Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Czym jest pieniądz fiducjarny i jaką ma wartość?

15
Podziel się:

Pieniądze fiducjarne, nazywane zamiennie walutami fiat, nie mają pokrycia w złocie ani w żadnych innych dobrach o wartości handlowej. Obecnie używane są one każdego dnia i stanowią podstawę systemu monetarnego niemal na całym świecie. Jak definiowany jest pieniądz fiducjarny i czy może on zostać zastąpiony innym rodzajem pieniądza?

Czym jest pieniądz fiducjarny i jaką ma wartość?
(Adobe Stock, ©Magdziak Marcin - stock.adobe.com)

Pieniądz fiducjarny - co to jest?

Nazwa pieniądz fiducjarny pochodzi od łacińskiego słowa fides oznaczającego wiarę. Stanowi on legalny środek płatniczy uznawany na terenie danego państwa, który nie ma pokrycia w towarze, a więc sam w sobie nie posiada żadnej wartości handlowej. Waluta fiat wykorzystywana jest natomiast do dokonywania różnego rodzaju transakcji na całym świecie.

Wartość pieniądza fiducjarnego opiera się na zaufaniu do emitenta, czyli do podmiotu generującego owy środek. Emitent posiada wówczas monopol na tworzenie i wprowadzanie do obrotu pieniądza. Emitentami w tym przypadku są banki centralne oraz organy regulujące powstawanie pieniądza, która zarządzają ilością wprowadzania walut fiat.

Ilość pieniądza fiducjarnego wprowadzanego do obiegu określana jest na podstawie popytu generowanego przez instytucje państwowe, a także na podstawie stopy procentowej. Wobec tego pieniądz ten jest inflacyjny, co oznacza, że w przypadku hiperinflacji może stać się całkowicie bezwartościowy.

Jak powstał pieniądz fiducjarny?

Jedną z pierwszych form płatniczych na świecie była wymiana towaru poprzez barter, czyli prościej mówiąc, wymiana towaru za towar. Najchętniej przyjmowane były dobra takie jak luksusowe towary, egzotyczne przyprawy czy bydło, które nazywano płacidłami popularnymi w określonych regionach świata.

W późniejszym czasie ludzkość zaczęła kupować i zbywać towary, używając złota i srebra. Sposób ten okazał się jednak niepraktyczny, w związku z czym po walucie kruszcowej nastała era pieniądza towarowego. Był to certyfikat, papier wartościowy lub po prostu banknot wymienialny na złoto lub srebrno. Jego wartość była rezerwą kruszcową znajdującą się w skarbcu państwa.

Kruszce niestety miały ograniczoną ilość, a więc nie było możliwości wytwarzania pieniędzy w większych ilościach. Międzynarodowy system kruszcowy działał jednak aż do 1971 roku. Wówczas amerykański prezydent Richard Nixon zadecydował, że dolar amerykański nie będzie miał dłużej pokrycia w złocie. Od tego czasu utraciło ono rolę pieniądza światowego i narodowego. Jednocześnie wydarzenia te stały się początkiem powstania waluty fiducjarnej.

Przykłady i cechy pieniądza fiducjarnego

Każdą walutę dostępną na świecie możemy określić mianem pieniądza fiducjarnego. Będzie to m.in. dolar amerykański, złoty, frank szwajcarski, euro, jen japoński, won koreański, rupia indyjska i wiele innych. Pieniądz fiducjarny może być także rozpoznany poprzez charakterystyczne cechy. Jest on emitowany i kontrolowany przez banki centralne w swoich krajach, a jego popyt generowany jest przez instytucje państwowe. Ponadto może on przybierać formę pieniądza papierowego (banknotu) lub bilotu. 

Waluta fiat a kryptowaluty

Kryptowaluty uznawane są za alternatywę dla waluty fiducjarnej. Eksperci rynku uważają również, że w przyszłości mogą one zastąpić waluty fiat. Obecnie jednak kryptowaluty nie są powszechnie akceptowalne. Podobnie do pieniądza fiducjarnego, nie są one zabezpieczone przez żadne wartości materialne. Ich wartość określana jest na zasadzie spekulacji. Można je przechowywać, płacić nimi czy też inwestować.

W odróżnieniu od pieniądza fiducjarnego są one zdecentralizowane i bazują na rozproszonym rejestrze technologii blockchain. Występują jedynie w wersji elektronicznej, a ich ilość kontrolowana jest przez specjalne algorytmy. Ponadto, obrót kryptowalutami nie może doprowadzić do hiperinflacji, tak, jak ma to miejsce w przypadku pieniądza fiducjarnego. 

