Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rząd odkrył karty. Seniorzy mogą nie być zadowoleni. Chodzi o "czternastkę"

224
Podziel się:

PiS w kampanii wyborczej obiecuje, że państwo będzie wypłacać wyższe czternaste emerytury seniorom. Problem jednak w tym, jak informuje "Fakt", że w projekcie budżetu na przyszły rok nie zaplanowano wystarczająco dużo pieniędzy na ten cel. Szykują się wypłaty, tyle że niższe niż w tym roku - przekonuje dziennik.

Rząd odkrył karty. Seniorzy mogą nie być zadowoleni. Chodzi o "czternastkę"
Premier Mateusz Morawiecki w obecności seniorów podpisał rozporządzenie ws. 14 emerytury (Flickr, KPRM, Krystian Maj)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod koniec września informowało, że "czternastka" trafiła już w większości do wszystkich uprawnionych, a więc do blisko 9 mln emerytów i rencistów. Na wypłaty "czternastek" rząd przeznaczył w tym roku ok. 20,7 mld zł.

Wysokość "czternastek". Seniorzy nie będą zadowoleni?

Osoby uprawnione otrzymały w tym roku w ramach "czternastki" 2650 zł brutto. W takiej wysokości 14. emerytura przysługuje seniorom otrzymującym świadczenia do wysokości 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty działa zasada "złotówka za złotówkę", dzięki czemu każdy senior, którego świadczenie nie przekracza 5500 zł brutto, otrzymał dodatkowe wsparcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skuteczna walka z inflacją? "Rząd przeszkadza"

"Fakt" powołując się na program PiS, przypomina, że partia obiecała, że taka kwota świadczenia będzie wypłacana także w przyszłości. "Troszcząc się o seniorów w najtrudniejszej sytuacji finansowej, wprowadziliśmy "14. emeryturę", z której każdego roku korzysta ok. 8 mln osób. Została ona podwyższona przez rząd i będzie wynosiła od 2023 r. 2650 zł brutto. Będzie także miała stały charakter – wypłacać ją będziemy każdego rok" - czytamy w partyjnym programie PiS zacytowanym przez dziennik.

Dziennik pisze także, że z  projektu budżetu "wcale nie wynika, by seniorzy mogli liczyć na czternastki w takiej kwocie, w jakiej otrzymali je w tym roku".

- Projekt budżetu państwa na 2024 r. zakłada 30 mld zł na wypłatę trzynastek i czternastek. Tymczasem w tym roku wydatki na te świadczenia pochłonęły ok. 35 mld zł - mówi dla "Faktu" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Dziennik przypomina też, że "trzynastki", których wypłata jest gwarantowana ustawowo, zostaną wypłacone w kwocie minimalnej emerytury. Z prognoz wynika, że będzie to 1783,82 zł brutto.

Budżet Polski na 2024 rok

Rząd uchwalił w drodze obiegowej projekt budżetu na rok 2024. Przyjęto, że dochody państwa wyniosą 684,5 mld zł, (ujawniony w sierpniu plan resortu finansów zakładał kwotę 683,6 mld zł), limit wydatków budżetu państwa został ustalony na 849,3 mld zł (wobec wcześniej zapowiadanych 848 mld zł). Oznacza to, że deficyt budżetu nie przekroczy 164,8 mld zł (wcześniej była mowa o 164,4 mld zł). Deficyt sektora finansów publicznych, według metodologii unijnej, został ustalony na poziomie ok. 4,5 proc. PKB.

Jak wskazano, budżet został przygotowany przy założeniu, że w przyszłym roku wzrost PKB w ujęciu realnym ma wynieść 3 proc., a inflacja 6,6 proc. średniorocznie.

W projekcie założono, że przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej w 2024 r. wzrośnie o 1,2 proc., na umiarkowaną dynamikę zatrudnienia będzie oddziaływać ograniczona podaż pracy, która jest efektem procesów demograficznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(224)
Temida.
4 miesiące temu
Panie Kolek Do szkoły Finanse Rachunkowość.Jak dla emeryta który pracowal.i płacił składki I podatki to budżet się zawali a jak dla leni emerytury za spanie matek4 I 800+ to kasa zawsze e się znajdzie .Niech wyliczy l ile wynosi bud,et dawania kasy za darmochę.
Adam N 1973
4 miesiące temu
Uwaga na temat filmu Sekielskich. Opozycja nic nie ma do zaproponowania ludziom, pustka myślowa i ideowa, więc POzostaje im tylko bredzenie. A mainstream robi co może by te brednie wzmacniać. Dwa lata temu Tusk straszył że chleb będzie po 30 zł. Zimą miało zabraknąć węgla i wielu frajerów którzy wierzą Tuskowi i mainstreamowi słono przepłaciło za węgiel. A cukier?? Już zapomnieliście?? Na krótko przed wyborami Targowica i mainstream planują kolejne prowokacje i fałszywki z tematów aborcja, przemoc w rodzinie, imigranci.. Nie wierzcie w żadne kłamstwa mainstreamu. Nie wierzcie w nic co napisze GW, pokażą w TVN, czy powiedzą w mainstreamowych stacjach radiowych. W 2007 mainstream fabrykował fałszywe brudy obyczajowe wobec Andrzeja Leppera. Kobieta która fałszywie oskarżała Leppera o gwałt, w rzeczywistości była wcześniej kochanką jego współpracownika Łyżwińskiego. Później nie była w stanie wskazać kto jest ojcem jej dziecka, gdy okazało się że nie jest nim Łyżwinski. Po prostu nie wiedziała. 😁 Gdy odwołała swoje fałszywe zeznania, nie spotkała jej żadna kara ze strony kasty. Ale to był sukces mainstreamu, bo rozwalił koalicję PiS-Samoobrona-LPR, gdyż Kaczyński uznał że Lepper jest obciążeniem i postanowił go usunąć z rządu. A potem w wyborach Samoobrona nie dostała się do Sejmu z powodu tych kłamstw mainstreamu
123
5 miesięcy temu
A co z tymi co pracowali na umowach śmieciowych- pacili podatki i składki zdrowotne i FPGŚP. Niektórzy popołudniami też jeszcze dodatkowo pracowali na śmieciówkach bo taki był rynek pracy. i pracodawcy inaczej nie zatrudniali Teraz nic z tego nie mają . Płacili składki zdrowotne z dwóch źródeł a teraz na leki nawet nie ma. Byli okradani z tych pieniedzy to teraz niech przeleją 1/2 tych składek na fundusz emerytalny to na lekarza mieć będą.
123
5 miesięcy temu
A co z tymi co pracowali na umowach śmieciowych- pacili podatki i składki zdrowotne i FPGŚP. Niektórzy popołudniami też jeszcze dodatkowo pracowali na śmieciówkach bo taki był rynek pracy. i pracodawcy inaczej nie zatrudniali Teraz nic z tego nie mają . Płacili składki zdrowotne z dwóch źródeł a teraz na leki nawet nie ma. Byli okradani z tych pieniedzy to teraz niech przeleją 1/2 tych składek na fundusz emerytalny to na lekarza mieć będą.
123
5 miesięcy temu
14 to zasiłek drożyźniany dla mniej uposażonych z/w na podatek -inflację , który jest podatkiem kwotowym czyli czy masz dużo czy mało taka samą kwotę tego podatku płacisz. Jeszcze cos wyjaśnić dla pazernych?
...
Następna strona