Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień ważnych wydarzeń

0
Podziel się:

Piątkowe słowa prezes Fed Janet Yellen nie miały większego wpływu na wartość dolara. Kurs EURUSD pozostaje w okolicach 1.0870.

Tydzień ważnych wydarzeń

Od rana stabilne są również notowania złotego. Kurs EURPLN znajduje się na 4.10, a USDPLN na 3.77. Dziś w kalendarzu mamy przede wszystkim odczyty dotyczące inflacji - w Hiszpanii (9:00) i Niemczech (10:00) oraz ze Stanów Zjednoczonych (14:30). Dziś ponadto Grecja przedstawi Eurogrupie plan reform. W kolejnych dniach poznamy natomiast inflacje ze strefy euro (wtorek) i indeksy PMI dla przemysłu (środa) oraz z USA indeks ISM dla przemysłu (środa) oraz raport z rynku pracy za marzec (piątek).
Jutro również mogą zakończyć się negocjacje w sprawie ograniczenia irańskiego programu nuklearnego. W piątek notowania surowca silnie spadły po tym jak pojawiły się doniesienia, że kompromis jest coraz bliżej. Iran bowiem miał wyrazić gotowość do ograniczenia liczby wirówek do wzbogacania uranu oraz przekazania do przechowania do Rosji większość swoich zapasów wzbogaconego uranu. Jeżeli Iran ustąpi i zgodzi się ograniczyć swój program atomowy, prawdopodobnie zniesione zostaną sankcje zachodu na eksport ropy z tego kraju, a to z kolei skutkowałoby wzrostem dostaw o ok 1 mln baryłek dziennie. Tym samym zwiększona zostałaby już i tak znaczna nadpodaż na światowym rynku ropy, co z kolei nałożyłoby dodatkową presję na spadki cen surowca.
W trakcie piątkowego wystąpienia o nowych standardach w polityce pieniężnej, Janet Yellen w zasadzie powtórzyła większość kwestii z ostatniego komunikatu po posiedzeniu FOMC. Powiedziała m. in., że biorąc pod uwagę zachodzącą poprawę na rynku pracy, podwyżka stóp w dalszej części roku staje się uzasadniona - niestety jednak po raz kolejny nie dała wskazówki kiedy możemy się jej spodziewać. W tym kontekście ważne powinny okazać się dzisiejsze dane o inflacji PCE, czyli preferowanego przez Fed wskaźnika dynamiki cen. W ostatnim komunikacie po posiedzeniu FOMC pojawiło się zdanie, że stopy mogą zostać podniesione jeżeli obok solidnej kondycji rynku pracy członkowie Komitetu będą wystarczająco przekonani, że inflacja wzrośnie do celu w średnim terminie. Do tego ,,przekonania" oczywiście niezbędne będzie parę miesięcy dobrych odczytów, wskazujących na wzrost presji inflacyjnej. Tym samym jeżeli dzisiejsze dane zaskoczą in plus, wzrośnie prawdopodobieństwo szybszej podwyżki stóp przez Fed, a co za tym idzie dolar
powinien zyskać na wartości. Konsensus zakłada pozostanie dynamiki PCE core na poziomie 0.1% m/m.
Odczyty inflacji z Hiszpanii i przede wszystkim z Niemiec stanowić będą cenne wskazówki przed jutrzejszymi danymi o inflacji dla całego Eurolandu. Konsensus dla inflacji z Niemiec zakłada przyspieszenie dynamiki z -0.1% do 0.1% r/r, na co wpływ powinno mieć przede wszystkim ostatnie odbicie cen ropy. Dzisiejsze dane jeżeli faktycznie wskażą na przyspieszenie inflacji powinny również lekko umocnić euro. Jednak w dłuższym terminie luzowanie ilościowe ze strony ECB, utrzymujące na niskich poziomach stopy rynku pieniężnego oraz rentowności obligacji państw strefy euro nakłada presję na dalsze osłabienie wspólnej waluty.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)