Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analiza poranna - Powell studzi oczekiwania odnośnie obniżek stóp procentowych

0
Podziel się:

Zgodna z oczekiwaniami decyzja Rezerwy Federalnej dotycząca parametrów polityki monetarnej jest czymś, co uznać można za oczywistość.

Analiza poranna - Powell studzi oczekiwania odnośnie obniżek stóp procentowych

Jedyną zmianą było obniżenie IOER o 5 punktów bazowych, co jednak traktować należy jedynie w kategorii technicznego dostosowania. W przypadku wczorajszego posiedzenia uwaga uczestników rynku skupiła się więc na konferencji prasowej. Jerome Powell podczas swojego wystąpienia podkreślił, że gospodarka ma się dobrze, a czynniki sprawiające, że inflacja utrzymuje się poniżej celu są jedynie przejściowe, w związku z czym można spodziewać się odbicia dynamiki wzrostu cen w dalszej części roku. Odnośnie przyszłego kształtu stóp procentowych, mogliśmy usłyszeć, że ich obecny poziom jest odpowiedni i w najbliższej przyszłości bankierzy centralni nie planują zmian w tym zakresie - ani w górę, ani w dół. Szczególnie ważna wydaje się teraz to druga opcja, biorąc pod uwagę powtarzające się naciski ze strony prezydent Donalda Trumpa, który życzyłby sobie luźniejszej polityki monetarnej. W tym kierunku wydają się spoglądać także uczestnicy rynku, którzy coraz chętniej wyceniają obniżkę kosztu kapitału. Według obecnej
wyceny, Fed może podjąć taki krok w okolicach III kwartału tego roku. Taką perspektywę wyraźnie próbował jednak odłożyć Jerome Powell, co nie spodobało się inwestorom giełdowym. Bardziej jastrzębie stanowisko od oczekiwanego w połączeniu z podkreśleniem spowolnienia w biznesie i wydatkach gospodarstw domowych sprawiło, że główne indeksy cofnęły część ostatnich wzrostów, kończąc wczorajszą sesję poniżej kreski. Chociaż S&P 500 zdołał wyznaczyć kolejne, rekordowe poziomy w trakcie handlu, wczorajsza sesja była w przypadku tego indeksu najgorszą od ponad miesiąca. Straty nie ominęły także przemysłowego Dow Jonesa i Nasdaqa.

Powrót optymizmu może jednak nastąpić już na przestrzeni kilku dni. Według doniesień CNBC, jeszcze przed końcem przyszłego tygodnia możliwe jest ogłoszenie osiągnięcia porozumienia w trwających rozmowach pomiędzy przedstawicielami USA i Chin. W podobnym tonie wypowiada się Politico, według którego negocjatorzy są bliscy porozumienia, które oznaczałoby zdjęcie części taryf. Co więcej, oczekiwania odnośnie zakończenia wojny handlowej potwierdza strona amerykańska, określając rozpoczętą we wtorek rundę rozmów jako ,,produktywną". Taki rozwój sytuacji sprawia, że inwestorzy chętniej podejmują ryzyko, przez co na wartości traci japoński jen, natomiast aprecjacji ulegają waluty surowcowe. Szczególnie podatne na tą kwestie są waluty Australii i Nowej Zelandii, ze względu na bliskie kontakty gospodarcze z Państwem Środka.

Dzisiaj do południa uwaga inwestorów skupi się na finalnych odczytach indeksów PMI dla przemysłu z największych gospodarek Starego Kontynentu. O godzinie 13:00 poznamy natomiast decyzję i komunikat Banku Anglii, a także kwartalny raport dotyczący inflacji w Zjednoczonym Królestwie. Po południu czeka nas kolejna dawka odczytów z USA, jednak kluczowy jest jutrzejszy raport NFP, szczególnie biorąc pod uwagę wczorajszy, znacznie lepszy od oczekiwań wynik raportu ADP.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)