Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bitcoiny szybko nie zastąpią pieniędzy. Choć to przyszłość zakupów online

8
Podziel się

Zdaniem 35 proc. mieszkańców Europy bitcoin to przyszłość zakupów online. Mimo tego eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego przekonują, że do zastąpienia gotówki jeszcze daleko.

Kryptowaluty wciąż nie zagrażają obecnie oficjalnym walutom państwowym.
Kryptowaluty wciąż nie zagrażają obecnie oficjalnym walutom państwowym. (Pixabay.com)
bDSuogwl

"Około 35 proc. Europejczyków uważa, że bitcoin to przyszłość zakupów online. (...) Wydaje się, że płatności kryptowalutami powoli stają się międzynarodowym trendem" - piszą na łamach Tygodnika Ekonomicznego eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wskazuje Instytut, już teraz są kraje, które przygotowują się na cyfrową rewolucję monetarną. Za przykład podaje Nową Zelandię, która stworzyła ramy prawne dla wypłacania pracownikom wynagrodzenia lub jego części w kryptowalutach.

bDSuogwn

Na koniec 2018 roku Chiny poinformowały, że są "niemal gotowe" do wprowadzenia państwowej kryptowaluty, która ma zastąpić fizyczne pieniądze.

Zobacz także: Obejrzyj: Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami

Mimo tego, zdaniem ekspertów, kryptowaluty wciąż nie zagrażają obecnie oficjalnym walutom państwowym. Choć algorytmy stale są ulepszane, a technologia się upowszechnia wciąż cechuje je nieregularna podaż, niestabilna wartość oraz ograniczona liczba użytkowników.

bDSuogwt

"Można przypuszczać, że tak długo, jak oficjalną jednostką rozliczeniową będą pieniądze emitowane przez banki centralne, tak długo zamiana walut narodowych na kryptowaluty jako środka rozliczeniowego będzie ograniczona" - pisze Polski Instytut Ekonomiczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSuogwO
pieniądze
KOMENTARZE
(8)
Ron
2 lata temu
Chyba jest rzeczą oczywistą, że im większa bedzie akceptacja bitcoina i im większy obrót oraz powiązanie z resztą gospodarki, tym mniejsze będą wahania jego kursu. No i dopracowania wymaga jeszcze interface użytkownika - choć w Japonii są już karty debetowe ktorymi posługujesz się podobnie, jak kartami dla rachunków w np. jenach. Oczywiście, zawsze musimy mieć też na uwadze, ze bitcoin zostanie wyparty przez doskonalszą kryptowalutę. Ale od krypto odwrotu już nie ma ze względu na większe zaawansowanie techniczne - podobnie jak nie ma odwrotu od e-maili, choć nie da się na nie nalepić znaczka pocztowego.
Prawda o BTC
2 lata temu
Chyba piszecie nie wiedząc o czym mowa. BTC nigdy nie zastąpi pieniądza. Dlaczego ponieważ to banki i bankierzy ustalają reguły gry. Jeśli chcesz zobaczyć na jakiej zasadzie działa ten gral w postaci BTC jakim nazwali go nieliczni. Proszę bardzo: jeśli chcesz przelać swoje pieniądze z konta A na konto B to wpisujesz cyferki. Cyk pyk i z twojego konta znika 100.000 a pojawia się na koncie B. Kiedy idziesz okienka bankowego i chcesz pobrać 100.000 zł. No i tu jest problem..... Dlaczego? Ponieważ w banku przelewamy cyferki nie gotówkę. Podobnie z BTC to tylko cyferki
kkk
2 lata temu
akurat rzady mocarstw oddadza swoja walute...juz to widze. Innej formy kontroli gospodarki nie znaja...no chyba ze wojna
bDSuogwP
Kroolik
2 lata temu
Nic tak nie poprawia komfortu zakupów w sieci, jak cena towaru wahająca się o kilkadziesiąt procent. Co dostaje się w zamian?....... ?.........nic. No totalnie nic, bo z punktu widzenia użytkownika, który kupuje legalny towar lub usługi, płacenie walutą krajową ma identyczne cechy co BTC.
Jolka
rok temu
skąd zwykły zjadacz chleba ma wziąć te bit coiny???? podobno 1 bit coin kosztuje 1000 dolarów???? czyli tyle co pensja przeciętnego zjadacza chleba takiego mniej więcej jak ja. czyli, co??? kupię sobie 1 bit coina za wszystko co mam???? może mi ktoś wytłumaczy. czy żeby mieć bit coiny to muszę kupić zaawansowaną kopalnię komputerowa która sama też pewnie odpowiednio kosztuje?????