Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Hipoteka? Bardzo proszę. Banki luzują politykę, a Polacy chętnie korzystają

64
Podziel się:

Nawet 17 proc. więcej hipotek niż przed rokiem odnotowało Biuro Informacji Kredytowej. Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie z każdym miesiącem, a w samym marcu Polacy pożyczyli na ten cel aż 7,3 mld zł. Końca hossy nie widać.

Hipoteka? Bardzo proszę. Banki luzują politykę, a Polacy chętnie korzystają
W samym marcu Polacy pożyczyli 7,3 mld zł na poczet zakupu własnego "M" (East News, Arkadiusz Ziolek)

Zadłużamy się chętniej niż przed rokiem, a w porównaniu do stanu sprzed pandemii (marzec 2019 r.) liczba hipotek wzrosła o 35 proc. Obecny "boom" na kredyty zaczął się natomiast mniej więcej w listopadzie ur.

Banki zareagowały z pewnym opóźnieniem, ale ostatecznie dostępność do hipotek znacząco wzrosła. Luzowanie polityki kredytowej sprowadza się w tym przypadku do łagodzenia wymogu wpłaty własnej.

Co jednak wpływa na to, że tak chętnie skłaniamy się ku inwestycjom w mieszkaniówkę? Powodów jest kilka. Wśród nich należy wymienić m.in. niskie stopy procentowe oraz galopującą inflację, która motywuje Polaków do zakupu własnego "M".

Hossa na hipoteki dotyczy głównie kredytów powyżej 350 tys. zł. - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Kredytobiorcy spodziewają się, że ceny mieszkań nadal będą rosły, więc czym prędzej decydują się na złożenie stosownego wniosku w banku.

Eksperci wskazują jednocześnie, że popyt na hipoteki jest na tyle duży, że część banków zmuszona była podnieść marże, by chwilowo ograniczyć napływ kolejnych klientów.

Analitycy BIK wskazują na jeszcze jedną ciekawą zależność. Okazuje się bowiem, że stopniowo rosną także kwoty kredytów. Ma to z kolei związek ze spodziewanym wzrostem cen usług remontowo-budowlanych po pandemii. Tym samym zakup mieszkania w lepszym standardzie pozwala nam uniknąć dalszego inwestowania.

Zobacz także: Szczyt Klimatyczny - Adam Struzik
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Sandra
2 lata temu
Mam nadzieję, że uda mi się w końcu kupić mieszkanie. Mam już na oku apartamenty lubicz w Rowach i chciałabym, żeby to wypaliło. To byłoby spełnienie marzeń.
Kontakt
2 lata temu
Ludzie powinni się bogacić a nie być zadłużeni oo uszy.
dureń
2 lata temu
Wziąłem kredyt to najgłupsza rzecz w życiu jaką zrobiłem
stary mors
2 lata temu
Banki są niewiarygodne dlatego odradzam te lukratywne pożyczki .Zanim zdecydujesz się na taką pożyczkę dowiedz się co przyniesie ci przyszłość.
Nico
2 lata temu
Jak gospodarka runie, inflacja jeszcze wzrośnie a oprocentowanie poszybuje w kosmos zacznie się jęczenie, że banki nas oszukały i trzeba oddać naiwniakom pieniądze z kieszeni wszystkich obywateli
...
Następna strona