Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Chorwacja dołączyła do strefy Schengen. Od 1 stycznia kraj przyjął też euro

32
Podziel się:

Chorwacja o północy z soboty na niedzielę dołączyła do unii walutowej i przyjęła euro oraz weszła do strefy Schengen; z tej okazji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen składa wizytę w Zagrzebiu - pisze w niedzielę agencja AFP.

Chorwacja dołączyła do strefy Schengen. Od 1 stycznia kraj przyjął też euro
Przejście graniczne słoweńsko-chorwackie. Od 1 stycznia 2023 r. można je przekroczyć bez kontroli paszportowej (PAP, Antonio Bat EPA)

"To okres nowych początków, a w przypadku Chorwacji jeszcze bardziej niż wszędzie gdzie indziej w Europie" - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen, która w Nowy Rok przyjechała do Chorwacji, by uczcić wchodzące w życie zmiany.

Na granicy Słowenii z Chorwacją szefowa KE spotkała się z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem i słoweńską prezydent Natasą Pirc Musar, a następnie wyruszyła do Zagrzebia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiana waluty w Chorwacji. Czy będzie drożej?

Chorwacja w strefie Schengen. Co to zmienia?

O północy w sobotę Chorwacja stała się 20. członkiem europejskiej unii walutowej i 27. krajem strefy Schengen, w której ponad 400 milionów ludzi może swobodnie podróżować bez kontroli na granicach wewnętrznych.

Jak pisze AFP, politycy chorwaccy zwracają uwagę na korzyści oczekiwane dla Chorwacji, kraju liczącego 3,9 miliona mieszkańców. - Wejście do strefy euro i strefy Schengen to dwa strategiczne cele dalszej integracji z UE - mówił w środę konserwatywny chorwacki premier.

Według ekspertów przejście na euro pomoże chronić chorwacką gospodarkę, jedną z najsłabszych w UE, nękaną przez rosnącą inflację, poważny kryzys energetyczny i geopolityczną niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę.

W listopadzie inflacja w Chorwacji wyniosła 13,5 proc., podczas gdy w strefie euro 10 proc. Eksperci powołują się w szczególności na eliminację ryzyka kursowego i lepsze warunki kredytowania w obliczu trudności gospodarczych.

Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kw., na których mieszka niemal 420 mln osób. Należy do niej 27 państw: 23 spośród 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Rych
rok temu
Kolega Litwin powiedział" Zróbcie wszystko, aby nie wprowadzili u was euro. Będzie drogo jak u nas"
Andi
rok temu
Teraz już nie będzie nas stać na wczasy w Chorwacji . Zostanie chyba tylko Ukraina
Chhvx
rok temu
Wiele analiz międzynarodowych jasno wskazuje, że kraje, które przyjęły euro straciły na tej operacji. Dzwonili o tym nawet Niemcy. To kwestia idei zjednoczenia. Nie ma nic wspólnego z korzyścią ekonomiczną, ewentualnie mozna na tym stracić. Dowodzili tego Włosi, Francuzi, Portugalczycy, Hiszpanie, Niemcy, dlaczego nagle Chorwacja jako jedyna miałaby zyskać kiedy traci możliwość sterowania własną walutą w celu optymalizacji polityki pieniężnej? Pojawiały się głosy, że zyskali ewentualnie Niemcy czy Niderlandy ale przeplatały się z innymi. Natomiast wyraźnie brakuje dowodów na realne korzyści z tej operacji za to dowodów na straty jest sporo. Wierzę analizom ekonomicznym a nie artykułom "sponsorowanym".
Glapiński
rok temu
To na dzień dobry horwackie ceny x2
mjhlk
rok temu
precz z konfa i oligarchia oszczędnościowa.
...
Następna strona