Warto także wspomnieć o tym, że rynek kryptowalut jest mniejszy, co oznacza, że w porównaniu do pieniądza fiducjarnego jest on bardziej niestabilny. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
porady
waluty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
WYRÓŻNIONE
Wojciech
3 lata temu
Niedługo banki centralne wprowadzą jeszcze gorsze świństwo czyli pieniądz elektroniczny CBDC. Będzie to już pełna kontrola nad obywatelem. Uśmiechniesz się krzywo na widok jakiegoś polityka i już masz na koncie 10% mniej albo termin przydatności twoich pieniędzy na koncie skurczy się o miesiąc. Pójdziesz kupić samochód a pan ci powie, że niestety ale twoje uprawnienia pozwalają tylko na rower bo nie wziął pan ostatniej dawki skrzepionki w terminie.
wpy
3 lata temu
Traktat pandemiczny WHO... blokowanie komentarzy.... Ministrowie 194 państw członkowskich WHO spotkają się 29 listopada, aby zdecydować, czy rozpocząć negocjacje w sprawie traktatu pandemicznego. "Niezbędne jest wzmocnienie globalnego nadzoru i zapewnienie Światowej Organizacji Zdrowia autorytetu i możliwości wykonywania tej ważnej pracy dla wszystkich narodów świata" - powiedział z kolei premier Australii Scott Morrison...Koniec pandemii. WHO przejmuje potężną władzę nad światem? Dlaczego ludzie są zmuszani do zakładania profilu zaufanego, e-podpisu, odcisku palca? Dlaczego w urzędach, rano odmawia się wydawania ludziom numerków, bo podobno wszystkie zarezerwowane zostały przez internet, w PGNiG odmawia się bieżącego przesyłania, wydawania rachunków...? Dlaczego dostęp do organów państwowych blokowany jest przez infolinie? Dlaczego do lekarza można się zarejestrować tylko przez telefon? E-recepty, e-zwolnienia... bicon zamiast pieniądza, opaski smartwatch, badanie żrenicy oka...Co ma zrobić starszy człowiek który jest chory i jest sam? Czy zdąży umówić e-wizytę i czy zostanie przyjęty? Dlaczego nie działają numery alarmowe - 112. 991...? Dlaczego w sklepach namawia się do korzystania z kas samoobsługowych? Co z ludźmi, którzy nie chcą korzystać z takiej formy komunikacji, obsługi? Dokąd zmierza świat? Jaka będzie przyszłość ludzi? Czemu mają służyć takie działania? Na co będziemy mieć wpływ?
Nicki12345
3 lata temu
To może wspomnicie o pieniądzach z terminem ważności?? Już globaliści do tego się przygotowują w Europie a w Chinach podobno już są! Czyli dostaniesz wypłatę z np. 3 miesiącami ważności, nie wydasz w tym czasie to sayonara bye, bye. Możesz sobie potem tymi banknotami w piecu palić!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (15)
4443
3 lata temu
Ceny nieruchomości rosną nie dlatego że zwiększa się ich wartość lecz dlatego że złotówka się osłabia. Zachodnie fundusze kupują bo jest dla nich tanio. Ludzie uciekają przed inflacją i dewaluacją złotówki, inwestują w giełdę, waluty obce, kryptowaluty, złoto i nieruch., ludzie budują lub kupują pod wynajem. Na wynajmie da się zarobić, ale głównym problemem jest to, że u nas chroni się najemcę, który nie płaci - złodzieja i oszusta, a właściciel traktowany jest jak bogacz-wyzyskiwacz. Jak ktoś nie wywiązuje się z umowy i naraża innego na straty, powinien być wywalony na zbity pysk. Dlaczego nikt nie pomyśli, że ktoś wynajmujący (właściciel) może być bezrobotny, chory itd, a ma np. mieszkanie po rodzicach, które jest jego jedynym źródłem dochodu. Ma niepracującą żonę i chore dziecko. I musi do tego utrzymywać oszusta. Polecam przeczytac na lotdocelu pl artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? – są tam też dostępne dokumenty najmu
vsdd
3 lata temu
Brawo. Rządzący robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja prawie 9%, lokaty na 1%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
złoty
3 lata temu
Pis z Glapiński, Covid i wojna u sąsiada to trzy plagi które łącznie dają+- 30% inflacji.
Zzx
3 lata temu
Crypto to aktywa na fundamencie software's i logistyka informatyczna, najwaznisze cechy to brak mozliwosci dalszej emisji i niezaleznosc od debilnych rzadow....
Wojciech
3 lata temu
Niedługo banki centralne wprowadzą jeszcze gorsze świństwo czyli pieniądz elektroniczny CBDC. Będzie to już pełna kontrola nad obywatelem. Uśmiechniesz się krzywo na widok jakiegoś polityka i już masz na koncie 10% mniej albo termin przydatności twoich pieniędzy na koncie skurczy się o miesiąc. Pójdziesz kupić samochód a pan ci powie, że niestety ale twoje uprawnienia pozwalają tylko na rower bo nie wziął pan ostatniej dawki skrzepionki w terminie.