Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. RKE
|
aktualizacja

1 listopada rusza nowy program skierowany do seniorów. Samorządy będą finansować pomoc

58
Podziel się:

Od 1 listopada samorządy mogą uruchomić usługi sąsiedzkie. To pomoc w prostych czynnościach, jak posprzątanie mieszkania, czy zrobienie zakupów - powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Władze lokalne zdecydują o tym, jak świadczone będzie to wsparcie, i ile będzie kosztowało.

1 listopada rusza nowy program skierowany do seniorów. Samorządy będą finansować pomoc
Od listopada seniorzy będą mogli liczyć na nowy rodzaj pomocy (Adobe Stock, feliks szewczyk)

Usługi sąsiedzkie dla osób potrzebujących są nową formą świadczenia pomocy społecznej, która została wprowadzona pod koniec lipca 2023 roku na mocy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największy błąd rządów PiS. "Jesteśmy skansenem Europy"

Nowy program rządu

- Od 1 listopada samorządy mogą uruchomić usługi sąsiedzkie w swojej gminie. Na nich będzie spoczywała realizacja tego działania. Samorządy będą podejmowały decyzje o tym, jak usługi sąsiedzkie świadczyć. To mają być proste czynności, jak posprzątanie mieszkania, zrobienie zakupów, czy zwykłe dotrzymanie towarzystwa. To nie będzie specjalistyczna opieka, tylko pomoc, którą może wykonać każdy - wyjaśnił wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Rada gminy określi w uchwale, jak świadczone będą usługi opiekuńcze tego typu i ile będzie kosztowało ich prowadzenie. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości będzie decydować też o formie podejmowania współpracy z opiekunami-sąsiadami. W większości przypadków podstawą takiej współpracy ma być umowa zlecenie.

- Organem, który będzie zawierał umowy, jest gmina. Gmina będzie też mogła zlecić organizacji pozarządowej prowadzenie tych usług. Między nimi będzie zawarta umowa. Gmina będzie też płacić za te usługi danej osobie - powiedział Szwed.

Rusza "Korpus Wsparcia Seniorów"

Kwota zapłaty za usługi sąsiedzkie leży w gestii gminy. Jak zaznaczył wiceszef MRiPS, świadczenia mogą być także realizowane w formie wolontariatu. - W ramach Korpusu Wsparcia Seniorów przeznaczamy na ten cel 30 mln zł. Gmina będzie mogła z nich skorzystać od 1 stycznia 2024 r. - poinformował Szwed.

Jak dodał, szczegółów dotyczących usług sąsiedzkich będzie udzielać urząd miasta. - Umownie nazywamy te usługi sąsiedzkimi, ale nie chodzi o mieszkanie obok. Chcemy, żeby osoba, do której ten opiekun będzie przychodził, miała do niego zaufanie - podkreślił wiceminister.

Kto może skorzystać?

Z usług sąsiedzkich będzie mogła skorzystać osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymaga wsparcia innych osób, natomiast nie może go otrzymać.

Za osobę samotną uznaje się osobę, która: samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe, nie znajduje się w związku małżeńskim, nie posiada zstępnych ani wstępnych, czyli dzieci, wnuków, rodziców, dziadków.

Zgodnie z przepisami, gmina w drodze uchwały będzie mogła zadecydować o poszerzeniu katalogu osób, które będą mogły otrzymać usługi sąsiedzkie. W związku z tym z usług sąsiedzkich będą mogły skorzystać także te osoby, których rodzina, w tym wspólnie niezamieszkujący małżonek, zstępni i wstępni, nie mogą zaoferować takiego wsparcia.

Poza usługami sąsiedzkimi samorządy mogą realizować pomoc w ramach "Korpusu Wsparcia Seniorów". Pod numerem (22) 505-11-11 osoby starsze mogą zgłaszać się z prośbami o pomoc np. w zrobieniu zakupów, dostarczaniu ciepłych posiłków czy umawianiu wizyt lekarskich.

Program "Korpus Wsparcia Seniorów" skierowany jest do osób, które ukończyły 65 lat. O wsparcie mogą zwrócić się seniorzy, którzy mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
WYRÓŻNIONE
Na sprzątacza
rok temu
Nie jedno mieszkanie babciom wysprzątają.!!!
kulawy
rok temu
zlikwidowali już 500+ dla niesamodzielnych przez te ich progi
Emeryt 75
rok temu
Znajomi dostaną zlecenie i kasę a usługa będzie tylko na papierku ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (58)
Tia
rok temu
Tak ciężko się napracowali,po 50tce poprzechodzili na emerytury że teraz trzeba im wszystko dać.
Antor
rok temu
Co za bzdura kombinatorzy
Karol
rok temu
Skończcie z tymi głupimi pomysłami. Dajcie pieniądze seniorom , a oni będą wiedzieć jak o siebie zadbać.
malwinka
rok temu
Ale głupoty wymyślają ,to kolejny kant i oszustwo kościoła i tego rządu. Nowe przekręty kościelne i pisuarów. Wyciąganie kasy od państwa złodziejstwo nie do udowodnienia .Czy państwo na to stać a od czego są dzieci i organizacje i mops .
Male dzieci.
rok temu
Powinno sie uczyc szacunku do starszych osob. Przynajmniej tak wychowywali mnie rodzice. Ale dzisiaj te starsze osoby nie maja szacunku do dzieci i mlodziezy poniewaz jak tylko zdrowie pozwala leca na Wyboory zeby glosowac na PIS. Natomiast Mlodziez nie przepada za PIS-em dlatego jej stosunek do starszych osob nie powinien ale moze sie zmienic. Kiedys Mlodzi rozumieli ze dziadkowi czy babci nalezy pomoc nawet bezinteresownie. Ale kiedys nie bylo PIS-u.
...
Następna strona