Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Strefa euro. Obywatele chcą utrzymania wspólnej waluty

Strefa euro. Obywatele chcą utrzymania wspólnej waluty

Fot. SIPA/East News

Obywatele pięciu państw strefy euro zagłosowaliby za utrzymaniem wspólnej waluty, gdyby referenda w tej sprawie odbyły się w ich krajach jutro - wynika z opublikowanego sondażu, w którym przepytano Greków, Niemców, Francuzów, Włochów i Hiszpanów.

Sześć na dziesięć osób ankietowanych przez grupę badawczą Ipsos opowiedziałoby się za pozostaniem ich krajów w strefie euro. Tyle samo osób opowiedziało się za przeprowadzeniem referendum w tej sprawie.

Poparcie dla wspólnej waluty było najsilniejsze w Grecji, gdzie trzy czwarte ankietowanych opowiada się i za euro, i za referendum.

- Mimo zamieszania, niepewności i dyskusji w tych kluczowych państwach, wydaje się, że obecnie ludzie pragną trzymać się euro - powiedział wiceprezes Ipsos John Wright.

- Sądzę, że to pozytywny sygnał w sprawie euro jako takiego. Ludzie nie mają chęci go porzucać - jeszcze nie - dodał. Poparcie dla referendum w sprawie euro było najmocniejsze w Niemczech (7 na 10 osób za).

Agencja Reutera pisze, że obecnie unijni ministrowie otwarcie mówią o możliwości wyjścia Grecji ze strefy euro i, namawiając Ateny do realizacji reform w celu uzyskania pakietu pomocowego, przygotowują plany na taką ewentualność.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiasko tych negocjacji przesądzi o losach Grecji?
Premier Lukas Papademos zwołał nadzwyczajne spotkanie z przywódcami partii politycznych. Wszystko przez...
Dziś debiut Hollande'a. Ważna chwila dla Unii
Presję na przyjęcie przez UE paktu wsparcia wzrostu wywiera właśnie nowy prezydent Francji, dla którego szczyt będzie premierowym występem na arenie europejskiej.
Tusk: Musimy być gotowi na wyjście Grecji z Eurolandu
Dziś szczyt unijnych przywódców. Ma być przyjęty pakiet środków pobudzających gospodarkę.
euro, euroland, sondaż, kryzys
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
hellena
37.30.101.* 2012-10-15 21:58
Zawsze można też skorzystać z kantorów internetowych. To teraz jest coraz bardziej popularna forma wymiany pieniedzy. Ja polecam z walsnego doswiadczenia kantor zyskac.pl
grycki
173.234.31.* 2012-05-30 16:05
ja bym bardzo nie chciał, żeby Polska znalazła się w strefie euro. jak potrzebuję euro to sobie kupuję na giełdzie walut, ale nie chciałbym żeby to była moja waluta. lubię płacić w złotówkach i fajnie by było, jakby się nam udało utrzymać naszą walutę.