Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Będzie trudniej o dopłatę do pompy ciepła. Jest decyzja

20
Podziel się:

Zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w sprawie zmian w programie "Czyste Powietrze"; dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Będzie trudniej o dopłatę do pompy ciepła. Jest decyzja
Kryteria dotacji do pomp ciepła zostaną zaostrzone (Adobe Stock, All Rights Reserved.)

Jak poinformowano, podjęto uchwałę o zmianach w programie antysmogowym "Czyste Powietrze", która zakłada ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania na pompy ciepła wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM, zarząd NFOŚiGW podjął 22 lutego.

Lista ZUM (lista zielonych urządzeń i materiałów) prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pompa ciepła to nie wszystko. Warto pomyśleć o kolejnej inwestycji

Pompy ciepła. Co się zmienia w dotacjach?

Fundusz dodał, że trwa implementacja uchwalonej zmiany w programie oraz aktualizacja regulaminu listy ZUM. "Po zakończeniu prac implementacyjnych, oficjalnie zostanie opublikowane ogłoszenie zmian PPCP (program priorytetowy Czyste Powietrze - red.), a Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy prowadzący listę ZUM prześle do wszystkich podmiotów, których urządzenia są obecnie na liście ZUM informację o zmianie regulaminu oraz nowych wymogach dotyczących konieczności przedstawienia raportów z badań pomp ciepła potwierdzających parametry wskazane w etykiecie energetycznej i karcie produktu" - poinformowano.

Jak wyjaśniono, dostarczenie dokumentów w terminie wyznaczonym przez IOŚ-PIB zapewni nieprzerwaną obecność danego urządzenia na liście ZUM. "Niedotrzymanie wyznaczonego terminu może spowodować zawieszenie dostępności danego urządzenia na Liście ZUM do czasu zakończenia weryfikacji spełniania wymagań" - dodano.

W październiku ub.r. NFOŚiGW informował PAP, że do resortu klimatu i środowiska przekazano pismo ws. rekomendowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" odnośnie dofinansowania wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła. Wskazano na wykluczenie możliwości udzielania dotacji na urządzenia, których deklarowane dane techniczne nie odpowiadają rzeczywistym parametrom.

Chodziło m.in. - jak podano - o zamknięcie listy ZUM w zakresie pomp ciepła, czyli ograniczenia możliwości udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych na tę listę.

Jak informowano, NFOŚiGW razem z Instytutem Ochrony Środowiska planował, aby do wniosku o wpisanie pompy ciepła na listę ZUM konieczne było dołączenie raportu z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium, posiadającym odpowiednie certyfikaty. Kolejną rekomendacją NFOŚiGW względem dotowanych pomp ciepła było określenie, oprócz wymagań w zakresie klasy efektywności energetycznej, także wymagań w zakresie np.: stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego czy mocy akustycznej.

Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń oferowane przez fundusz.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE wskazywała również, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Leśny ludek
2 miesiące temu
Była już moda na kotły gazowe, potem na pelet, potem wiatraczki, teraz pompy ciepła. Co raz nowe lobby kręci lody, kupują polityków w Brukseli a ci uchwalają nowe dyrdymały. Tylko dlaczego to my mamy być dojeni z forsy, dosyć tego, trzeba pomyśleć o wyjściu z eurokołchozu, tylko, że ryży gaulaiter czuwa.
Jan Paweł
2 miesiące temu
Chłopi mają siedzieć posłusznie w zimnych domach, a nie denerwować szlachtę jakimiś to wygodami.
edc
2 miesiące temu
nikt ich nie zaklada gaz jest tanszy i bedzie jeszcze tanszy.
Haha
2 miesiące temu
Unia zielono tęczowa powinna dopłacać 100 procent do pomp ciepła skoro zakazuje palenia wszystkim innym. Tak samo podatki na samochody nakłada to niech dają te śmieszne elektryki w gratisie
IGP
2 miesiące temu
Tak samo jest z innymi kotłami. Nie możesz sobie kupić pierwszego lepszego, który nawet jest w technologii np Holzgas albo ma palnik pelletowy - które spełniają wymogi czystego powietrza ale jeśli nie mają certyfikatów i nie są na liście dopuszczonych urządzeń to pewnego dnia przyjdą kontrolerzy i się doczepią. Paranoja. Sypną raptem 30% dotacji i decydują co masz robić we własnym domu.