Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analiza poranna - Czy Fed zdecyduje się zatrząść rynkiem?

1
Podziel się:

Rynek w pełni wycenia 25-punktową obniżkę stóp przez Fed podczas kończącego się dziś posiedzenia, a niektórzy liczą nawet na więcej.

Analiza poranna - Czy Fed zdecyduje się zatrząść rynkiem?

Do bardziej agresywnego poluzowania polityki monetarnej nie są jednak przekonani nawet najbardziej gołębio nastawieni przedstawiciele FOMC, którzy uważają, że nie uzasadnia tego relatywnie dobra kondycja gospodarcza w USA. Wskazuje to zatem na przestrzeń do jastrzębiego zaskoczenia. Dużo w tym względnie zależeć będzie od komunikatu i wydźwięku konferencji prasowej po posiedzeniu. W perspektywie do końca roku rynek spodziewa się trzech 25-punktowych obniżek stóp i pytanie czy Komitet będzie chciał sprostać tym oczekiwaniom. Publikowane od ostatniego posiedzenia dane z amerykańskiej gospodarki wypadły lepiej od prognoz, również w przypadku dynamiki cen, co nie przemawia za agresywnym cięciem stóp. Faktem jest, że kondycja światowej gospodarki się pogarsza, co ciąży koniunkturze w przemyśle, a ryzyka związane z eskalacją wojny handlowej są spore. Sytuacja na amerykańskim rynku pracy jest jednak świetna, a nastroje gospodarstw domowych rzadko kiedy były tak dobre, co potwierdza wczorajszy odczyt Conference Board
i jego skokowy wzrost w lipcu do 135.7 pkt. z 124.3 pkt., częściowo napędzany oczekiwaniami na cięcie stóp procentowych. Ich obniżka o 25 punktów bazowych podczas dzisiejszego posiedzenia, nie powinna spowodować trzęsienia ziemi na rynkach finansowych, w przeciwieństwie do każdej innej decyzji w postaci głębszego cięcia lub wstrzymania się z tym do wrześniowego posiedzenia. EBC na wrzesień zapowiedział cały pakiet działań stymulacyjnych i w sytuacji gdyby Fed obniżył koszt pieniądza bez wskazania potrzeby kolejnej obniżki, wspólna waluta może dalej tracić względem USD. Momentum wzrostowe w USA pozostaje bowiem na zdecydowanie wyższym poziomie niż w strefie euro.

Sentyment wobec bardziej ryzykownych aktywów pogorszył się po tym jak Donald Trump ponownie w ostrym tonie zaczął wypowiadać się na temat stosunków handlowych z Chinami w trakcie trwania rozmów w Szanghaju. Kontrakt terminowy na S&P 500 cały czas pozostaje jednak powyżej 3000 pkt., a sezon wyników w USA w dalszym ciągu pozytywnie zaskakuje. Po zamknięciu wczorajszej sesji opublikowane były wyniki Apple, które również przebiły oczekiwania rynkowe. Jeśli chodzi o Fed to każda decyzja, za wyjątkiem odroczenia w czasie obniżki, powinna wspierać Wall Street. Cięcie stóp o ćwierć punktu procentowego będzie dowodem relatywnej siły gospodarki, głębsza obniżka natomiast to większy impuls dla rynku akcyjnego.

Wynik dzisiejszego posiedzenia Fed nie pozostanie bez wpływu na waluty z rynków wchodzących. Gołębi przekaz będzie przemawiać na korzyść walut takich jak złoty, podczas gdy tzw. jastrzębia obniżka skutkowałaby odpływem kapitału od walut EM. W przypadku rynku surowcowego najbardziej podatne na wydźwięk posiedzenia FOMC jest złoto. W sytuacji gdyby Fed mocno uderzył w gołębie tony jego notowania mogłyby ruszyć w kierunku 1500 USD za uncję.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Tak to ja
3 lata temu
Będzie zabawnie niebawem. Kredytujcie się dalej, a niewolnictwo nabierze całkiem nowego znaczenia niedługo. Nic się człowiek nie uczy...