Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RKE
|
aktualizacja

Euro miało być walutą Bułgarii za 99 dni. Zmiana planów potwierdzona

150
Podziel się:

Bułgaria jeszcze niedawno liczyła, że przyjmie euro z lekkim poślizgiem, ale wciąż w 2024 roku. Najnowsze dane dobitnie pokazały, że to niemożliwe.

Euro miało być walutą Bułgarii za 99 dni. Zmiana planów potwierdzona
Bułgaria nie przyjmie euro w 2024 roku (GETTY, Vincenzo Izzo)

Bułgaria zmieniła datę planowanego wejścia do strefy euro. Ostatecznie przypadnie ona 1 stycznia 2025 roku, a nie, jak wcześniej planowano, 1 stycznia 2024 roku - wynika z dokumentów opublikowanych przez rządową służbę prasową. Tym samym scenariusz, w którym za 99 dni Bułgaria przyjmuje wspólną, europejską walutę, jest już nieaktualny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W sklepach zarabiają więcej niż nauczyciele? "To hipokryzja"

Bułgaria przyjmie euro później. "Nie spełniono wymagań"

Uchwała z 2015 roku, przewidująca przystąpienie do strefy euro w roku 2024, ma zostać zmodyfikowana.

Przyjęcie europejskiej waluty już w przyszłym roku jest niemożliwe z uwagi na fakt, że nie spełniono szeregu wymagań niezbędnych do uzyskania członkostwa w strefie euro. Według bułgarskich władz winę za to ponosi tymczasowy rząd mianowany przez prezydenta Rumena Radewa, który sprawował władzę na początku tego roku.

Mieli przyjąć euro w 2024 roku. To już niemożliwe

Nadal należy wprowadzić wiele zmian ustawodawczych. Europejski Bank Centralny nie zdąży ich przyjąć i zaaprobować do początku 2024 roku - podkreśliły władze w Sofii.

Bułgarska minister finansów Rosica Wełkowa informowała, że jej kraj nie przyjmie europejskiej waluty już w lutym. Wówczas jednak nie było jeszcze pewne, czy uda się przyjąć euro nieco później, ale wciąż w 2024 roku. Dziś już wiadomo, że to niemożliwe.

1 stycznia 2023 roku 20. członkiem strefy euro została Chorwacja. Polska zobowiązała się do wprowadzenia euro, gdy wchodziła do Unii, jednak traktat akcesyjny nie precyzuje konkretnej daty. Rządzący od 2015 r. PiS nie prowadzi żadnych działań w tym kierunku, a wręcz przeciwnie – jego przedstawiciele wypowiadają się negatywnie o euro. W międzyczasie przestaliśmy spełniać wymogi, które stawia się gospodarkom wstępującym do strefy euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
waluty
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(150)
Cent
2 miesiące temu
Nawet Bulgarzy są mądrzejsi od nas i wierze ze nasi przywódcy (sic) w końcu to zrozumieją choć w dzisiejszej sytuacji finansowej, myślenie nawet o Euro jest utopią nieosiągalną na pokolenie przynajmniej. To nasz spadek po pisowych szaleństwach rozdawniczych.
Nigdy Euro!
2 miesiące temu
Baju,baju będziesz przyjacielu w Euroraju 🤨🤔🤕🥶
Tylko PIS :)
2 miesiące temu
Efekt propagandy ....smutny przypadek
Gundi
3 miesiące temu
Jezeli ktokolwiek w Polsce mysli ze Polacy dokladaja do Niemcow to jest debilem z innej planety. Otoz, sytuacja jest calkowicie odwrotna. Polacy pracujacy w Niemczech przez ostatnie 30 lat sa tego najlepszym przykladem, inaczej byli bysmy na poziomie Bulgarii, Rumunii czy Kosovo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DODO
3 miesiące temu
My zarabiamy w PLN, który ciągle traci na wartości
...
Następna strona