Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
60 tysięcy złotych za przegrany mecz. Ile biało-czerwoni zgarną na Euro 2012?

60 tysięcy złotych za przegrany mecz. Ile biało-czerwoni zgarną na Euro 2012?

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Trener Franciszek Smuda wybrał szeroką kadrę na Euro 2012. Spośród nich, 23 graczy zawalczy o mistrzostwo Europy. PZPN obiecał im pokaźne premie z zysków zagwarantowanych przez UEFA. Przewyższają nawet te przyrzeczone Niemcom czy Hiszpanom. Za samo pojawienie się na boisku, piłkarz z orzełkiem na piersi zainkasuje ponad 60 tys. złotych. Za grę w każdym meczu i zdobycie tytułu mistrza Europy, zawodnik może dostać nawet 2 mln złotych.

Na zdjęciu, selekcjoner reprezentacji Franciszek Smuda ogłasza szeroki skład piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy EURO 2012.

UEFA ma jednak z czego płacić. Federacja liczy na pokaźne przychody z Euro 2012. Wstępnie szacuje się, że sięgną 2,3 mld euro. Ponad połowę, czyli 1,3 mld euro, zapłacą media za prawa do transmisji. Reszta to wpływy ze sprzedaży biletów i kontraktów reklamowych. Jak się wstępnie szacuje, koszty, jakie UEFA poniesie w związku z Euro 2012, to około 750 mln euro. Połowa tej kwoty trafi do federacji w krajach grających w turnieju. Reszta przeznaczana zostanie na tzw. programy solidarnościowe i pomocowe, miedzy innymi dotacje do budowy stadionów i boisk piłkarskich.

Te kwoty to i tak niewielki procent nakładów, jakie poniosły Polska i Ukraina, przygotowując się do imprezy. Koszt wszystkich inwestycji w naszym kraju ostatecznie sięgnie 109 mld złotych. Ponad połowę mniej wyłożą Ukraińcy. Szacują, że jak dotąd wydali prawie 117 miliardów hrywien, czyli około 50 mld złotych.

Lato podzielił po równo

PZPN pod kierownictwem Grzegorza Laty ma gest. Działacze kuszą kadrowiczów podziałem łupów od UEFA pół na pół. Oznacza to, że biało-czerwoni mogą liczyć na połowę wpływów z europejskiej federacji. Ta kwota zależeć będzie oczywiście od wyników w fazie grupowej. W przypadku zdobycia tytułu z kompletem zwycięstw UEFA wypłaci PZPN równowartość blisko 62,5 mln zł. Kadrowicze otrzymaliby wtedy nawet ponad 31 mln.

Czytaj więcej Niemcy zepsują nam Euro 2012? Już to robią Europoseł Paweł Kowal, który odwiedził Julię Tymoszenko w więzieniu, mówi o bojkocie Euro 2012.Jako że komplet zwycięstw wraz z mistrzostwem Europy jest nierealny, ustalono szczegółowy plan nagradzania 23 graczy Franciszka Smudy.

Za sam udział w imprezie, każdy z zawodników otrzyma po 62 tys. zł startowego za mecze grupowe (łącznie 3 mecze) oraz dodatkowo po blisko 21 tys. zł za każdy następny rozegrany mecz. Oprócz stawek za samo wybiegnięcie na murawę, zaplanowane sute premie. W fazie grupowej ich wysokość uzależniono od wyników.

Premie dla piłkarzy za mecze w fazie grupowej Euro 2012, zależnie od wyników
Wygrane ZremisowanePrzegrane
źródło: Money.pl na podstawie danych z PZPN
po 90 500 zł po 45 300 zł bez premii

Gdyby naszym udało się wyjść z grupy, a, jak zapowiada trener Smuda, to plan minimum, to za każdy rozegrany mecz, niezależnie od wyniku, piłkarze mogą liczyć na premie dwa razy wyższą niż za wygrane spotkanie w grupie. Za dojście do półfinałów premia rośnie trzykrotnie. Drugie miejsce na podium to już po 407 tys. zł na głowę, a za mistrzostwo, nasze orły zainkasują po blisko 680 tys. zł.

