Abonament nie tylko za radio i telewizor. Poczta stawia sprawę jasno
Abonament rtv trzeba płacić nie tylko wtedy, gdy jest się posiadaczem radia lub telewizora. Poczta Polska tłumaczy, że taki obowiązek mają też ci, którzy oglądają telewizję lub słuchają radia na smartfonie, tablecie i innych urządzeniach wielofunkcyjnych.
Jak przypomina TVN24 Biznes, w marcu ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał przesądzający wyrok w sprawie abonamentu rtv. Rozstrzygnął wtedy przypadek monitora komputerowego w jednej z firm, w którym wykryto włączony "odbiornik telewizyjny" i do którego doprowadzona była sieć dostawcy internetu.
NSA zadecydował wtedy, że taki monitor powinien być zgłoszony na pocztę jako odbiornik i trzeba za niego zapłacić abonament. "Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów ustawy (o opłatach abonamentowych), jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu, a więc każde urządzenie techniczne, które spełnia ustanowiony w tym przepisie warunek - umożliwia natychmiastowy odbiór programu - jest odbiornikiem radiofonicznym lub telewizyjnym" - uznał wtedy NSA.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Abonament nie tylko od radia i telewizora
Serwis TVN24 Biznes zapytał o komentarz Pocztę Polską, która odpowiada za ściąganie abonamentu. Poczta stawia sprawę jasno: abonament trzeba płacić nie tylko wtedy, gdy ma się radio lub telewizor.
"Wszyscy użytkownicy oglądający programy telewizyjne oraz słuchający radia z wykorzystaniem komputera, telefonu komórkowego, tabletu czy innych urządzeń wielofunkcyjnych są zobowiązani do dokonania rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych" - tłumaczy poczta w odpowiedzi udzielonej serwisowi.
Jak tłumaczy poczta na swojej stronie internetowej, obecnie wysokość abonamentu, gdy mamy tylko radio, wynosi 8,70 zł miesięcznie. W przypadku, gdy mamy radio i telewizor (albo tylko telewizor), miesięcznie musimy płacić 27,30 zł. Jeśli płacimy z góry za kilka miesięcy (lub za cały rok), przysługują nam zniżki.
Nie zarejestrujesz, możesz zapłacić karę
W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes, poczta przypomina, że ci, którzy korzystają z niezarejestrowanych odbiorników, "decyzję taką podejmują na własną odpowiedzialność z wszelkimi konsekwencjami". Jeśli wyjdzie to na jaw, kara za niezarejestrowanie odbiornika i niepłacenie abonamentu to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.