Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Co ma i ile zarabia Jarosław Kaczyński? Oświadczenia majątkowe

1281
Podziel się:

Zarobki Jarosława Kaczyńskiego, jako posła, niskie nie są, ale na podstawie oświadczeń majątkowych trudno nazwać go krezusem. Po publikacji "taśm Kaczyńskiego" o kontrolę tych oświadczeń wnioskowała opozycja. CBA nie stwierdziło jednak podstaw do kontroli.

Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (PAP, Radek Pietruszka)

- Do polityki nie idzie się dla pieniędzy - powtarzał nie raz prezes Prawa i Sprawiedliwości, kreując swój wizerunek osoby, która finanse osobiste stawia na dalszym planie.

- Nie twierdzę, że ja jestem jakimś nadzwyczajnym (...), ale sądzę, że dobrym radcą prawnym w Warszawie bym był - to przecież bym zarabiał parę razy więcej, niż zarabiam. Ja naprawdę na polityce nie zyskuję, tylko tracę, biorąc pod uwagę doktorat z prawa - powiedział Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w uiegłym roku, co sprawdziliśmy w money.pl.

Tymczasem, z tak zwanych"taśm Kaczyńskiego"wyłania się całkiem nowy obraz prezesa PiS: nie twardego polityka, ale wytrawnego biznesmena. Na nagraniu mówi między innymi o procentach od inwestycji wartej 1,3 mld zł, zastanawia się, jak zapłacić faktury, by nie były kojarzone z jego osobą, prowadzi negocjacje.

31 stycznia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpłynął wniosek o kontrolę oświadczeń majątkowych prezesa.

- W związku z ujawnioną w mediach sprawą udziału pana posła Jarosława Kaczyńskiego w inwestycji związanej z wybudowaniem wieżowców, przy ul. Srebrnej 16 w Warszawie, wnosimy o przeprowadzenie czynności sprawdzających, w zakresie legalności, prawidłowości oraz zgodności z prawdą oświadczeń majątkowych złożonych przez pana posła - czytamy w piśmie złożonym do CBA.

Z oświadczeń wynika, że gotówki Kaczyński, jak na posła, ma niewiele.

W 2010 roku miał jej najwięcej - ok. 200 tys. złotych - ale była to zaciągnięta pożyczka. Rok później prezes PiS deklarował, że wolnych środków ma tylko 30 tys. złotych.

W 2014 roku w gotówce Kaczyński miał zaledwie 15 tys. złotych. Do tego ponad 100 tys. zobowiązań prywatnych (85 tys. za rzecz Janiny Goss, członkini zarządu spółki Srebrna) i ok. 140 tys. złotych z tytułu pożyczki w SKOK.

Zobacz także: Horała o taśmach Kaczyńskiego. "Bańka mydlana"

W roku 2016 prezes PiS deklarował, że ma w gotówce 5 tys. złotych. Zmalały kwoty zadłużeń - wobec Janiny Goss do 45 tys. złotych, a wobec SKOKu do 135 tys.

Pojawiło się za to nowe źródło przychodów prezesa. Oprócz pensji poselskiej (ok. 147 tys. złotych rocznie) i diety (prawie 39 tys. 676 zł) doszła emerytura ZUS. W 2017 roku z tego tytułu Kaczyński dostał 38 tys. 255 złotych.

W 2017 roku, z tytułu uposażenia poselskiego, prezes zarobił "tylko" niecałe 119 tys. złotych. Zdecydowanie więcej dostał za to emerytury - 77 tys. złotych. Jak wynika z oświadczenia majątkowego, pożyczkę od Janiny Goss Kaczyński już spłacił. Zostało mu 127 tys. złotych długu w SKOK.

Poza gotówką, jedynym składnikiem majątku, który Kaczyński wpisał do oświadczenia jest dom o powierzchni 150 m kw., wart w przybliżeniu 1,5 mln złotych.

Prezes zasiada też w zarządzie fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Jednak, jak zaznacza w oświadczeniu, jest to funkcja honorowa i nie wiąże się z żadnymi dochodami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1281)
Belmondo
2 lata temu
Chodzi o to zeby sie dorobic i nie narobic, bo i tak ten krasnal niewiele potrafi. Ile juz lekarek i lekarzy zrezygnowało z pracy w swoim zawodze, ktory okazal sie prawdziwym zawodem życia z pensji.
aaaaas
4 lata temu
18733 miesięcznie po uśrednieniu.
hejt
4 lata temu
slabe
stanisóław 81
4 lata temu
emeryturę gość ma z tyt. posła zwyczajnego, zresztą nie tylko on jest zawodowym posłem. Draństwem jest bycie posłem więcej niż jedna lub dwie kadencje góra. Wtedy społeczeństwo by nie opłacało nygusów czyli za podnoszenie łapki do głosowania idiotycznych ustaw pisanych przez łepków bez przygotowania prawniczego.
OBYWATEL
4 lata temu
CAŁY CZAS NA GARNUSZKU PAŃSTWA 77 TYSIECY TO KAZDY CHCIAŁY MIEĆ
...
Następna strona