Jeżeli głównym powodem decyzji Rady była faktyczna obawa o aprecjację polskiej waluty, to zamknięcie sobie drzwi do kolejnych obniżek, jest krokiem przeciw skutecznym, który może powodować dość szybkie podążenie EURPLN w stronę 4.09. Wydaje się, że ten ukłon w stronę bardziej jastrzębio nastawionych członków Rady, może spowodować duże zagrożenie dla forward guidance zakładającego podejście ,,wait and see" w kolejnych kwartałach.
Dzisiejsza decyzja Rady jest najprawdopodobniej ostatnią zmianą stóp procentowych w obecnym składzie, gdyż na początku 2016 roku dojdzie do wymiany sporej części członków RPP, którym zakończy się kadencja. Wydaje się więc praktycznie przesądzone, że kolejna Rada otrzyma w spadku inflację zdecydowanie poniżej celu, której towarzyszyć będzie silny w stosunku do euro złoty oraz zadowalające tempo wzrostu gospodarczego zbliżające się do poziomu 4%.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)