Wykoleiła się cysterna z amoniakiem. Transporty kolejowe z Polic wstrzymane
Po wykolejeniu cysterny z amoniakiem na stacji Szczecin Stołczyn od Wielkanocy wstrzymany jest ruch pociągów z i do Zakładów Chemicznych Police. Służby kolejowe poinformowały, że nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. W środę ładunek ma zostać przepompowany, a w czwartek (9 kwietnia) tor powinien zostać otwarty.
Cysterna, która byłą częścią składu liczącego 30 wagonów do przewozu skroplonych gazów, wykoleiła się przed stacją Szczecin-Stołczyn. Rzecznik prasowy Grupy Azoty Grzegorz Kulik, wyjaśnił PAP, że pociąg transportował amoniak z Polic do Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach.
- Nic się nie rozszczelniło. Cysterna została zabezpieczona. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców i środowiska – zapewnił Kulik. - Czekamy na specjalistyczną jednostkę ratownictwa chemicznego, która w środę ma przepompować ładunek do podstawionej cysterny – poinformował rzecznik GA.
Cena maksymalna paliw nie rozwiąże problemu? "To narzędzie nie działa"
Kulik wyjaśnił, że początkowo planowano przepompowanie amoniaku do cystern samochodowych, ale ostatecznie zapadła decyzja o podstawieniu wagonu-cysterny.
Ruch kolejowy do polickich zakładów jest wstrzymany, ale nie spowoduje to problemów, jeśli chodzi o produkcję nawozów - podkreślił Kulik.
Rzecznik prasowy Azotów wyjaśnił, że wykolejona cysterna znajdowała się w połowie składu. Została wypięta, a 14 wagonów pojechało dalej. – Dziś po południu dotrą do tarnowskich zakładów – powiedział Kulik.
Wznowienie ruchu w czwartek
PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że wznowienie ruchu między Szczecinem a Zakładem Chemicznym Police prawdopodobnie nastąpi w czwartek. Linia kolejowa 406 prowadząca ze Szczecina, przez Police, do Trzebieży obsługuje tylko ruch towarowy, więc utrudnienia dotyczą przede wszystkim zakładów chemicznych.
- Wagon się nie przewrócił, wypadł z szyn trzema osiami. Przyczyny zdarzenia będą wyjaśniane – powiedział PAP rzecznik PKP PLK Bartosz Pietrzykowski. Zaznaczył, że nic nie wskazuje na to, by do wykolejenia doszło z powodu celowego działania, ewentualnego sabotażu.
Pietrzykowski podkreślił, że cysterna została zabezpieczona przez służby techniczne PKP PLK i sprawdzona przez strażaków.
Ładunek się nie uwolnił, nie ma zagrożenia dla ludzi – zapewnił Pietrzykowski. – Sokiści mają oko na to miejsce – dodał.
Pietrzykowski wyjaśnił, że ruch kolejowy między Szczecinem a Policami zostanie wznowiony po opróżnieniu i usunięciu cysterny, a przede wszystkim dokładnym sprawdzeniu stanu infrastruktury.
Rzecznik PKP PLK przypomniał, że linia 406 jest w trakcie modernizacji w związku z budową Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Ruch pociągów towarowych do i z Polic odbywa się jednym torem.
Amoniak to toksyczny i żrący gaz, wykorzystywany m.in. do produkcji nawozów. Może powodować silne podrażnienia dróg oddechowych, oczu, skóry. Jest bezbarwny, ma ostry, duszący zapach.