Premie dla piłkarzy za każdy mecz na Euro 2012, po wyjściu z grupy
ĆwierćfinałPółfinałFinałZdobycie tytułu mistrzowskiego
Źródło Money.pl na podstawie danych z PZPN
po 181 000 zł po 271 000 zł po 407 000 zł po 678 000 zł

Na razie to jedyne pieniądze, (poza ewentualnymi kontraktami reklamowymi) na jakie mogą liczyć biało-czerwoni. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie zamierza wyłożyć ani złotówki za udział w imprezie. - Wystarczy, że wykładamy pieniądze na przygotowania kadry do meczów - usłyszeliśmy w biurze prasowym resortu. Tylko za mecze w grupie, zakładając, że będzie to przegrane spotkanie, każdy gracz, którego wyznaczy selekcjoner, zainkasuje w sumie ponad 62 tys. zł. Przy hurraoptymistycznym założeniu zdobycia pucharu Euro 2012, piłkarz, który zagra we wszystkich meczach, zgarnie nawet blisko 2 mln zł. By tyle zarobić, przeciętny Polak musiałby pracować 47 lat.

Lewandowski i Smolarek radzą sobie bez EuroDla zdecydowanej większości naszych graczy premie i nagrody za udział w Euro 2012 to kwoty nie do pogardzenia, ale są i tacy, dla których udział w turnieju to bardziej prestiż niż wizja finansowych kokosów. Do takich należą nasi czołowi piłkarze grający w niektórych zagranicznych klubach.

Czytaj więcej Oto Polska przed Euro 2012. Strach to oglądać Money.pl pokazuje Polskę przed mistrzostwami. Najlepiej zarabiający z polskich piłkarzy - Euzebiusz Smolarek, niedawno rozstał się z katarskim Al-Khor. Nieoficjalnie mówi się, że w ciągu niespełna pół roku Arabowie zapłacili mu 8,5 mln złotych. Teraz gra w nowym klubie, ADO Den Haag, z którym podpisał półroczny kontrakt. Można przypuszczać, że nie stracił na tej zamianie. Jeden z naszych najlepszych strzelców zarabia więc średnio miesięcznie około 1,4 mln zł. Dla niego Euro to zdecydowanie prestiż niż szansa na ekstra zarobek.

Do najlepiej zarabiających spośród Polaków na obczyźnie należy też Łukasz Piszczek. Jego miesięczne zarobki w w Borussii Dortmund to równowartość 665 tys. zł. Nieco mniej, bo 624 tys., w tym samym klubie dostaje Jakub Błaszczykowski, zaś Robert Lewandowski co miesiąc otrzymuje równowartość ponad pół miliona złotych. Dla tych piłkarzy premie zaplanowane przez PZPN nie są więc niczym niezwykłym.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z piłkarzami grającymi na co dzień w krajowych klubach. Zarobki w ekstraklasie to średnio 30 tys. zł na miesiąc. Najlepsi wyciągają nawet po 120 tys. zł, ale są też i tacy gracze, którzy dostają miesięcznie nie więcej niż 10 tys. złotych. Dla kopiących piłkę na krajowych boiskach premie za grę na Euro mają z pewnością inne znaczenie niż dla grających za granicą.

Na drugiej stronie przeczytasz, ile zarabiają piłkarze innych reprezentacji

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
zarobki, pzpn, uefa, premie, kadra, piłkarze, smuda
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
michb
77.222.239.* 2012-05-07 20:53
drogi jeszcze sie zgodze, ale stadiony? nam? a komu one sa potrzebne?
MAFIA!
89.73.128.* 2012-05-06 21:36
ŚMIECHU WARTE - TAKIE PREMIE GIGANTYCZNE A NA EURO 2012 U NAS W KRAJU I UKRAINIE SZUKALI WOLONTARISZY TO Z******!@#$%^ PRZY ORGANIZACJI!!!
Cysorz
82.113.99.* 2012-05-04 22:22
igrzyska zawsze były potrzebne dla pospólstwa
Zobacz więcej komentarzy (14)