Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Taśmy Kaczyńskiego. Pekao SA nie zaprzecza spotkaniu prezesa w siedzibie PiS

6
Podziel się:

Pekao SA miał skredytować budowę dwóch wież przy Srebrnej. Władze banku nabierają wody w usta. Nie zaprzeczają jednak doniesieniom "Gazety Wyborczej" o spotkaniu prezesa Michała Krupińskiego w siedzibie PiS.

Prezes Pekoa Michał Krupiński
Prezes Pekoa Michał Krupiński (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bESsUlWZ

"Szanując zaufanie naszych klientów oraz zasady prawa bankowego, nie udzielamy informacji na temat spotkań naszych pracowników oraz członków zarządu" – odpowiada biuro prasowe Pekao SA na pytania "Wyborczej" o rolę, jaką prezes Michał Krupiński miał odegrać przy inwestycji, związanej z PiS, spółki Srebrna.

Według doniesień "Wyborczej" bank Pekao miał skredytować budowę dwóch wież przy ul. Srebrnej (stąd nazwa spółki). Inwestycję wyceniano na 300 mln euro.
Jak podaje "GW", prezes Pekao w 2018 r. co najmniej raz uczestniczył w spotkaniu biznesowym w centrali PiS przy ul. Nowogrodzkiej, gdzie rozmawiał z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim i wynajętym do przeprowadzenia inwestycji Austriakiem Geraldem Birgfellnerem. Sam biznesmen co najmniej dwukrotnie osobiście rozmawiał z Krupińskim. W czwartek dziennik opublikował "zdawkową", jak to podsumowano, odpowiedź banku w tej sprawie.

bESsUlXb

Również w czwartek "GW" opisuje kolejne taśmy Kaczyńskiego, na których prezes PiS mówi o kłopotach związanych z ewentualną burzą medialną wokół inwestycji.

Do inwestycyjnej gry zaangażowana zostaje więc - kupiona w kwietniu 2018 - spółka Nuneaton, która ma w dokumentach oficjalnie zająć się realizacją przedsięwzięcia, w zastępstwie spółki Srebrna kontrolowanej przez Instytut im. Lecha Kaczyńskiego.

"Druga przeszkoda to jest kampania o charakterze czysto politycznym pod tytułem: partia buduje wieżowiec, azjatyckie stosunki czy nawet zgoła stwierdzenie, że to ja buduję – a w związku z tym jestem niezwykle zamożnym człowiekiem. Nie możemy sobie na to pozwolić" – mówi na taśmach Jarosław Kaczyński.

bESsUlXh

Jak wyjaśnia Wyborcza, to zapis ze spotkania z Geraldem Birgfllnerem i prawnikami kancelarii Baker McKenzie, które odbyło się 6 dni po rozmowach, których treść poznaliśmy na pierwszych taśmach. Powtarza na nich też, że wycofuje się z inwestycji.

Potem, jak pisaliśmy w WP, ponownie tłumaczy, że całą sprawę należy rozpatrywać w kontekście wyborów. – To jest perspektywa dalsza, to jest wycofanie się na miesiąc czy na trzy, czy to już jakby, po prostu nierealne, no ale gdyby doszło do zmiany władzy w Warszawie – to jest mało prawdopodobne, ale niewykluczone – to i tak my byśmy z innych względów nie mogli tego prowadzić. I w związku z tym branie, znaczy pożyczanie, na zasadzie założenia, że później będzie udzielony kredyt i z tego kredytu się to spłaci, nie wchodzi w grę - mówi Jarosław Kaczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESsUlXC
KOMENTARZE
(6)
sala
3 lata temu
Kłamcy i złodzieje
ariel
3 lata temu
Dajcie już spokój, to nie jest nic złego, a oczerniacie bank, przez co ludzie się boją o swoje pieniądze.
bankier
3 lata temu
Ale burza w szklance wody. Serio bank moze udzielic waszym zdaniem kredytu komu chce, na 300 ty euro na "gebę"? nie macie pojecia o procedurach bankowych - są bardzo złożone i kredytu od tak nikt nie dostaje. ale rozumiem, ze wy za wszystko placicie gotówką...
bESsUlXD
Emeryt
3 lata temu
A od kiedy to prezes jednego z największych banków w Polsce jeździ na spotkania do siedziby klienta, który chce pożyczyć od banku pieniądze, a nie klient przyjeżdża do prezesa banku? Żenująca i absolutnie kompromitująca sytuacja! W normalnym kraju, taki dyspozycyjny "prezesik" banku wyleciałby z hukiem ze swojej ciepłej posadki, ale w naszym bagienku to stało się normą... A pamiętacie, jak dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego osobiście (prawie że w zębach) przywiózł Kaczce kule do domu? Niech to szlag, lizydupstwo prima sort!
Za za
3 lata temu
Jeśli nie zaprzeczają to wszystko wydaje się proste i klarowne