Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Europejski Bank Centralny zdecydował ws. stóp procentowych. Wyłożył karty na stół

49
Podziel się:

Kraje posługujące się walutą euro odnotowują rekordowo wysoką inflację, ale Europejski Banku Centralny (EBC) ciągle wstrzymuje się z podwyżkami stóp procentowych. Na zakończonym właśnie posiedzeniu bankierów zdecydowano o pozostawieniu głównej stawki na zerowym poziomie. Jednocześnie bank zapowiedział podwyżkę w przyszłym miesiącu i ogłosił najnowsze prognozy gospodarcze.

Europejski Bank Centralny zdecydował ws. stóp procentowych. Wyłożył karty na stół
Szefowa EBC Christine Lagarde przekonuje o determinacji banku w walce z inflacją (Getty Images, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Podczas gdy Narodowy Bank Polski (NBP) ma już za sobą dziewięć podwyżek stóp procentowych (główna stawka wzrosła z 0,1 do 6 proc.), jego europejski odpowiednik ciągle wstrzymuje się z decyzją o pierwszej podwyżce.

Europejski Bank Centralny (EBC) po zakończonym czwartkowym posiedzeniu ogłosił, że nie zmienia stóp procentowych. W dalszym ciągu utrzymuje zerowe oprocentowanie, a w przypadku stopy depozytowej jest to nawet minus 0,5 proc. Taką ultra łagodną politykę pieniężną bank prowadzi już od 2016 roku.

Można się dziwić, że mimo rekordowej inflacji w strefie euro (przekroczyła ostatnio 8 proc.), EBC pozostaje bierny i nie podnosi oprocentowania. Ekonomiści spodziewali się jednak tego. Liczyli też na jasny sygnał w kwestii kolejnych ruchów i się nie zawiedli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?

EBC ma jasny plan

Eksperci banku Pekao przyznają, że "EBC wyłożył chyba wszystkie karty". Z zapowiedzi wynika, że na pierwszą podwyżkę stóp procentowych trzeba poczekać jeszcze miesiąc. W lipcu spodziewany jest wzrost oprocentowania o 0,25 pkt proc. 1 lipca ma zakończyć się też program skupu aktywów (tzw. APP).

Ekonomiści PKO BP zauważają, że mimo dotychczasowej bierności EBC, bank centralny podkreśla determinację w walce z inflacją. Nie ma jednak co liczyć na drastyczne podwyżki stóp procentowych, jakie mają miejsce np. w Polsce.

Wszystko wskazuje na to, że każda będzie na poziomie 0,25 pkt proc., ale nie na każdym posiedzeniu. Swoje typy przedstawili eksperci mBanku.

"Zgodnie z zobowiązaniem Rady Prezesów do osiągnięcia średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2 proc., tempo dostosowywania polityki pieniężnej przez Radę Prezesów będzie zależało od napływających danych i oceny kształtowania się inflacji w średnim okresie" - czytamy w komunikacie EBC.

Prognozy gospodarcze EBC

EBC podwyższył prognozę średniorocznej inflacji w strefie euro na ten rok do 6,8 proc. z 5,1 proc. oczekiwanych w marcu. Jednocześnie szacunki tegorocznego wzrostu PKB w krajach posługujących się wspólną walutą. Zamiast 3,7-proc. dynamiki, oczekuje 2,8-proc. wzrostu gospodarczego.

EBC zakłada, że w kolejnych latach inflacja będzie ustępować. Spodziewa się spadku do 3,5 proc. w 2023 roku i 2,1 proc. w 2024. Inflacja z wyłączeniem energii i żywności wyniesie średnio 3,3 proc. w 2022, 2,8 proc. w 2023 i 2,3 proc. w 2024 roku.

W kolejnych latach prawdopodobnie przyhamuje też tempo wzrostu gospodarczego. EBC spodziewa się, że w 2023 i 2024 roku gospodarki krajów strefy euro urosną średnio po 2,1 proc.

"W porównaniu z prognozami marcowymi prognozy na lata 2022 i 2023 zostały znacznie obniżone, natomiast na rok 2024 zostały podwyższone" - czytamy w komunikacie.

Marcowe prognozy zakładały wzrost PKB na poziomach odpowiednio: 3,7 proc. w 2022, 2,8 proc. w 2023 i 1,6 proc. w 2024 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka światowa
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
gościć
rok temu
Politycy i miliarderzy topią się w kasie a zwykły pracownik na chleb będzie zebrać to jest ciekawe
piszcie prawd...
rok temu
w kilku "experckich wypocinach" probujecie przypisac SZANTAZ prezydentowi Putinowi....ale przeciez PROPOZYCJA bezwarunkowej kapitulacji dla UE, jaka wkrotce padnie, jest przejawem LITOSCI, a nie szantazem.....to tzw "zydoliderzy" i "zydoexperci", ktorzy do tego doprowadzili, beda mieli krew na rekach 450 milionow mieszkancow europy jesli zdecyduja sie odrzuc rosyjska oferte zachowania zycia europejczykow. kalibry, kindzaly, sarmaty sa NIE DO ZATRZYMANIA przez nalepsze systymy antyrakietowe, a wiekszosc tych hipersonicznych rakiet nawet nie jest widoczna na radarach nato. rosja bylaby strategicznym IDIOTA, gdyby nie wykorzystala takiej przewagi wojskowej (a mieli moze wszystkich superprzewag 3-4 razy w calej 1000 letniej histori)
Mrozu
rok temu
Bankier dba wyłącznie o bankiera ! Klient bankiera jest po to by go orżnąć bo ma "zprdlać za misję ryżu". Język na brodę i głosować na PiS :-D
robol bezrobo...
rok temu
NIE PATRZCIE NA WSPUŁCZYNNIK PRODUKCJI SPRZEDANEJ NISKI ZŁOTY ZANIŻA PATRZCIE NA TONAŻ
Marika
rok temu
Glapa napedzil bankom klientow i tetaz zrobil stopy kosmiczne i banki strzygą baranki... oto panstwo PiS... nie rozumiem ze tu i tam inflacja najgorsza od 20 lat a u nas stopy 6% a ram 0%...
...
Następna strona